Co to może być?

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply
Stepienms
Posts: 32
Joined: 05 Aug 2005, 09:00
Location: Szczecinek

Co to może być?

Post by Stepienms »

Natrafiłem na takie coś w lesie. Jak myślicie, co to jest i jakie miało przeznaczenie? Wysokość ok 4 metry.

Image
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

geodezyjny punkt prawdopodobnie wysokościowy
User avatar
behemot
Posts: 80
Joined: 01 May 2007, 21:56
Location: szczecinek

Post by behemot »

To jest wieżyczka triangulacyjna .służy geodetom w opracowaniu map.
Ciekaw jestem gdzie się coś takiego uchowało,jest to bowiem wieżyczka z lat 30tych albo 20tych.Obecnie powszechnie używa się technik satelitarnych
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Co to może być?

Post by izywec »

[quote="behemot"]To jest wieżyczka triangulacyjna .służy geodetom w opracowaniu map.
jest to bowiem wieżyczka z lat 30tych albo 20tych.

Czy to jest wyniesienie punktu geodezyjnego to nie wiem. Na pewno to nie jest punkt wysokościowy bo te wykonywano wiercąc podłoże aż do stałej skały i zalewając otwór specjalnym betonem na którym to słupie tak utwierdzonym w podłożu wykonywano specjalną markę wysokościową. Te punkty są aktualne też dzisiaj, podlegają ochronie i chyba także tajemnicy wojskowej. Normalnie są ukryte bowiem koszt ich wykonania jest olbrzymi i nie mogą być narażone na działanie wandali.
Wieże triangulacyjne były w powszechnym użyciu aż gdzieś do lat 1980 - 90 /zatem drobna pomyłka o pół wieku co najmniej/ a może i nieco dalej w czasie. Później rzeczywiście po udostępnieniu przez US Army systemu GPS przydatnego do dokładnych pomiarów służby geodezyjne zaprzestały konserwacji i budowy nowych wież.
Jako ciekawostkę podam, że węzłowa /pomiarowa/ wieża to były właściwie dwie wieże budowane jedna w drugiej. Ta wewnętrzna na swoim szczycie posiadała stolik pomiarowy na którym mocowano narzędzia pomiarowe a zewnętrzna posiadała pomost dookolny po którym chodzili pomiarowcy. Chodziło bowiem o możliwie maksymalne wyeliminowanie odkształceń wieży wskutek obciążeń wywoływanych przemieszczanie się pomiarowców. Oczywiście pomiary były tylko optyczne a same pomiary wykonywano wręcz tysiące razy i dzięki specjalnym metodom matematycznym ustalano pomiar wynikowy. O ustaleniu bazy odległościowej przy pomiarach triangulacyjnych /z reguły ok. 30 km/ ciekawi niech poszukają w literaturze, bo opisanie jej przekraczało by ramy postu.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
robot humano
Posts: 1049
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Swego czasu czytałem , że wieża Bismarcka miała "na dachu" punkt triangulacyjny.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

robot humano wrote:Swego czasu czytałem , że wieża Bismarcka miała "na dachu" punkt triangulacyjny.
Miała, miała w postaci chyba rury /może kątownik/ z znakiem walca pomalowanego na biało-czerwono /w przekroju dwie blachy na krzyż/. Albo to skorodowało albo "zaopiekowali" się tym złomiarze. Po głowie mi chodzi, że był ten znak na powojennych /PRL/ pocztówkach wieży.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

na tej focie jest jakies "ustrojstwo" na górze, ale nie wiem czy o to chodzi.

Image
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

"Bronx" !!
Liczyć na Waści to tak samo jak na Zawiszę herbu Sulima. To jest dokładnie znak pomiarowy bierny. Na niego namierzano się z wież obserwacyjnych - mając wszystkie kąty trójkąta problemy odległościowe i powierzchniowe rozwiązywano trygonometrycznie. Oddalając się od bazy pomiarowej / te średnio wyznaczane 30 km pomiarami z drutu inwarowego/ błędy pomiarowe narastały i dla tego należało po pewnej ilości trójkątów wyznaczyć nową bazę. Przypominam młodym, że o pomiarach laserowych /odległość/ nikt nie marzył ani wiedział, że takowe będą. :)
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
behemot
Posts: 80
Joined: 01 May 2007, 21:56
Location: szczecinek

Post by behemot »

Ja się tu wymądrzam a widzę że "Izywec" to profesional GEODETA.
Pozdro dla Izywec
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

@ izywec
"na powojennych /PRL/ pocztówkach wieży"

@bronx
"na tej focie"

Kiedyś się zastanawiałem, czy po 1945 r. w ogóle wypuszczono jakąś pocztówkę ze szczecinecką wieżą im. Przemysława von Bismarcka. Wyszło mi, że nie było jakiejkolwiek szansy.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Podobną drewnianą wieżyczkę widziałem po prawej stronie drogi na Szczecin pomiędzy Szczecinkiem a Sitnem na polu. Troche pewnie tego troche jeszcze w zastosowaniu jest.
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

Jadąc z Białego Boru w stronę PGR Brzeźnica (trzeba odbić w lewo w leśną drogę jakieś 100 m za torami), również mija się wzniesienie, na którym stoi (lub stała, ponieważ ostatnio tę drogę pokonywałem jakieś 2 lata temu) taka wieżyczka.
Post Reply