Schrony i bunkry w okolicy Łączna i Grabna.

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Waldek

Schrony i bunkry w okolicy Łączna i Grabna.

Post by Waldek »

Jelenino
Bunkier był ukryty w chacie.

Image Image Image Image Image

Wieża i schron bierny dla obsługi, jak narazie to najlepiej zachowany.

Image Image Image Image Image

Image Image


W celu dokładnego zlokalizowania, jak i pomiarów, były zorganizowane aż trzy wyprawy:
Pierwsza z Grzesiem nie Gizio.
Druga z Łukaszem
Trzecia z Wojtassem.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Ukryty w chacie? Co przez to rozumiesz? Ktoś wokół wybudował dom? Taki prywatny schron?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Fachowcem nie jestem, ale słyszałem że zdarzało się, szczególnie gdzie nie było możliwe wkopanie bunkra w ziemie, że był on obijany deskami i stylizowany a to na domek, a to na stodołe, z daleka i dla lotnictwa nie sprawiał wrażenia strategocznego obiektu, no i był też efekt zaskoczenia dla nacierjących wojsk. Chyba o to Waldkowi chodziło.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

W Białym Borze jest budynek gdzie w środku znajduje się schron.Obudowane schrony to nic innego jak maskowanie.Pozdro. 8)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Dzieki! Już myślałam, że mamy takich zaradnych rolników
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Fajnie wykombinowali, lepsze niż siatka maskująca :idea: '
W bydgoskim noblu, były takie schrony w "zwykłym budynku mieszkalnym".
Szczecinek
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Ten w Łącznie (a nie Jeleninie ;) ) był obudowany domem.
Podobny, ale obudowany szopą był na płd. cyplu jez. Wilelim (wjazd od Sporego). Jak mówił Gizo w Białym Borze jest do dziś na skrzyżowaniu w domu taki bunkier. W Wałczu podobny bunkier i miejsce dla obserwatora jest w koszarach. W Starym Osiecznie na dzwonie obserwacyjnym jest postawiony słup od ogrodzenia starego cmentarza :)

To były jedne ze sposobów maskowania takiego obiektu i na wale pomorskim jest parę przykładów takiego maskowania. Większość obiektów była maskowana klasycznie czyli niska sylwetka,obsypanie ziemią, rośliny, krzewy, malowanie maskujące itp.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

fravashi wrote:Ukryty w chacie? Co przez to rozumiesz? Ktoś wokół wybudował dom? Taki prywatny schron?
Takie przypadki tez się zdarzają niestety. Przykładowo schron bojowy w Grabnie. Właściciel działki znacznie przebudował obiekt. Ale cóż jego własność...
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

Gregor wrote:
fravashi wrote:Ukryty w chacie? Co przez to rozumiesz? Ktoś wokół wybudował dom? Taki prywatny schron?
Takie przypadki tez się zdarzają niestety. Przykładowo schron bojowy w Grabnie. Właściciel działki znacznie przebudował obiekt. Ale cóż jego własność...
To nie jest jego własność, to dziedzictwo kulturowe. Jak znajdziesz kości mamuta to nie możesz ich zniszczyć czy sprzedać. A przynajmniej mam taka wielką nadzieję.
Waldek

Post by Waldek »

I właśnie ten jeden mi brakuje czy mógłbyś podać gdzie go znaleźć?

Image
User avatar
..::Merkava::..
Posts: 9
Joined: 18 Feb 2007, 09:58
Location: Neustettin

Post by ..::Merkava::.. »

Bunkier ten był zbudowany na takiej zasadzie, że był on dobudowany do domu. Tam, gdzie jesteśmy widoczni plecami były drzwi maskujące wejście do schronu, przypominające drzwi od obory bądź coś podobnego, a z drugiej strony bunkra był dobudowany dom. Domu już nie ma, ale są resztki fundamentów i miejsca, gdzie przylegały cegły od domu. Jest też wejście do schronu od strony domu, obecnie wpół zasypane.
Pozdrawiam :wink:
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Waldek wrote:I właśnie ten jeden mi brakuje czy mógłbyś podać gdzie go znaleźć?
Obiekt o symbolu Gr 1 znajduje się na terenie działek letniskowych w Grabnie. Jadąc drogą od Jelenina lub Przyjezierza wkraczasz do tej osady. Po lewej jest dworek, jedziesz dalej, zaczynają się działki, teraz skręcasz w pierwszą drogę w lewo - w dół w stronę jeziora. Przejdziesz kilkadziesiąt metrów i masz schron po prawej zaraz przy dróżce. Dalej nad samym jeziorem jeszcze jeden obiekt należący już jednak do sąsiedniego odcinka Zm.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

fravashi wrote:
Gregor wrote:
fravashi wrote:Ukryty w chacie? Co przez to rozumiesz? Ktoś wokół wybudował dom? Taki prywatny schron?
Takie przypadki tez się zdarzają niestety. Przykładowo schron bojowy w Grabnie. Właściciel działki znacznie przebudował obiekt. Ale cóż jego własność...
To nie jest jego własność, to dziedzictwo kulturowe. Jak znajdziesz kości mamuta to nie możesz ich zniszczyć czy sprzedać. A przynajmniej mam taka wielką nadzieję.
Nie wiem nie jestem biegły w przepisach prawnych. Też mi się to nie podoba. Ale co robić teraz?Podejrzewam że osoby odpowiedzialne za ochronę zabytków schrony stawiają na końcu. Zobacz ile pałaców się zawala, tym się nie zajmą a co dopiero schronami. Te muszą sobie radzić same.
Waldek

Post by Waldek »

Kiedyś byłem tam, u znajomych więc trafię :lol:
Wielkie dzięki.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Czasami na szczęście bunkier czy inny obiekt historyczny dotrwa w dobrym stanie właśnie dzięki temu że ktoś jest jego właścicielem i obiekt stroi na jego działce. Właściciel nawet specjalnie nie dbając o niego zapobiega dewastacji, wycinania złomu itd a to już lepiej niż pozostawić zupełnie bez opieki
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Post Reply