CIEKAWOSTKI MILITARNE SZCZECINKA i Wału Pomorskiego

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Prawa autorskie to akurat mały szczegół (jeśli chodzi o forum), ale bardziej chodzi o to, aby ktoś kto jest zainteresowany danym tematem, mógł sięgnąć do odpowiedniej książki itp i doczytać. Jak nie ma autora, nie znamy źródła itp to sprawa jasna, że nie musimy podawać ;)
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Nie widzę problemu. Na priwa pisz,a Gizio poda co trzeba w miarę możliwości. :wink: Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

OBIEKTY WOJSKOWE NA TERENIE MIASTA SZCZECINEK 10.11.1945r.

Koszary piechoty-stacjonowały niemieckie wojska 1 pułku.Stan zniszczenia 20%.Zajęte przez sowietów.

Koszary artylerji-stan zniszczenia 20%.Zajęte przez sowietów.

Plac Cwiczeń-powierzchnia 339,04ha.Zajęty przez sowietów.

Lotnisko bez hangarów-powierzchnia 16ha.Zajęte przez sowietów

Strzelnica-powierzchnia 8ha.Ziszczenia 40%.Zajęte przez sowietów.

Dane te zdobyłem w Szczecineckim Archiwum.
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że prawdopodobnie w rejonie Szczecinka zginął dowódca francuskiej dywizji "Charlemagne" oberfurer E.Puaud.

W obozie"Stammlager Westfalenhof-Grossborn koło Kłomina w latach 1945-1948 był obóz dla żołnierzy niemieckich,których osadzili tu rosjanie. 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

A skąd te informacje o E.Puaud. ?
Bo z tego co czytałem w okolicy 3-5 marca 45r jego grupa została okrążona i prawdopodobnie wtedy zginął, tyle, że ciężko nazywać to okolicą Szczecinka ;). Nie pamiętam gdzie to było, ale na pewno nie w bliskiej okolicy Szczecinka.

Ps. Na dość poważnym forum axishistory.com znalazłem info o Puaud "Killed in Action: 5. Mar. 1945 by artillery barrage as he attempted to break out of Köslin / Pommern"
(czyli w skrócie zginął 5 marca w ostrzale artyleryjskim, gdy próbował wydostać się z okrążenia Koszalina)
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Radziłbym czytać posty dokładnie,a dopiero później się gorączkować. Wyraźnie napisałem prawdopodobnie,a nie napewno(niektóre źródła podają datę śmierci 28/29 luty 1945). :twisted: A informacja zaczerpnięta z tematu autorstwa pana Dudzia dyrektora szczecineckiego muzeum.To tyle.Pozdro. 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Ależ nikt się nie gorączkuje. Ale pisać, że prawdopodobnie... to można o wszystkim, a tu chodzi o konkretne informacje. Jakbyś podał źródło od razu nie byłoby problemu.
Przeszukałem parę stron i nigdzie nie znalazłem informacji, aby zginął 28/29 luty. Nie wiem skąd p. Dudź czerpał tą informację, bo na różnych stronach są daty 3-5 marca 45r i dotyczą walk/okrążenia w okolicy Koszalina. Jedno źródło mówi o 6 marca i dotyczy okolic między Białogardem a Koszalinem.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

O tych datach też wiem,ale podawałem informacje rodzime najbliższe,a skąd posiada pan Dudź informacje,tego niestety nie wiem.Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że w okolicach Szczecinka były trzy obozy organizacji paramilitarnej RAD(Reichsarbeitsdienst).To właśnie tak organizacja budowała umocnienia Wału Pomorskiego.
Właśnie nie dawno odkryłem ten trzeci którego szukałem,fajne fanty wychodzą. 8)
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Znam lokalizację dwóch obozów: Sitno i Jelenino (w trakcie wojny przebywali tam robotnicy przymusowi do prac rolnych głównie z Francji). A trzeci w pobliżu jakiej miejscowości jest?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No to mamy problem.Ja posiadam informację(100% sprawdzone) od Perzyka.Miał wgląd do szkiców i dokumentów wywiadowczych gdy pisał książkę"Wał Pomorski". Dwa znajdowały się przy cegielni i Schonthal(wylot na Turowo) i trzeci...Tego trzeciego namiaru niestety na razie nie podam.Dlaczego?Bo chcę spokojnie pokopać,a tak zleci mi szarańcza i będzie po miejscówce.Ale kiedyś napewno.Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Czy wiecie,że.... W 1945 na poligonie Gross-Born powstały dwie dywizje.
Dywizja"Deutsch Krone"-stworzona ze słuchaczy II Szkoły Artylerii i dywizja"Barwalde"formowana na bazie I Szkoły Altylerii.Obie też walczyły na pozycjach Wału Pomorskiego w 1945r.
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

GIZIO wrote:Czy wiecie,że prawdopodobnie w rejonie Szczecinka zginął dowódca francuskiej dywizji "Charlemagne" oberfurer E.Puaud.
Niebawem przewertuję sobie jeszcze raz Chcristian de la Maziere - "Marzyciel w hełmie Waffen SS". Była tam chyba jakaś wzmianka o tym. :D
Bahnhofstraße
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Czy ta pozycja książkowa o której wspomniałeś jest do zdobycia w księgarniach?Jak znajdziesz wzmiankę o śmierci i okolicznościach w jakich zginął E.Puauda to napisz.Pozdro. 8)
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Jasne, że jest. W każdej praktycznie netowej księgarni. Traktuje rzecz jasna m.in. o szlaku bojowym francuskiej dyw. ochotniczej SS Charlemagne. :wink:
Bahnhofstraße
Post Reply