CIEKAWOSTKI MILITARNE SZCZECINKA i Wału Pomorskiego

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply
GIZIO

CIEKAWOSTKI MILITARNE SZCZECINKA i Wału Pomorskiego

Post by GIZIO »

Serwo

Proponuje taki oto temat w którym każdy mógłby się pochwalić jakąś ciekawostką militarną dotycząca Szczecinka lub Wału Pomorskiego. Mam nadzieję,że temat się przyjmnie.Jako,że ja zaproponowałem,więc zacznę.

Czy wiecie,że 6 marca 1945r. w junkierskich dobrach Olechowiec na Pomorzu Zachodnim,wzięty do niewoli został gen.leutnant Gunther von Krappe dowódca 10 korpusu SS.
GIZIO

Post by GIZIO »

Rok 1942-zakłady maszyn rolniczych(ul.28 Lutego)wraz z odlewnią żeliwa(ul. Wyścigowa)podjęły się produkcji granatów ręcznych oraz rusznic przeciwpancernych.W zakładach dodatkowo remontowane są wojskowe cięzarówki.


Lata 1942-1944 na terenie miasta i powiatu działają konspiracyjne jednostki batalionu"Odra" dowodzone przez płk.Witolda Morawskiego ps.Dzierżykij.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Popieram pomysł!
Szczecinek
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Dzięki za poparcie Krzysztof,ale wrzuć też coś od siebie.Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

BIAŁY BÓR-na początku maja 1945r.,a więc kilka miesięcy po przejściu frontu i po kapitulacji III Rzeszy na ulicach Białego Boru zjawił się oddział Niemców liczący ok.30 osób.Wszyscy byli umundurowani i sprawiali wypoczętych,broni nie mieli.Żołnierze oświadczyli,że mają dość siedzenia po lasach.Broń kompletna spisana na podręcznym dokumencie została złożona w lesie według załączonego szkicu.Oświadczyli,że chcą iść do niewoli.
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

GIZIO wrote:BIAŁY BÓR-na początku maja 1945r.,a więc kilka miesięcy po przejściu frontu i po kapitulacji III Rzeszy na ulicach Białego Boru zjawił się oddział Niemców liczący ok.30 osób.Wszyscy byli umundurowani i sprawiali wypoczętych,broni nie mieli.Żołnierze oświadczyli,że mają dość siedzenia po lasach.Broń kompletna spisana na podręcznym dokumencie została złożona w lesie według załączonego szkicu.Oświadczyli,że chcą iść do niewoli.
To brzmi z jak propagandowego podręcznika
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Propaganda to nie moja domena lub jak wolisz lanie wody :twisted: A ciekawostka pochodzi z mojego kajećiku. W kajeciku(są już trzy :lol: ) zbieram informacje,które wykorzystuje dla własnych potrzeb m.in. w poszukiwaniach w plenerze. :twisted: :twisted: Pozdro. 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Czy wiecie że w Brzeźnicy stacjonowała jedonstka wyposażona rakiety balistyczne SS-1c "Scud" i być może SS-20 lub SS-23 SPIDER.
Szczecinek
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Sowiecka Jedostka z Bornego Sulinowa, jako jedna z pierwszych otrzymała najnowocześniejsze z CCCP czołgi przełamania T-80.
Szczecinek
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

GIZIO wrote:Serwo

Propaganda to nie moja domena lub jak wolisz lanie wody :twisted: A ciekawostka pochodzi z mojego kajećiku. W kajeciku(są już trzy :lol: ) zbieram informacje,które wykorzystuje dla własnych potrzeb m.in. w poszukiwaniach w plenerze. :twisted: :twisted: Pozdro. 8)
Nie to miałam na myśli, jesteś przewrażliwiony
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Wiem,że nie to miałaś na myśli. :wink: Poprostu chciałem coś sprawdzić. :lol: Pozdro. 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Miałaś czy miałeś? 8)
Szczecinek
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Pomysł popieram, ale pisząc jakąś informację warto dodać z jakiego źródła o ile to źródło pisane tzn książka, czasopismo itp. Wtedy każdy możne sobie tam sięgnąć i doczytać szczegóły. Pozwoli to też na uniknięcie nieporozumień itd.Czyli źródło musimy podać szczególnie jak cytujemy większy fragment książki (prawa autorskie się kłaniają ;) )
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Odnośnie podawania źródeł wyjaśniłem to już z Bronx,em,dlatego nie będę się rozdrabniał.Wódz wie co jest zgrane i gut. :wink: Odnośnie praw autorskich nie przesadzajmy,nie robie tego w celach zarobkowych,a i nie zawsze jest podany autor.Proponuje nie utrudniać sobie życia.Pozdro. 8)
User avatar
fravashi
Posts: 396
Joined: 20 Mar 2007, 18:33

Post by fravashi »

GIZIO wrote:Serwo

Wiem,że nie to miałaś na myśli. :wink: Poprostu chciałem coś sprawdzić. :lol: Pozdro. 8)
Co sprawdzałeś i co odkryłeś?
Post Reply