Zagospodarowanie schronów

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Zagospodarowanie schronów

Post by Gregor »

Wyszła cała prawda na jaw w ostatnim Temacie jak miało początkowo wyglądać zabezpieczenie schronów. Naprawdę jak czytałem jakie były plany początkowe - zasypanie jednego obiektu, zamurowanie wejść, to dosłownie mnie zatkało. Myślałem że celem jest ich zagospodarowanie turystyczne a nie poprostu zakorkowanie. Dobrze ze te pomysły nie przeszły i zwyciężyła inna wizja.
Ktoś był ostatnio może i widział co już zdziałali tam?
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Byłem niedawno i puki co jest obsypany ziemią do poziomu wyjść ewakuacyjnych. Przynajmniej teraz łatwiej wejść do środka.
Przydałoby się przede wszystkim wysprzątanie środka, a nawet oczyszczenie ścian (jakieś buraki paliły tam wiele razy ogniska, opony i całe wenętrze jest czarne od sadzy ).
Obiekt nr 1 (nr 3 wg. Perzyka) czyli przy jeziorze nie ruszony.
Z tego co słyszałem w Gawexie B-Werk nie będzie zamknięty, a ewentualne kraty mają na górnym poziomie zabezpieczać przed wypadnięciem itp.
W każdym razie moim zdaniem kraty na nic by sie nie zdały, bo prędzej czy później ktoś by się nimi zajął lub ludzie wchodzili by po linach/drabinach na góre.
Pamiętam taką historię sprzed kilku lat, jak bodajże na MRU nadleśnictwo postanowiło wstawić kraty w jakims ciekawym obiekcie, co uniemożliwiało jego zwiedzanie. Kraty, kłódki były łamane i piłowane wielokrotnie aż wstawiono jakąś solidną kratę itp. Efekt był taki, że po jakims czasie ktoś wysadził całą kratę w powietrze :) przy pomocy jakiegoś ładunku.
Nadleśnictwo odpuściło sobie wstawianie kolejnych zapór.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Wzorem innych takich akcji przeprowadzanych w Polsce ( i nie tylko ) mam taką idee wysprzątania i odgruzowania ciekawszych obiektów Wału Pomorskiego. Myślę, że B-Werk wschodni koło Eldy, jest dobry do tego celu, bo to duzy i ciekawy obiekt. Dużo ludzi i turystów chciałoby, go zobaczyć wewnątrz.
Podziemna kondygnacja jest bardzo ciekawa do obejrzenia, jednak puki co, wejść mogą tylko sprytne osoby, bo trzeba sie przeczołgać przez wąskie, zagruzowane wejście. Srodek jest też cały zagruzowany przy tym wejściu.

Myśle, że gdyby znalazło się kilku chętnych możnaby zacząć coś robić na wiosnę i w miarę go oczyścić w miesiąc czy dwa.

Jest jednak mały problem "moralny". Odłonięcie wejścia to ułatwienie dostępu do wnętrza żulom, którzy chętnie wytną cokolwiek metalowego, aby nazbierać na wino. A więc czy warto im ułatwiać sprawę ?

Kto byłby chętny ???
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Plan jest dobry ogólnie rzecz biorąc.
Kilka obiektów już takie sprzątanie miało. Chociażby bunkier nr 1 w parku pare ładnych lat temu z inicjatywy pana Kucharskiego, uczniów medyka i innych osób.
Podobne prace prowadził bodajże Bocian w schronie dla armaty ppanc na górce polamowskiej.
B-Werk polamowski to sporo roboty. Ale trzeba się spotkać i obgadać to bo pomysł jest dobry. Tyle że może trzeba się skonsultować z osobami które miały w planach przeprowadzić tam jakieś działania rekonstrukcyjne.
W końcu trzeba by sporo osób zaangazować. Nie wystarczy udrożnić, później trzeba się opiekować a to już większy problem, narazie nas przerastający myślę.
Jak to inni odbierają?
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Racja, takie akcje były już podejmowane chociażby przez pana Kucharskiego. Myślę, że narazie największym problemem są chętni ludzie.
Jeżeli znajdzie się kilku chętnych kwestia konsultowania się nie będzie wielkim problemem. Najpierw należałoby uprzątnąć wejście z betonu, potem wnętrze i okolice a na koniec można by pomyśleć nawet o czyszczeniu ścian i odsłonięciu napisów (Palili opony w środku, sadza na ścianach )
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Wiecie może gdzie dokładnie znajduje sie bunkier miedzy Jeziorem trzesiecko a droga w kierunku Barwic?
Waldek

Post by Waldek »

Ty znajdziesz mapkę oraz zdięcia.

viewtopic.php?t=94&postdays=0&postorder=asc&start=0
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Krzysztof II wrote:Wiecie może gdzie dokładnie znajduje sie bunkier miedzy Jeziorem trzesiecko a droga w kierunku Barwic?
Krótko mówiąc idź od "dużego Bunkra" w stronę jeziora. Przejdziesz ulicę i jest jakieś 50-70m od drogi na Barwice.Jest nawet leśna ścieżka. Znajdziesz w 3 min.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Wracam do tematu. Chodzi o posprzątanie jakiegoś/jakiś obiektów narazie z większego śmiecia typu butelki itd. (Góra Polamowska ?)
Byłem jesienią w Białym Borze (obiekt z dzwonem obserwacyjnym nad wodą) i tam jest pięknie posprzątane, aż miło wejść.
Może w tym roku na wiosnę znajdą się chętni ?
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

no pomysł dobry, trza by tylko zorganizować kilka prostych narzędzi typu szpadle, i jakas jedna chociaż taczka, trzeba by też gdzieś to wywieźć, przecież nie zostawimy tego tak pod bunkrem, można by to połączyć ze spotkaniem, jakiś grill itp.
Waldek

Post by Waldek »

Nie ma sprawy ale zobaczcie co Was czeka jeśli chodzi o bunkier polamowski.

Image Image Image Image Image Image
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Pomysł niezły,tylko na jak długo będzie porządek,oszołomów w Szczecinku nie brakuje.Zresztą niech przykładem będą schrony,które zostały ogrodzone.I co z tego wyszło?Gówienko,tak samo może się stać z tym co planujecie.Ale jeśli chodzi o mnie możecie na mnie liczyć.Pozdro. 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Ok, to czekamy na kolejnych chętnych :idea: . Proszę o zgłaszanie się.
Wszyscy chyba wiedzą co nas czeka.
Na razie to trzeba posprzątać z butelek, plastików, gałęzi itd a kolejnym razem można pomyśleć o kamieniach i gruzie. Czyli na pierwszy raz wystaczą rękawice, worki foliowe na śmieci, a przy cięższych pracach o łopatach się pomyśli ;).
Ciekawe w jakim stanie jest też garaż dla armaty ppanc, bo nie byłem kilka m-cy, ale jak byłem to się przeraziłem (złomiarze opalali w nim kable miedziane )
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Waldek

Post by Waldek »

Zdjęcia zeszloroczne.

Image Image Image
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Odnośnie opalania i tego typu spraw w schronach,to może nasz przebojowy komendant straży miejskiej wziąłby swych podkomendnych za dupę i trochę dopilnowali porządku nie tylko w mieście,ale i na peryferiach.Zresztą na temat tej formacji nie będę się rozpisywał.Szkoda słów. :evil: Pozdro. 8)
Post Reply