Wieże obserwacyjne w okolicy Szczecinka

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Waldek

Wieże obserwacyjne w okolicy Szczecinka

Post by Waldek »

Image
1. Wieża w Gałówku
http://www.plus-minus.imax.com.pl/Histo ... iekaw.html

Image Image Image

2. Wieża koło Jelenina
Image Image

3. Wieża koło Jadwiżyna
Image Image Image
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

No prosze. Ile to jeszcze rzeczy człowieka może zaskoczyć. Wieża obserwacyjna koło Jadwiżyna... Nawet spora musiała być, sądząc po rozmiarach i rozstawie podstaw i odciągów. Dokładnie to ciężko oszacować. Może w panzeratlasie coś się znajdzie.
Pozdrawiam
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

co do "mapki" 3, przedstawiającej wieże koło Jadwiżyna chciałbym tylko dodać, że:

-mapkę trzeba traktować jako szkic sytuacyjny i nie oddaje ona kierunków i odgległości
- kierunek północy jest źle zanaczony
- ta droga na mapie to nie jest droga do Jadwiżyna (z tego co wiem). To droga prowadząca po zachodnim brzegu jez. Wilczkowo
-obiekty 1,2,3 z tgo co pamiętam to zwyczjane, małe bunkry z pomieszczeniem bojowym i płytą pancerną więc nie ma mowy o takich kątach ostrzału. A czy obiekt 5 miał ostrzał w 3 kierunkach to wątpię, bo musiałby mieć 3 strzelnice (nie widziałem jeszcze czegoś takiego na wale) lub kopułę 3 - strzelnicową. Żadnego śladu po kopule nie ma, a ruiny wcale nie wskazuja na 3 strzelnice.
Waldek

Post by Waldek »

Mapka jest raczej tylko oriętacyjna, gdyż nie dokonywaliśmy żadnych pomiarów a i nawet nie zrysowywałem pomieszczeń schronów. Nie ma problemów skrzyknijmy się kiedyś w celu opracowania luk, postaram skontaktować się Panem Kucharskim aby nie tworzyć czegoś od nowa.
Jarek z PKEU

Post by Jarek z PKEU »

Razem z kolegami z klubu byliśmy kiedyś przejazdem w okolicy Jelenina i postanowiliśmy zobaczyć pozostałości najwyższej wieży na „Wale Pomorskim”. Nasze poszukiwania pomimo początkowych niepowodzeń (poszliśmy w niewłaściwym kierunku i zmarnowaliśmy masę czasu) zakończyliśmy ostatecznie powodzeniem. Z książki Miniewicza i Perzyka dowiedzieć się można tylko o tej wieży, pozostałe tu wspomniane jak i cały odcinek pomiędzy jeziorami Wilczkowo i Ciemino jest tam pominięty, a jest to bodaj najciekawsza i najpełniejsza publikacja na temat „Wału Pomorskiego”. Jako, że nie mieszkam w tej okolicy tylko w Miastku to rejon wież mogę zwiedzać tylko sporadycznie co poważnie ogranicza możliwość rozpoznania terenu. Do powyższego temat mam jednak kilka uwag.

Po pierwsze jestem pewien że zademonstrowane zdjęcia są przestawione. Bowiem na pewno dwa pierwsze z pośród trzech zdjęć obarczonych nagłówkiem „Wieża w Gałkówku” przedstawiają wieże z okolicy jelenina. Teren oglądałem i porównałem z naszymi fotografiami. O pozostałych nie wypowiem się bowiem osobiście tam nie byłem. Myślę że to niewielkie niedopatrzenie i prawdopodobnie zdjęcie z Gałówka zostało zamienione z tymi z Jelenina omyłkowo.

Kolejna kwestia to same wieże. Rysunek takowej można znaleźć na zamieszczonym na początku Skanie z książki Miniewicza i Perzyka oraz na stronie pana Kucharskiego do której link jest również podany na górze. Jako zwieńczenie wieży stosowano pancerną czworokątną kopułę dla obserwatora (przypominającą nieco wiejski wychodek) nosiło oznaczenie 8P7 (szerokość 133cm, wysokość 185cm) lub 58P8 (szerokość 133cm, wysokość 188cm). Nie wiem czy oba nieznacznie różniące się typy były stosowane na „Wale pomorskim” czy też tylko jeden z nich. Podstawowe i najczęściej stosowane wieże miały przeważnie 8 metrów wysokości, niekiedy budowano wieże wyższe. Masa standartowej wieży wraz z metalową podstawą i kopułą 8P7 (lub 58P8), o łącznej wysokości 8 metrów wynosiła ok. 8 ton.
Najwyższa na całym „Wale Pomorskim” wieża znajdowała się nieopodal drogi z Jelenina na Mosino i miała 36 metrów wysokości. W tym przypadku dla wzmocnienia stabilności zastosowano dodatkowe liny metalowe, po których mocowaniach wciąż pozostały w ziemi betonowe podstawy. Na koniec warto jeszcze zaznaczyć jak brzmi niemiecka nazwa wspomnianych elementów obserwacyjnych: „Stahlhochstand für artillerie beobachtung“.

Z całego tematu rodzi się we mnie pytanie czy to już wszystkie wieże na tym odcinku? Obecnie nie jestem w stanie sprawdzić tego osobiście. Więc jeśli ktoś coś wie to proszę o odpowiedź. Czy dalej na południowy zachód nie było już więcej wież?
Ogólnie jestem ciekaw jak wyglądała struktura tego pominiętego w książce Perzyka i Miniewicza odcinka pomiędzy jeziorami Wilczkowi i Ciemino (jest tylko co nieco o wieży nieopodal Jelenina). Ile było tam schronów, jakiego typu i jak rozlokowane. No i jakie miały oznaczenia. Myślę że kontynuując rozpoczętą przez Waldka polemikę uda się coś więcej dowiedzieć.

A oto adres naszej strony na temat północnej flanki „Wału Pomorskiego” http://republika.pl/pkeu_miastko

Tymczasem pozdrawiam Jarek w imieniu PKEU
Guest

Post by Guest »

Witam
Jarku wcale zdięć nie pomyliłem, wszystko jest prawidłowo.
W Gałowie była wieża 8 m o jednej podstawie.
W Jeleninie wieża miała 4 podstawy plus 4 odciągi.
Koło Jadwiżyna 4 podstawy i 4 odciągi.

I teraz porównanie ;
Jelenino

http://img373.imageshack.us/img373/3919 ... cyjne5.jpg

W podstawie jest jedna śruba mocująca, podstawa ma 1,5m x 1,5m

Jadwiżyn

http://img374.imageshack.us/img374/4669 ... x2m2ny.jpg

W podstawie są dwie śruby mocujące, podstawa ma 2m x 2m.

Rasumując wieża pod Jadwiżynem powinna być większa, a może ten projekt nie był zrealizowany do końca ???

Oto zdięcia schronów koło tej wieży.

Image Image Image Image Image

Ostatnie zdięcie ukazuje schron najbliżej wieży i największy.
Waldek

Post by Waldek »

Chciałem nadmienić że schrony w Gałówku jeszcze nie zostały pozbawione elemenów metalowych co wyraźnie widać na zdięciach, gdyż teren ten jest zamknięty dla złomiarzy. Poniżej przedstawiam zdięcia z Jelenina.
Image Image Image Image

Na jesień postaram się ziwentaryzować schrony w Gałowie jak między jeziorami Cemino a Wilczkowo- mam nadzieję że mi w tym ktoś pomoże.
Jarek z PKEU

Post by Jarek z PKEU »

No cóż skoro jesteś pewien że zdjęcia na pewno nie są przestawione to nie będę się spierał. Moje podejrzenie wynikło z faktu, iż zrobione przeze mnie zdjęcia podstawy z Jelenina są bardzo podobne w tonacji kolorystycznej i mają zbliżone tło do twoich przedstawiających rejon Gałówka. Natomiast wykonane przez ciebie zdjęcie z Jelenina ni w ząb nie jest podobne do mojego – choć faktem jest że ja robiłem je latem a twoje jest chyba z jesieni lub wiosny.
I tak sobie po prostu pomyślałem że może są przestawione. Zamieścił bym moją fotkę, jako przykład ale jakoś nie mogę rozpracować jak wy tu na forum je umieszczacie.
Pozdrawiam JAREK z PKEU
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Waldek jako specjalista od prezentowania zdjęć na forum, podpowiedz koledze jak to zrobić.
Waldek

Post by Waldek »

http://imageshack.us/

Powyżej jest adres przez który wrzucam zdięcia.

Teraz nie ma sęsu robić zdięć bo wszystko jest zasłonięte liśćmi, solidnie wezmę się za ten temat na jesień.


Image
Wnęka w podstawie - Gałowo

Image
Wnęka w jednej z czterech podstaw - Jadwiżyn.

Image
Podstawa pod drabinę - Jadwiżyn
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Proszę popatrzeć na mapki pokazujące lokalizację wieży koło gałowa tu : http://www.plus-minus.imax.com.pl/Histo ... iekaw.html
oraz tu:
http://img215.imageshack.us/my.php?image=obraz4sc.jpg

Na tych mapach lokalizacja wyraźnie różni się o kilkaset metrów. Chce się tam wybrać, i wolałbym wiedzieć, która mapa bardziej wiarygodnie oddaje położenie tej wieży, bo kilkaset metrów w lesie to jest jednak różnica ;)
I jedna prośba do zamieszczających zdjęcia, aby zmiejszać zdjecia, bo takie 1MB zdjecia sie długo ładują . Rozdzielczość 800x600 czy 1024x 768 jest naprawdę wystarczająca.
Waldek

Post by Waldek »

Witam
Łukasz sam to raczej wątpię abyś znalazł, chyba że pokaże ci leśniczy.
Po drugie teren raczej zamknięty, choć nie wiem jak bym ci wytłumaczył to nie trafisz.
Proponuję ci spotkanie i konkretnie zaznaczysz tak aby nie było nieporozumień.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Jak dobrze zaznaczone na mapie to z odbiornikiem GPS trafie bez problemu :). Bez niego troszkę trudniej. Teren zamknięty to wiadomo, ale nie raz się skakało przez płot ;)
Waldek

Post by Waldek »

Łukasz
Witam
Tam są jeszcze dwa bunkry do zlokalizowania, poza ogrodzeniem oraz tobruk. Oraz dwa schrony w polu, wpadnij bo mi samemu to się nie chce, a po drugie to Ty jesteś znawcą kartografii, ja tylko amatorem historii.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Dla zainteresowanych powiem, że podstawa wieży jest zaraz obok bunkra i ma dokładnie współrzędne : (w systemie WGS84- tak jak większość współczesnych map)

N 53st 45min 02,8s
E 16st 42min 30,3s
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Post Reply