Armia Czerwona w okolicach Szczecinka

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Armia Czerwona w okolicach Szczecinka

Post by Kamil »

Znalazłem informację, że w Sporym w 1945 r. znajdował się obóz dla żołnierzy radzieckich. Miałby to być obóz przejściowy dla wracających z Niemiec lub obóz karny. Z kolei w Gwdzie (nad jeziorem) miała się znajdować szkoła jazdy.
Te wzmianki skłaniają mnie do zadania kilku pytań: Czy moglibyście potwierdzić/zaprzeczyć powyższym danym? Czy można uzupełnić te wiadomości o jakieś szczegóły? Jakie było rozmieszczenie Armii Czerwonej w mniejszych miejscowościach powiatu? Czy ten temat został opracowany?
Serdeczne podrowienia
Kamil
Waldek

Post by Waldek »

Ciekawy temat ale wymaga czasu i chęci ,wedłud mnie trzeba zajśc do archiwum i tam poszperac.
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Cóż, z tego wynika, że faktycznie temat nie jest opracowany. A miałem nadzieję, że coś w tej sprawie już się pojawiło w książkach albo w prasie. Zawsze lepiej coś wiedzieć, zanim uderzy się do archiwum.
Pozdrowienia
Kamil
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Co do sowietów to może takowe dane Cię zainteresują.

Lubogoszcz-szpital zajęty przez sowietów.W miejscowości Białe gm.Spore baraki niemieckie, póżniej zajęte przez Czerwonych.Wszystkie obiekty wojskowe na terenie Szczecinka również zajęte przez Armię Czerwoną.W miejscowości Wierzchowo szpital polowy sowietów.To tyle. Armia Sowiecka, to nie moja domena,ale trochę informacji spisałem.Pozdro 8)
Waldek

Post by Waldek »

Bronx tu na forum zamieścił mapkę Szczecinka z zaznaczonym terenem zajętym przez Rosjan zaraz po wojnie. Tak, że z tej mapki wynika, że niewiele miasta zostawili dla cywili.
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

No to się trochę rozruszało w temacie! Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
Pytanie do GIZIA: Możesz dać namiar bibliograficzny?
Pozdrowienia
Kamil
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Wszystkiego po trochu.Zbieram informacje z różnych źródeł i zapisuję to w swoich(słynnych :lol:) kajećikach,dzięki którym mam ułatwione działanie w terenie.W tym przypadku większa część informacji pochodzi ze Szczecineckiego Archiwum.Pozdrocho 8)

Ps.Dużą dawkę wiedzy(nie znajdziesz jej w książkach) o terenach Wału Pomorskiego posiadam od eksperta w tych sprawach p.Janusza Sławińskiego z Koszalina.Niestety już nie żyjącego. :cry:
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Raz jeszcze dzieki! Czyli jednak sterować na archiwum...
Pozdrowienia
Kamil
GIZIO

Post by GIZIO »

Jak najbardziej,ale polecam,też bibliotekę na ul.Jeziornej mają dużo książek po bibliotece garnizonowej.
bakumil
Posts: 12
Joined: 28 Oct 2007, 20:33

komendantury sowieckie

Post by bakumil »

cze chłopaki
temat wojska radzieckie w powiecie szczecineckim od 1945 do 1992 roku to temat "rzeka" na ich obecnośc i stacjonaownie składało sie wiele czyninków. Jest wiele spraw związanych z ich stacjonowanie na tej ziemi i nie tylko. Temat jest świeży i badania dopiero są prowadzone. Zainteresowanych odsyłam do lektury ksiązki M. K r o g u l s k i, Okupacja w imię sojusz., Armia Radziecka w Polsce 1944-1956, Warszawa 2000.
Szczecinku działała po zakończeniu działań wojennych komendantura wojenna. Komendanci rozpoczynali swoją działalność w momencie przejęcia terenu, na którym zakończyły się bezpośrednie działania wojenne. W celu uniknięcia nieporozumień między władzami wojskowymi a administracją cywilną postanowiono utworzyć ruchomą strefę przyfrontową o szerokości od 60 do 100 km. W tej strefie sprawowanie obowiązków dotyczących prowadzenia wojny oraz zajmowanie majątków i obiektów przemysłowych, gromadzeniu i wywozie zdobyczy wojennej.Pierwsze komendantury wojenne powstawały na terenie Pomorza Zachodniego na początku lutego 1945 roku. Początkowo zadania komendantur były nieograniczone i były jedynymi organami władzy na tym terenie. Najważniejszymi zadaniami było zapewnienie walczącej armii zaopatrzenia, środków transportu, łączności oraz ochrona obiektów gospodarczych, w których produkcja była niezbędna do dalszego prowadzenia działań wojennych, oraz odbudowa linii komunikacyjnych, dróg i mostów, przejmowanie od ludności broni palnej, radiostacji i odbiorników radiowych.
pozdro
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Znalazłem oto taki skrawek ciekawej informacji na temat Rosjan i ich poczynań zaraz po zdobyciu Szczecinka i terenów wokół niego.

Zachowanie Rosjan w zdobytym Szczecinku z pewnością nie było poprawne ale brak na ten temat bliższych informacji.Do dziś krążą trudne do zweryfikowania pogłoski o pomordowanych w pierwszych dniach mieszkańcach.Być może ofiary uciszono na zawsze i nie było komu upomnieć się o nie.Wiadomo natomiast o gwałtach żołnierzy z 32 dyw.Kaw.Gw.na ludności cywilnej w Parsęcku,gdzie z pośród 200 pozostałych mieszkańców,od razu zastrzelono-11,zgwałcono wszystkie kobiety,także 13 letnie dziewczynki ,a potem deportowano je do Rosji i słuch po nich zaginął.Podobną gehennę przeżyła ludność wsi Mosina,Dziki,Jelenina i wielu innych."Nasza"32 dyw.Kaw.Gw."wyzwoliła"także zaprzyjaźniony z Koszalinem Neubrandenburg.Według relacji francuskiego księdza zgwałcono i zabito tam kilkanaście dziewcząt.Kilka z nich powieszono za nogi i rozpruto im brzuchy.Zdarzało się,że niektórzy rosyjscy oficerowie próbowali zapobiec tym gwałtom,ale były to jednostki,a cóż może zrobić jeden przeciwko rozwydrzonej tłuszczy. 8)
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Otwarcie domagam się źródła. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Artykuł pochodzi z starego numeru Tematu.Autorem artykułu jest pan dyrektor muzeum w Szczecinku. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Zapomniałem dodać,że to tylko mały skrawek z artykuł.Całośc składała się z paru odcinków.Czytając temat zbieram ciekawe zdjęcia i artykuły.Przez pare latek trochę się tego uzbierało. 8)
bakumil
Posts: 12
Joined: 28 Oct 2007, 20:33

Post by bakumil »

cze chłopaki
Jak chcecie poczyta sobie o stytuacji jak apoanowała po zakończeniu działań wojennych na terenie ziemmi szczecineckiej i jej okolicach odsyłam do artykułu
D ą b r o w s k i A. G., Przeszkody ze strony Armii Radzieckiej w pracy osiedleńczej na terenie powiatu szczecineckiego w okresie od kwietnia do lipca 1945r. w zestawieniu komitetu osiedleńczego w Szczecinku, „Słupskie Studia Historyczne” 2001 nr 9
Post Reply