Gross Born

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
bar

Gross Born

Post by bar »

Niewiele osób wie, że na południowych krańcach poligonu borneńskiego znajdowały się obozy jenieckie. Najnowsze badania archeologiczne odsłaniają ponurą i tragiczą ich historię. O ile w obozie oficerskim (Oflagu IID Gross Born) była "Ameryka" o tyle w stalagu IIH Rederitz rozgrywały się dantejskie sceny. Trochę zgłebiam historię tego tragicznego miejsca, może jest ktoś, kogo też ten temat interesuje?
Wiem, że zajmuje się tym tematem (ale tylko obozem oficerskim) p. Skowronek z Bornego Sulinowa, natomiast nue znakm nikogo, kogo interesuje historia stalagu. Temat jest bardzo ciekawy i jego bliższe zgłębienie może odsłonić kolejną ponurą tajemnicę.
Waldek

Post by Waldek »

Witam
Coś niecoś wiem na ten temat, ale najpierw chciał bym skoordynować z innymi wiadomościami aby nie pokręcić lub nie wyjść na durnia.
GIZIO

Gross Born

Post by GIZIO »

Serwus

Na wstępie mała poprawka nie Stalag IIH tylkoIIG.Był obozem dla jeńców radzieckich.W obozie tym przebywało około 12 000 jeńców rosyjskich. Obóz znajdował się w odległości niespełna 1 KM od oflagu II D w którym znajdowali się jeńcy polsko-francuscy.Niedaleko Gross Born znajdował się trzeci obóz w Barkenbrugge( Barkniewko )- był początkowo przeznaczony dla jeńców polskich. Pierwszy transport przybył w listopadzie 1939 w liczbie ok 700 ludzi.Nowy etap obozu to 1 września 1941 kiedy przybyli jeńcy rosyjscy ok 1000 ludzi.Rozwiązanu w kwietniu 1942 a następnie zorganizowany 1944 wrześniu jako STALAG 351 lecz pod tą nazwą istniał tylko miesiąc, po czym został przemianowany na obóz oficerski OFLAG 65 i przeznaczony dla jeńców jugosłowiańskich. W styczniu 1945 ewakuowany. 31 stycznia 1945 obóz znalazł się w rękach sowietów.
andr45
Posts: 7
Joined: 02 Feb 2007, 21:20
Location: Bydgoszcz/Szczecinek

Post by andr45 »

Gross Born.
Przed wojną małe miasteczko ok.12 tyś mieszkańców(mam gdzieś nawet mapkę) Po wojnie rosjanie nagrywali tam filmy wojenne. Zniszczyli do cna. Nie do sie szukać.Miliony odłamków i bardzo dużo niewypałów.
Ostatni raz penetrowaliśmy ten teren 10 lat temu.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Koledze chyba chodzi o wieś Linde - dzisiejsze Borne Sulinowo.
Wieś Gross Born była bardziej na płd-wsch.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
andr45
Posts: 7
Joined: 02 Feb 2007, 21:20
Location: Bydgoszcz/Szczecinek

Post by andr45 »

Już wcześniej się spotkałem z pomyłkami.Jest Borne Sulinowo i Gross Born.Niestety teraz mieszkam poza Szczecinkiem. Całe moje archiwum jest w Szczecinku i teraz nie mogę podesłać map.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Mapy to ma (prawie ) każdy.
Poprostu napisz o co ci chodziło, bo wg. mnie piszesz o Linde- dzisiejsze Borne Sulinowo.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Waldek

Post by Waldek »

Image

Tu widać jak na dłoni gdzie co jest.

Image

Image
Last edited by Waldek on 04 Feb 2007, 18:38, edited 1 time in total.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

na tej mapie ktoś umieścił obok Linde napis ?Wiele? zawsze uważałem że na polski tłumaczyło się tę nazwę jako Lipa, a nie Wiele, wiesz Waldek coś więcej na ten temat? kto umieszczał te napisy?
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

andr45 wrote:Gross Born.
Przed wojną małe miasteczko ok.12 tyś mieszkańców(mam gdzieś nawet mapkę) Po wojnie rosjanie nagrywali tam filmy wojenne. Zniszczyli do cna. Nie do sie szukać.Miliony odłamków i bardzo dużo niewypałów.
Ostatni raz penetrowaliśmy ten teren 10 lat temu.
Widzę że bydgoszczan, będzie niedługo więcej niż Szczecineczczan
Szczecinek
Waldek

Post by Waldek »

Ta mapa przeszła przez wiele rąk, tak że nie wiem kto dopisywał, jak zrobił retusz.
irek6969
Posts: 2
Joined: 01 Dec 2013, 18:06

Re: Gross Born

Post by irek6969 »

Witam....
Panowie, mam takie pytanie odnośnie poligonu Groß Born z okresu władania nim przez Germańców:
1) Kompleksy koszary poligonu Groß Born to:
a) dawniejsza wieś Linde, a dziś Borne Sulimowo;
b) Westwalenhof obecnie Kłomino;

2) Rampa kolejowa(tory kolejowe) znajdowała się w kompleksie koszarowym Linde i łączyła się z główną linią kolejową w którym miejscu?

3) Pas taktyczny poligonu z czego się składa? (strzelnice indywidualne dla broni ręcznej i działobitnie dla dział).

Pozdrawiam
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Gross Born

Post by robot humano »

Przebieg wszelkich torów kolejowych jakie kiedykolwiek budowano na terenie dzisiejszej Polski znajdziesz ściągając i instalując darmową aplikację Rail map na przykład ze strony
http://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=mapa" onclick="window.open(this.href);return false;
oczywiście żeby dostać mądry wynik trzeba mądrze wybrać ustawienia w legendzie, a przede wszystkim zaznaczyć dobrze datę mapy i jakie linie ma wyświetlać ( w przypadku tej do BS trzeba niestety wybrać zlikwidowane)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Gross Born

Post by bronx »

Tylko po co instalować jak Rail map jest dostępna online.
http://mapa.bazakolejowa.pl/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;

A linia kolejowa z Bornego łączyła z linią kolejową Runowo - Szczecinek tuż przed stają Łubowo.
Kłomino też miało swoją linię kolejową.
irek6969
Posts: 2
Joined: 01 Dec 2013, 18:06

Re: Gross Born

Post by irek6969 »

Panowie....
Wielkie dzięki za tak szybki odzew.
Jeszcze jedno pytanie, macie może rozmieszczenie linii kolejowych w III Rzeszy? (dzisiejsze Niemcy) Chciałbym prześledzić drogę jaką skład kolejowy musiał pokonać z Linde do Aachen.
A może macie jakieś wiadomości na temat majora Herbert Saekel? Interesuje mnie zwłaszcza jego wcześniejsza służba w II. pomorskim Okręgu Wojskowym. Oficer ten w późniejszym okresie był adiutantem w 292. pomorskiej Dywizji, która była formowana na poligonie Groß Born.

Pozdrawiam.
Post Reply