Schronik(?)

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Post Reply
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Schronik(?)

Post by szperacz88 »

Tak sobie ostatnio z braku zajęć zacząłem robić coś na wzór książki o Żółtnicy i przypomniałęm sobie jak kuzyn opowiadął mi że za 8-latka pamięta jak na polanie(teren obok wieży)przy wieży wodociągowej walnęla ziemia i ukazałas ie dziura z wejściem do schronu, niedługo potem ja zasypano. Czy może ktoś słyszął więcej?
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Re: Schronik(?)

Post by Łukasz »

szperacz88 wrote:o Żółtnicy i przypomniałęm sobie jak kuzyn opowiadął mi że za 8-latka pamięta jak na polanie(teren obok wieży)przy wieży wodociągowej walnęla ziemia
Gdzie w żółtnicy jest jakaś wieża wodociągowa ? Jaka polana ?
Co to znaczy, że ziemia walneła ?

Jak chcesz poważne odpowiedzi to podchodź poważnie do tematu a nie, że kolega kuzyna znajomego podobno mówił, że podobno ... słyszał od innego kolegi, że ...
Jak już masz jakiś poważny temat, to tak napisz, aby wszyscy zrozumieli.
PS. Nie każda dziura w ziemi to schron czy wejście do supertajnych podziemnych tuneli. :). Powiem więcej, zdaża się to niezmiernie rzadko.
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

o przepraszam, nie napisąłem że jak robiłem sobie ksiązke o Żółtnicy to przypomniaęłm sobie jak kuzyn opowiadał, że w Szczecinku na tej "polanie" przy wiezy wodociągowej, zapadła się ziemia i ukazało wejście, ale szybko je zasypano. To było około 1985 roku
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Widziałem to kiedyś (to chyba nawet jest do teraz), ale ze schronem to nie ma absolutnie nic wspólnego, więc nie dorabiaj do tego jakiś bajek.
Obok wieży jest, a w zasadzie był basen przeciwpożarowy albo jakis zbiornik dla wieży ciśnień (?). Obok zbiornika jest coś w stylu małej studzienki kanalizacyjnej więc były tam chyba jakieś zawory/pompy (?). Krótko mówiąc było to jakies małe pomieszczenie do celów wodociągowych (obok wieża ciśnień i ten zbiornik)
Last edited by Łukasz on 12 Oct 2005, 22:35, edited 1 time in total.
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

Nie chodzi o ten basen przeciwpożarowy na górce pod wieża, ale o tą polane na prawo
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Jak dobrze pamiętam, bo byłem mały na tej polanie od wieży w stronę PKSu była jakaś studzienka kanalizacyjna lub ciepłownicza. Była ona niedaleko tej kapliczki i dzisiejszego pomnika żołnierzy napoleońskich. Nie pamiętam szczegółów, bo to było dawno, ale były (są ? ) jakieś rury itd a schodziło się drabinką jak w studzienkach. Mieściło się tam kilka dzieciaków naraz więc pomieszczenie małe :). Tak czy inaczej ze schronem czy bunkrem nie ma to absolutnie nic wspólnego. Jeśli masz na myśli jeszcze coś innego to na tej polanie byl kiedyś jakiś mały zakład i być może chodzić o jakąś piwnice do tego budynku.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Na tej polanie byl kiedyś cmentarz żydowski i stał jeszcze jakis maszt. może ktoś wi co tam bylo?
Waldek

Post by Waldek »

Witam
Teraz będzie mały problem bo opisuję to co pamiętam, a trzeba by było zacząć od czasów jak nastałem w Szczecinku.
Mam nadzieję że znasz piekarnię działającą do dziś na począdku Lipowej po stronie lewaj patrząc od miasta (Wirkis).
To z tyłu tej piekarni został kawałek drogi między wzgórzem a zabudowaniami, To przedłużenie tej drogi w dół wzgórza była zastawiona po jednej i drugiej stronie stodołami, tak jak byś teraz stanął na rondzie i spojrzał na wzgórze.
Nie pamiętam dokładnie jak szła stara droga wzdłuż dzisiejszej ulicy Szafera, ale napewno bliżej rzeczki bo po prawej pamiętam ogródki działkowe oraz skład opału.
Tu gdzie teraz stoją bloki TBS to była szklarnia PGKiM.
Przy ul. Wodociągowej zaraz za kaplicą był zakład remontowy i na jego terenie stał słup ( kratownica ) odgromowy.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Tak, Niedaleko "wieży ciśnień" w stronę kapliczki stał jakiś mały zakład remontowy czy mechaniczny.Była też niewysoka wieża metalowa, ale nie pamietam od czego. Może jakaś stara radiowa, TV itd a może jak Waldek napisał- odgromowa. Fundamenty i posadzki betonowe są do dziś.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Tam stały jakieś betoniarki, taczki. Było to coś podobnego do tego co znajduję się koło DALBETU, to był chyba zakład utrzymywania budynków spółdzielni czy cos takiego.
Szczecinek
Post Reply