Podziemia (schrony przeciwlotnicze na terenie miasta)

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Waldek

Post by Waldek »

Witam
Napewno schron przeciw lotniczy, powyżej widać wejście do niego.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

schrony przeciwlotnicze na terenie miasta

Post by Stach »

wątek przniesiony z innego miejsca /bronx


Czy ktoś robił zestawienie schronów przeciwlotniczych z okresu wojny na terenie miasta? Ile tego było?

Jedynka, koło dworca PKP, koło PKS, koło "dużego kościoła". Gdzie jeszcze?
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Post by CEZAR »

Bardzo dobrze zachowany i odnowiony koło byłej szkoły podst. nr3 -obecnie gim nr1.
Dokładnie pod boiskiem. Izdaje się że takowy jest na terenie zakładów koło Bugna dawnego Polamu a teraz .... (nie pamietam)
Waldek

Post by Waldek »

Proszę poszukać tu na forum
Jest zestawienie łącznie z fotkami..
GIZIO

Post by GIZIO »

Pamiętam jeszcze koło Placu Młyńskiego. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

CEZAR wrote:Bardzo dobrze zachowany i odnowiony koło byłej szkoły podst. nr3 -obecnie gim nr1.
GIZIO wrote:Pamiętam jeszcze koło Placu Młyńskiego. 8)
miejsce jakby to samo :)

PS.

Waldi ma racje, ten temat chyba został dokładnie wyczerpany w tym miejscu: http://szczecinek.org/forum/viewtopic.php?t=18&start=0 w związku z przenosze, (że też te linki jeszcze działają :) bedzie chwila to poprzenosze na nasz serwer)


Tak przy okazji, na Waldka zdjęciach schronu koło dworca PKP jest ten schron koło postoju taksówek, ale mi przypomina się jeszcze jakieś wejście po drugiej stronie ulicy, pomiędzy budynkiem dworca a istniejącym tam oddziałem poczty.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Piękne zestawienie! Dzięki za zdjęcia, Waldek.

Przez jakiś czas (lata 70.) można było wejść do schronu na boisku Jedynki, skorzystałem. Nawiasem mówiąc wejścia do schronu były zupełnie inne niż te obecne, dziwne takie jakieś.
Waldek

Post by Waldek »

Wiadomo mi że Marek Piłat odnalazł w Archiwum Państwowym w Szczecinku Kilka nieznanych dokumentów między innymi :
-Projekt budowlany schronu przeciw lotniczego koło kościoła NMP
-Plan usytuowania LSR (Luft-Schutz-Raum) w centrum Neustettin tzn. w pobliżu wieży św. Mikołaja, w tum dla uczniów ówczesnego Gymnasium tjn. budynek dawnego Technikum Ekonomicznego CRS
- oraz jakiś inny plan.

Plany te powstały w połowie 1944r. na zlecenie władz miejskich i władz wojskowych odpowiedzialnych za obronność.

Ponadto znalazł też plany prefabrykacji barykad ulicznych z końca 1944 r.
Wszystkie te dokumenty są zeskanowane i mają być opublikowane na

http://www.plus-minus.net.pl

Z rozmów z Markiem W. Piłatem wiadomo mi, że schron przeciwlotniczy koło koscioła NMP miał byc zbudowany w miejscu, w którym stoi dom parafialny i że zbudowano go wg prawie identycznego planu w innym miejscu, od strony ul. Hardstrasse (dziś Wojska Polskiego).
Post Reply