Bunkier B-werk

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Przemek

Bunkier B-werk

Post by Przemek »

Niedaleko trzesieki , za osiedlem zachód jest duży bunkier klasy B-werk jak myślicie czy można by z niego zrobić jeszcze ważny punkt turystyczny i jakos odrestaurować...Wiadomo nie ma pieniedzy no ale przecierz weszlismy do uni to może jakies pieniądze by sie znalazły... aha mam jeszcze wielka prosbe jesli macie jakies namiary na strony lub zdjęcia dotyczące opisu i zdjęc w latach wojny tego bunkru to bardzo prosze o kontakt e-mail jama4@tlen.pl :D :D :D
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

wejdź na szczecinekcki magazyn plus-minus tam coś czytałem albo wspiszz na google b-werk szczecinek, ja tak szukałem info.
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Post by LUCEK »

Posiadam ściągnięty z jakiejś strony opis pozycji i bunkrów w okolicach Drawieńskiego Parku Narodowego i jak kogoś interesuje to podeślę. A jeśli chcecie zobaczyć ciekawe rzeczy z II WŚ to zapraszam na Dolny Śląsk
Przemek

Post by Przemek »

Znalazłem jeden schemat bunkra klasy b-werk ale niejestem pewien do końca czy jest on podobny do naszego za osiedlem zachodem Image
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

Nie jest aż tak podobny ale daje jako tako wyobrażenie co mogłobyć w b-werku ze Szczecinka, oraz daje możliwośc wyobrażenia sobie 2 niemieckich żołnierzy stojących w b-werku przy karabinie maszynowym.
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Przemek
Posts: 3
Joined: 30 Mar 2005, 14:12
Contact:

Post by Przemek »

Zalogowałem się na forum tak wiec teraz będe stałym użytkownikiem 8)
Przemek
Posts: 3
Joined: 30 Mar 2005, 14:12
Contact:

Post by Przemek »

Mój znajomy robi obraz bunkra 3d z możliwością zobaczenia wszystkich pomieszczeń ... juz widziałem obraz z zewnątrz z każdej strony ... tylko szukam dla niego teraz jakiś informacji o dawnym krztałcie bunkra ... wiec jak macie jakies dokładn namiary to prosze o zostawienie jakis linków itp.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Przemek wrote:Zalogowałem się na forum tak wiec teraz będe stałym użytkownikiem 8)
Witam Cię Przemku oficjalnie na forum :)
Przemek wrote:Mój znajomy robi obraz bunkra 3d z możliwością zobaczenia wszystkich pomieszczeń ... juz widziałem obraz z zewnątrz z każdej strony ... tylko szukam dla niego teraz jakiś informacji o dawnym krztałcie bunkra ... wiec jak macie jakies dokładn namiary to prosze o zostawienie jakis linków itp.
Jeżeli Twój znajomy bedzie miał ochote opublikować swoje dzieło w internecie, chetnie służę miejscem na swoim serwerze.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Przemek wrote:Znalazłem jeden schemat bunkra klasy b-werk ale niejestem pewien do końca czy jest on podobny do naszego za osiedlem zachodem Image
To akurat B-werk z górki Polamowskiej. B-Werk tzw. ,,trzesiecki" jest troche inny. Schemat obu jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie http://bunkry10.webpark.pl/pom/szcz_s.htm
Jeśli zaś chodzi o zagospodarowanie turystyczne bunkrów to jest to spora szansa dla regionu. Tylko że narazie nic nie wskazuje na to że te możliwości będą wykorzystane. A czas ucieka i złomiarze robią nieodwracalne szkody. Co roku odwiedzam linię umocnień od jez. Pile do Białego Boru i zauważam szybko postępującą dewastację. Jeśli fortyfikacje te nie zostaną wpisane do rejestru obiektów zabytkowych podlegających ochronie to nie będzie niedługo co pokazywać turystom.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Przemek wrote:Mój znajomy robi obraz bunkra 3d z możliwością zobaczenia wszystkich pomieszczeń ... juz widziałem obraz z zewnątrz z każdej strony ... tylko szukam dla niego teraz jakiś informacji o dawnym krztałcie bunkra ... wiec jak macie jakies dokładn namiary to prosze o zostawienie jakis linków itp.
To bardzo dobry pomysł. Przynajmniej pozostanie coś po tych fortyfikacjach w wersji elektronicznej.
Tymczasem dewastacja obiektów na Górze Polamowskiej trwa. Złomiarze dalej męczą się ze ścianą czołową B-Werku. Prawde powiedziawszy sprawnie im to idzie. Troche już zniszczyli.
W ubiegłym roku jeszcze były pręty mocujące siatkę maskowniczą na sąsiednim schronie biernym dla armaty - też wycieli. Byłe tego pare kilo - w sam raz na zaspokojenie głodu... alkoholowego.
Brak słów... kosa sie w kieszeni otwiera :x
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Troche nie rozumiem takich kolesi. Muszą się męczyć z 30min żeby wyciąć wielki pręt co ma wagę 2 kilo a na złomie za to będzie raptem 40 groszy. Swoją drogą jak dorwe kiedyś kogoś kto dewastuje bunkty to lepiej nie mówić :)).
Faktem jest że ruscy co ciekawsze rzeczy powyciągali i wysadzili niektóre obiekty, ale z opowieści wiem, że w latach 50 czy 60 w wielu bunkrach na wale pomorskim było jeszcze wiele wyposażenia. Dziś nawet kable ze ścian powyrywane dawno i się biora za zbrojenia.
Obok B-werka przy Eldzie jest (w kazym razie rok temu był) coś co juz rzadko sie spotyka a mianowicie taki oryginalny kątownik, ponacinany na końcu, który służył do wieszania na nim drutu kolczastego. Kiedyś musiało przy każdym bunkrze być kilkadziesiąt takich słupków a dziś tam jest jeden z niewielu w okolicy. Ten słupek jest bardzo głeboko zakopany i zabetonowany, ale i niego pewnie złomiarze kiedyś go wytną, także warto zwróćić na niego uwage jak się tam będzie bo za rok czy dwa już go może nie być.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Jeszcze tam stoi. Ale masz racje już go próbują wykopać. Jest tam jeszcze jeden po przeciwnej stronie górki jeśli dobrze pamiętam. Też podkopy już pod nim robili. Najbardziej dziwny jest fakt że nikt nic nie widzi. Kiedy oni działają. Może ktoś ich widział w akcji? Trzeba jakoś reagować. Jak ktoś się boi to niech przynajmniej policje albo straż miejską wezwie.
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

weź przyklad nap. ze mnie-bunkrowca, jak boje się iśc gdzieś w dzień,np z wykrywą szukać militariów, na teren gdzie toczyły się walki o szczecin(np przy zakładzie pracy), to pójdę w nocy. Tak samo złodizeje moga grasoać, rano, w dzień jak i nocą, ponadto mają ciut robote ułatwioną bo do 3 stron są osłonięci.
Chcesz uratować kontownik?najlepsza metoda - ubiec zlodzieji i wyciąć go samemu, położysz w piwnicy i może jak za 10 lat beda coś z bunkrem robić to ktoś przyspawa z powrotem.
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Troche radykalna metoda. Może uratować słupek przed przetopieniem ale te hieny rozkuwają bunkier żeby wyciągać zbrojenie ze ścian. Bunkra już nie schowa się w piwnicy.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Ten słupek o którym wcześniej mówiłem to element sieci z drutu kolczastego, ale przed taką siecią często było pole minowe, aby podchodząca piechota nie miała tak lekko :). Wprawdzie tereny były rozminowane po wojnie, ale chyba nie na 100% dokładnie. Jakby tak któryś złomiarz wyleciał w powietrze od czegoś to może byłby spokój i przestroga dla innych.Ja napewno nie przejdę obijętnie jak ich kiedyś spotkam
szperacz88: życze powodzenia w szukaniu w nocy :lol:
Nawet jak będziesz kopac w nocy to musisz mieć jakiś reflektor a nim napewno nie zwracasz na siebie uwagę ;)
Post Reply