Pytanie do penetratorów Wału Pomorskiego

Bunkry, podziemia, Wał Pomorski, koszary i tym podobne dyskusje.
http://www.walpomorski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
behemot
Posts: 80
Joined: 01 May 2007, 21:56
Location: szczecinek

Pytanie do penetratorów Wału Pomorskiego

Post by behemot »

Koledzy mam pytanie dotyczące schronu bojowego wyposarzonego w płyte panc. dla obser.artylerii ,znajdującego się podobno koło jez. Wilczkowo.
Wspomina o nim B.Perzyk w swojej książce o Wale Pomorskim.
Podobno płyta ta ostała się do naszych czasów w co osobiście wątpie.Teren ten osobiście spenetrowałem dosyć dokładnie a schronu nie znalazłem.
Koledzy prosze o pomoc
Pozdro Behemot :twisted:
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

To chyba do tematu militariów :?:
Szczecinek
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Na leśnym odcinku jakim była linia umocnień w Lesie Szczecineckim rozciągająca się od Wilczkowa w strone jez. Ciemino obserwację prowadzono raczej z wież pancernych (dokładne dane na ich temat - opracowanie Waldka). Dzwony i płyty w terenie zalesionym się nie sprawdzały raczej. Co nie wyklucza że jakiś schron miał płytę czy dzwon do obserwacji. Ale nie przypominam sobie żeby Miniewicz i Perzyk wspominali coś o schronach koło Wilczkowa w książce "Wał Pomorski". W sumie schronów dla obserwatorów jest dość sporo na całym Wale przecież. Napewno za to na odcinku tym zachowały się drzwix2.
Może pomyliło Ci sie z umocnieniami we Gwdzie tam autorzy książki poruszali sprawę zachowanego dzwonu obserwacyjnego na jednym z obiektów, który w latach 90-tych został wysadzony i wywieziony do muzeum przez wojsko.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Nie wiem czy nie chodzi o ten dzwon, w Bydg jest tego jeszcze troche:)
http://szczecinek.org/forum/viewtopic.p ... +francuska
Szczecinek
User avatar
behemot
Posts: 80
Joined: 01 May 2007, 21:56
Location: szczecinek

Post by behemot »

Dzwon obserwacyjny z Gwdy znam jeszcze sprzed wysadzenia w 1994 roku .
Szukam informacji na temat płyty pancernej dla obser. artyl. o której wspomina Perzyk i Miniewicz w swojej książce na stronie 107mej w rozdziale 'Likwidacja Umocnień-Lata1955-1957-cudowne ocalenie.
Obawiam się jednak że jest mało prawdopodobne by ocalała do naszych czasów.
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Miniewicz/Perzyk, s. 107: "...pozostały...płyty pancerne dla obserwatorów artylerii w schronie koło jez. Wilczkowo i obiektach wałeckich koszar."
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Co do schronów koło Wilczkowa: w książce pana Kucharskiego opisane jest kilka z nich (cztery nad brzegiem jeziora) i żaden nie miał wg opisu płyty obserwacyjnej. Jest tam na mapie jeszcze kilka obiektów w okolicach wieży obserwacyjnej - nie opisanych. Może któryś z nich lub jakiś położony jeszcze nieco dalej? Tam akurat byłem i żadnej płyty nie znalazłem.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Chciałem zauważyć,że schrony bojowe znajdują się na przesmyku między jeziorem Trzesieckim i Wilczkowo,a także po drugiej stronie Wilczkowa.Schronów jest sporo,ale jeżeli był taki schron z płytą,to najszybciej na wzniesieniu za jeziorem Wilczkowo lub przy drugiej wieży obserwacyjnej przy drodze na Jelenino za Mosiną.Co prawda nie przywiązuję dużej wagi do bunkrów,raczej do tego co wokół nich mogę znaleść w ziemi.Podejrzewam też,że płyta dawno podzieliła los swoich towarzyszek z innych schronów i skończyła w hucie. :lol: :lol:.Penetrując obszar pokopkowo mogę natomiast śmiało powiedzieć,że walki odbywały się na przesmyku między jeziorem Trzesiecko,a Wilczkowo.Tam właśnie znajdywałem łuski,taśmy od MG i inne przedmioty jakie podnosi się z pola walki.Za Wilczkowem natomiast w ziemiance polowej przy samej drodze któregoś pięknego dnia z kumplem wyrwaliśmy z ziemi bagnet od Mausera w pochwie i rurę od panzerfausta,lecz zero jakichkolwiek łusek i tego typu bajerów.Pozdro. 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Ten rejon mam spenetrowany, ale raczej nie zauważyłem tego o czym pisze Behemot. Ewentualnie, przychodzi mi do głowy jeden obiekt położony "samotnie" w północnej części brzegu jeziora Wilczkowa. Jest mocno zniszczony, więc ewentualnie tam, ale nie przypominam sobie, abym tam coś widział. Sprawdzę jeszcze fotki.
W tamtym rejonie sprawdzały się wieże obserwacyjne i takowe były. Dzwon/płyta lepiej sprawdza się, gdy nie ma lasu a obiekt stroi na górce i ma ładny widok na przedpole.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Waldek

Post by Waldek »

W tym rejonie zachowały się jedynie drzwi wejściowe dwu połówkowe, i to jedynie dolna część. Natomiast płyta jest jedynie w bunkrze Trzesieckim.
User avatar
behemot
Posts: 80
Joined: 01 May 2007, 21:56
Location: szczecinek

Post by behemot »

A gdzie te drzwi?
Waldek

Post by Waldek »

Jak mnie pamięc nie myli to schron nr. N. 29 taka jest na nim sygnatura, gdzieś tu na forum jest zdjęcie tych drzwi.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Klijent pisze to i ja pare bajek.Obok powinne być zakopane ziemniaki od Helmuta. :lol: :lol: :lol: Pozdro. :lol: 8)
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Te drzwi ocalały tylko dzięki temu że wysadzono schron w ten sposób że problematyczne stało się wyjęcie dolnej części drzwi. W tym schronie są też z tego co pamiętam uchylone drzwi do wyjścia awaryjnego. Też nie było możliwości ich ruszenia bo wysadzony strop się na nich położył.
Co do płyty obserwatora jak widać sprawy nie udało się rozjaśnić.
A te ziemniaki pohelmutowskie to dokładnie gdzie? Zrobić im wykopki i do ogniska. :wink:
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Całe szczęście, że te drzwi o których pisał Gregor, są w dość odludnym i trudno dostępnym miejscu. Do tego przygniecione stropem. Chyba tylko dzięki temu ocalały. Mam nadzieję, że jeszcze są, na wiosnę były :).
Pamiętasz Gregor jaka była je znaleźliśmy pierwszy raz :) ?
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Post Reply