logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Dyskusja o 700 leciu miasta, przygotowania oraz obchody w 2010 roku.
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by dzaro »

uchwalono logo obchodów ; http://www.temat.net/aktualnosci/1641/K ... -uchwalone" onclick="window.open(this.href);return false;
Attachments
logo.jpg
(56.45 KiB) Downloaded 5758 times
Waldek

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by Waldek »

Dla nie wtajemniczonych wygląda jak byśmy glorio wali pijaków, bo co też ma oznaczać ten leżący ludek.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by robot humano »

Obejrzałem to wcześniej u Gasiula i mówię: dziwna ta ptica. 10 minut potem zobaczyłem , ze to co wziąłem za bohomaz artystyczny to gość ciągnący pticę za nogę. Na kolejnym powiększeniu zobaczyłem że to łyżwiarz wodny a dopiero tu na .orgu dojrzałem tego śledzia. Specem od marketingów nie jestem ale logo nie powinno być przekombinowane a to jest. Jak się to rozciągnie do A4 wszystko jest jasne ale A4 to już nie logo.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by bronx »

Dla niezorientowanych, gryf który jest tu widoczny jest odzwierciedleniem tego który widnieje na zachowanym dawnym sztandarze miejskim który znajduje się obecnie w muzeum.
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by LUCEK »

Jak dla mnie to ono oznacza 700 lat i zjazd :oops:
https://www.facebook.com/neustettiner/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://dolny-slask.org.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by bronx »

Z całym szacunkiem ale takie gadanie jest bez sensu, dla mnie np. oznacza 700 lat i wjazd. Cóż to za argumenty.
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by LUCEK »

bronx wrote:Z całym szacunkiem ale takie gadanie jest bez sensu, dla mnie np. oznacza 700 lat i wjazd. Cóż to za argumenty.
A taki że:
kto projektował to "logo" i np dlaczego ten ptak dusi rybę (płoć???)
kto zaproponował narciarza, a dlaczego nie żaglówki jak na starych Szczecineckich stemplach?
kto ogłosił i kiedy konkurs w sprawie logo i ile nadesłano prac?
kto był w komisji wybierającej to logo?
kto i ile za nie zapłacił?

Wrocław jak robił logo ogłosił konkurs a projekty prac były przedstawiane w lokalnej prasie. Potem podano kto wygrał z uzasadnieniem (logicznym). I tak na koniec nawet wojsko (ponoć biedne) ogłasza konkursy
http://www.jednostki-wojskowe.pl/index. ... e&Itemid=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Choć będąc daleko od Szczecinka może się mylę (oby) zresztą dobrze, że cokolwiek robią :oops:
https://www.facebook.com/neustettiner/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://dolny-slask.org.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by bronx »

Argumenty przeciw to nadal żadne, ale chociaż pytania konkretne jest się do czego odnieść.


Ad. 1 Projekt graficzny zaprojektowała pani Magdalena Sempołowicz. Gryf "dusi" rybę ponieważ taki jest motyw na herbie Szczecinka. Nie jest to ptak, tylko odwzorowana postać gryfa znana z wizerunku jaki jest na najstarszym zachowanym sztandarze miejskim, proszę nie profanować dla zabawy. Nie doszukiwał bym się w tej rybie konkretnego gatunku, nie o to chodzi w tym znaku.

Ad.2 Narciarz został zaproponowany przez autorkę, ponieważ był on cześcią składową logo. Była również prezentowana wersja bez narciarza, jednak którko mówiąc nie spodobała się.
Dlaczego, narciarz? To ma być coś co wyróżnia Szczecinek chociażby na tle innych miast pojezierza drawskiego.

Ad.3 Nie było ogłoszonego konkretnego konkursu z nagrodami, jednak jest uruchomiony adres mailowy 700lat@szczecinek.pl na który można nadsyłać propozycje dotyczące obchodów 700lecia, również np. propozycje logo. Niesty nikt nie wpadł na taki genialny pomysł, nadesłanych propozycji zero.
Były jeszcze rozpatrywane propozycje pana Władysława Fijałkowskiego, ostatecznie wybrano w/w.

Ad4. Logo zostało przyjęte przez komitet roboczy obchodów 700lecia poprzez głosowanie. Skad komitetu chyba jest znany.

Ad5. Pani Magdalena Sempołowicz podarowała miastu projekt graficzny za darmo.

tyle suchych faktów, może wchodzę w kompetencje rzecznika komitetu, ale tak chyba będzie szybciej.

Moim skromnym zdaniem logo to nie jest książkowym przykładem loga jakie np. rozumie się w nauce marketingu. Pewnie do promowania jakies firmy by się nie nadało. Dlatego może nie powinno się o nim mówic jako o logo tylko może o znaku swoistego rodzaju Ekslibrisie. Ponadto rozprawienie w kółko o samej formie logo jest bez sensu, bo ono jest i już, teraz najważniejsze jest żeby znalazło się ono w jak największej ilości miejsc, chociażby internetu to będzie najbardziej decydować o jego sile.
Waldek

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by Waldek »

Powinno być zrozumiałe dla każdego nawet obcokrajowca, a nie kojażyć się z przywarami Polskimi o których i za miedzą wiedzą.
A w przypadku małego wydania będzie zupełnie nie czytelne.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by robot humano »

bronx wrote:Argumenty przeciw to nadal żadne, [...]

[...]może nie powinno się o nim mówic jako o logo tylko może o znaku swoistego rodzaju Ekslibrisie.
Gdybyś zaczął od drugiego zdania wszystkie moje argumenty byłyby na miejscu. Mówią logo dają plakat. Jako plakat jest ok. Złe słowo i tyle.

P.S. Jak się mocno powiększy to ten gostek przestaje być narciarzem a zaczyna być...oldskulowym taternikiem! Czapka, pas, asekuracja, grube buty oparte na skale, charakterystyczne spodnie owinięte do kolan żeby nie rakami nie porwać...Taternik jak pragnę zdrowia. Taki jak w "Tójkącie bermudzkim" Kociniak/Peszek/Pietraszak
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by LUCEK »

"Były jeszcze rozpatrywane propozycje pana Władysława Fijałkowskiego, ostatecznie wybrano w/w."
Można by je poznać???
https://www.facebook.com/neustettiner/" onclick="window.open(this.href);return false;
https://dolny-slask.org.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by bronx »

Niestety, ja ich po prostu nie mam, nawet gdybym miał to nie wiem czy bym mógł je publikować. Jeżeli temat bardzo Cię interesuje powinieneś się oficjalnie zwrócić do pana Miary, ew. Konrada Czaczyka który jest rzecznikiem komitetu.
eko
Posts: 14
Joined: 09 May 2009, 12:08

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by eko »

bronx wrote: Ad. (...) Gryf "dusi" rybę ponieważ taki jest motyw na herbie Szczecinka. Nie jest to ptak, tylko odwzorowana postać gryfa znana z wizerunku jaki jest na najstarszym zachowanym sztandarze miejskim, proszę nie profanować dla zabawy. Nie doszukiwał bym się w tej rybie konkretnego gatunku, nie o to chodzi w tym znaku.
Zaraz, Bronx bądź konsekwentny, albo się trzymamy motywów i tworzymy "coś na wzór" albo odzwierciedlamy to co jest na herbie Szczecinka a na nim jest jesiotr. Lucek ma rację zwracając uwagę na podobieństwo ryby do innego gatunku niż jest w herbie miasta.
bronx wrote:Ad.3 Nie było ogłoszonego konkretnego konkursu z nagrodami, jednak jest uruchomiony adres mailowy 700lat@szczecinek.pl na który można nadsyłać propozycje dotyczące obchodów 700lecia, również np. propozycje logo. Niesty nikt nie wpadł na taki genialny pomysł, nadesłanych propozycji zero.
Były jeszcze rozpatrywane propozycje pana Władysława Fijałkowskiego, ostatecznie wybrano w/w.
co nie zmienia faktu, że jakby taki konkurs ogłoszono to być może propozycji byłoby więcej.
kiepskie tłumaczenie...
bronx wrote:(...) Ponadto rozprawienie w kółko o samej formie logo jest bez sensu, bo ono jest i już (...)
Dziwię się, że Ty to napisałeś. To jest nastawienie typu: "Jak już przyklepane to po co ruszać? Zostawmy tak jak jest i siedźmy cicho." Dyskusja to nic złego.
:?:
co do Pani Magdaleny Sempołowicz i jej pracy to gratuluję! Projekt bardzo mi się podoba, pomysłowy, pięknie wykonany, akcentuję naszą największą atrakcję sportową. To prawda, że trzeba się trochę przyjrzeć żeby dostrzec narciarza za pierwszym razem ale potem już nie ma problemu z rozpoznaniem. I brawo za podarowanie projektu miastu pro publico bono. :)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by Stach »

bronx wrote:Dla niezorientowanych, gryf który jest tu widoczny jest odzwierciedleniem tego który widnieje na zachowanym dawnym sztandarze miejskim który znajduje się obecnie w muzeum.
No i co z tego? Tamten sztandar to wzorzec gryfa, przechowywany w Sevres pod Paryżem czy coś w tym stylu może?

Dziwaczne jest to wklepywanie narciarza (przypominające zresztą jakiś embrion) do logo. Szczecinek ma 700 lat, wyciąg niespełna rok, a już się ładuje do logo. Bessęsu.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: logo obchodów 700-lecia Szczecinka

Post by Drahim »

Padło tu już mnóstwo opinii o znaku 700 lecia. Oczywiście każdy widzi to inaczej, bo ilu Polaków tyle opinii. Jest to zrozumiałe bo każdy ma swój sposób patrzenia na sztukę i nikt tego nie zmieni. Odrzucam oczywiście wszelkie formy zawiści lub krytykanctwa wyłącznie dla samej formy. Aby dyskusja była bardziej merytoryczna proponuję do przeczytania tylko kilka wybranych zasad projektowania logotypu:
1.Logo musi być zapamiętywalne.
Czyli powinno być łatwe do opisania. Coś, co łatwo zapada w pamięć nie musi być mało oryginalne. Emanuj pewnością i śmiałością, zamiast prezentować słabość i szarzyznę.
Jednak gdy masz taki wybór, zawsze wybieraj praktyczność nad oryginalność.
2.Powinno odpowiadać charakterowi firmy - pokazując w klarowny sposób ideę i misję firmy.
3.Prostota kształtów
skomplikowane logo to dłuższy czas odczytywania informacji przez odbiorcę i gorsza zapamiętywalność znaku.
4.Unikaj podążania za trendem - staraj się stworzyć znak ponadczasowy.
5. Projektując nie słuchaj destrukcyjnych opinii. Wysłuchuj wyłącznie ludzi, którzy znają i rozumieją ideę firmy oraz tych, którzy wiedzą, jakie cechy posiadają dobre logotypy. Logo powinno mieć związek z wartościami, które reprezentuje Twój biznes, a nie podążać za trendami z cartoon network
Post Reply