Pomysł na obchody 700-lecia Szczecinka.

Dyskusja o 700 leciu miasta, przygotowania oraz obchody w 2010 roku.
Post Reply
GIZIO

Post by GIZIO »

No to jest pomysł.Tylko skąd ściągnąc grupy rekonstrukcyjne?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

adrian wrote:PROPONUJE W ROCZNICE OBCHODOW SZCZECINKA REKONSTUKCJE SPALENIA JAKIEGOS BUDYNKU JAK TO SPALONO SYNAGOGE W SZCZECINKU
Tak, a ja, dla rownowagi, proponuje rekonstrukcje mordow na autochtonicznej ludnosci w pierwszych miesiacach po "wyzwoleniu", do tego rekonstrukcje "getta" niemieckiego w zachodniej czesci miasta.
Mozna jeszcze rekonstruowac polskie najazdy na miasto od XVI wieku.
Bedzie tanio, budynki jeszcze stoja, zamek, jak po wojnie, od Jeziornej tez prawie wszystko po staremu.
A jako grupa rekonstrukcyjna, czlonkowie ziomkostwa szczecineckiego :evil: bedzie wiernie i w koncu dostana za swoje :evil:
adrian wrote:REKONSTUKCJE WALK O NASZE MIASTO.
Rekonstrukcja walk miala by sens tylko w okresie zimowym, najlepiej 27 lutego. W czerwcu, a wtedy maja sie odbywac obchody, zal by bylo gonic soldatow w kufajkach w miescie.

I przestan sie, adrianie, wydzierac na forum :!:
User avatar
lewy
Posts: 75
Joined: 07 Aug 2008, 12:31
Location: szczecinek

Post by lewy »

...a co powiecie na rek. zdobycia miasta przez Krzywego Macieja z Parsęcka, podczas wojen napoleonskich.
a co do getta niemieckiego to może jeszcze rek. mordu niemców na rodzinie żydowskiej, zostali utopieni przez zwykła ludność cywilną we wsi Piława - żywcem !!! :cry:
Walcz o ziemie Słowian - naszych Braci Pomorzan
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

lewy wrote:... jeszcze rek. mordu niemców na rodzinie żydowskiej, zostali utopieni przez zwykła ludność cywilną we wsi Piława - żywcem !!! :cry:
Trudno utopic nieboszczyka, moze podzielisz sie zrodlem "rewelacji"?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo
Widzę,że zaczyna się demolka i psychoza.No jeszcze paru ukrzyżowanych żydów nad Niezdobną i tego typu bajery i zaczniemy naprawdę napędzać maszynę.A propo?Getto żydowskie czy niemieckie?Bo już nie wiem jak mam to kojarzyć. :twisted: A co do rekonstrukcji walk o Szczecinek,to przecież można ją zrobić w lutym. Miasto będzie obchodzić 700 lecie przez cały 2010,a nie przez jeden dzień lub miesiąc,no chyba,że się mylę.Ostatnio znajomy był na takiej rekonstrukcji w Wałczu.Podobno była świetna zabawa i przy okazji reklama dla miasta.No ale chyba się skończy jak zwykle.Jakiś wśiowy festyn na muszli lub stadionie(raczej boisku :twisted: ),budki z browarkiem,pare fajerwerków i kuniec. :twisted: Obym się mylił.Ostatecznie takie rocznice są co 100lat,a to kawałek czasu. :lol: Pozdro. 8)
adrian
Posts: 8
Joined: 13 May 2008, 16:13
Location: fatherland

Post by adrian »

A JA TAK !REKONSTRUKCJA WALK O MIASTO TO DOBRY POMYSL ,UWZGLEDNIAJAC ZE MAMY PIEKNE WALORY, DO TEGO CHOCIAZBY NASZE PIEKNE BUNKRY ,CZY TEZ OKOPY I POZYCJE STRZELECKIE ,BIORAC POD UWAGE ZE W KRAJU MAMY DOSC SPORO GRUP REKONTRUKCJI HISTORYCZNEJ.IMPREZY TEGO TYPU ODBYWAJA SIE W KILKU MIASTACH W POLSCE I PRZYCIAGAJA SPORO LUDZI CO DAJE REKLAME MIASTU.UWAZAM ZE GRUPY REKON.Z CHECIA PRZYJACHALBY DO MIASTA TAKIEGO JAK NASZE SPOJSZCIE NA REKONSTUKCJE TWIERDZY MODLIN CZY TEZ HEL LUB CHOCIAZBY JAK WSPOMNIANY WCZESNIEJ WALCZ.MOZNA TEZ WYPIC KILKA BROWARKOW SLUCHAJAC PEWNIE WYSTZALOWYCH ZESPOLOW,ALE JAK TO WOLI.
ADI
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

czemu się wydzierasz gamoniu?
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Przyznam, że osobiście zaczynam mieć powoli dość grup rekonstrukcyjnych w hitlerowskich czy radzieckich mundurach. Pewnie mi się już trochę przejadły :-)

A może coś z wcześniejszych wieków? Na przykład wątki krzyżackie. W końcu dwukrotnie Szczecinek gościł wielkiego mistrza, w 1409 r. (antypolski zjazd na zamku z udziałem Ulricha von Jungingena oraz książąt pomorskich Świętobora i Bogusława VIII) oraz w 1423 (tym razem przeciwko Polsce knuli w Szczecinku m.in. król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk I, wielki mistrza krzyżacki Paul Bellitzer von Russdorf oraz zachodniopomorscy książątka Otto II, Kazimierz V, Warcisław IX, Barnim VII i Bogusław IX).

Z ogniem i mieczem pojawiali się tu także Brandenburczycy, Polacy, Szwedzi, wojska cesarskie, a nawet Tatarzy. Można by urządzić barwną defiladę w historycznych strojach, z końmi itp. Znalazłoby się miejsce i dla nazistów, i dla krasnoarmiejców, ale w pewnych proporcjach.
User avatar
lewy
Posts: 75
Joined: 07 Aug 2008, 12:31
Location: szczecinek

Post by lewy »

...no i przypominam napoleończyka Krzywego Macieja z Parsęcka na czele z propolskimi pomorzanami z okolic w walce o Szczecinek
Walcz o ziemie Słowian - naszych Braci Pomorzan
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Ale propolscy Pomorzanie to chyba raczej rzadkość, co? :)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

lewy wrote:... to może jeszcze rek. mordu niemców na rodzinie żydowskiej, zostali utopieni przez zwykła ludność cywilną we wsi Piława - żywcem !!! :cry:
lewy, ciagle czekam na rozwiniecie tematu i podanie zrodel "makabrycznych legend"... :?
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Stach wrote:Ale propolscy Pomorzanie to chyba raczej rzadkość, co? :)
Obecnie? Chyba coś w tym jest. :wink:
Bahnhofstraße
User avatar
sasio
Posts: 97
Joined: 28 May 2007, 13:46
Location: Szczecinek

Post by sasio »

Może i z rycerzami dobry pomysł ale nie zniósł bym kolejnych rekonstrukcji tego typu.. dwóch łosi stoi i stukają się mieczykami bez żadnych efektów... walka wygląda tak Ja tobie w tarcze ty mi w tarcze.. ot całe przedstawienie.. chyba tylko raz widziałem profesjonalną rekonstrukcję gdzie ostro się nawalali zachowując przy tym bezpieczenstwo i realistykę
GIZIO

Post by GIZIO »

No to może weźmy paru meleni,co stoją pod sklepami żebżąc o pare groszy na bełta.Ogłośmy,że wygrany dostanie gratis skrzynke tego płynu życia wzamian za wygraną.Przebierzmy ich w stroje rycerzy i dajmy miecze,tarcze+ topory.Real będzie jak najbardziej realny. :twisted: 8)
pioter
Posts: 65
Joined: 08 Oct 2007, 18:51

Re: Pomysł na obchody 700-lecia Szczecinka.

Post by pioter »

Sasio, ja widziałem takie walki, które były "prawie" prawdziwe. Naparzali się, aż zbroje i tarcze huczały - w Dębnie pod Tarnowem. Co roku jest tam turniej rycerski i leją się ostro. Widząc, co goście robią, doceniałem ich zaangażownie i umiejętności, bo dostać mieczem, nawtet tępym, to przyjemność mała. A w takiej walce (widziałem), zdarzało się.
Post Reply