Pomysł na obchody 700-lecia Szczecinka.

Dyskusja o 700 leciu miasta, przygotowania oraz obchody w 2010 roku.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Proszę bez wycieczek osobistych i bez charakterystyk domniemanych negatywnych cech poszczególnych forumowiczów. Skoro już, to http://www.filmweb.pl/f31100/Dwaj+zgry% ... trycy,1993

A co do pomysłów, to ich już tu po całym forum trochę porozrzucałem, czerpiąc niczym z nieprzebranej skarbnicy - że wspomnę chociażby wątek o funduszu quasi-stypendialnym, mającym wspierać (finansowo) prace magisterskie dotyczące Szczecinka (nie tylko historyczne). Niestety, nie trzeba być jakimś wnikliwym znawcą natury ludzkiej, by stwierdzić, że projekt ten przegra choćby z koncepcją wyścigu smoczych łodzi.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

No pomysł ze stypendiami ok, ale nie uważasz, ze taki fundusz ma sens jakby był cyklicznie przez x lat a nie tylko od świeta w 2010 roku?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Wybitność tego wybitnego pomysłu polega na tym, że właśnie w roku jubileuszowym nastąpiłaby uroczysta inauguracja tego przedsięwzięcia.
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

ja sam znam 2 osoby które piszą prace mgr. o historii Szczecinka
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Można by zrzucić pewnego pana z wieży wodociągowej, pewnego ze strażackiej a jeszcze innego z muzealnej. Widowisko "światło i dźwięk", piątek-sobota-niedziela, frekwencja zapewniona niezależnie od pogody.
User avatar
lewy
Posts: 75
Joined: 07 Aug 2008, 12:31
Location: szczecinek

Post by lewy »

ok moje propozycje:
1) jako kibic - oczywiście mecz piłkarski Wielim : Darzbór
2) jako filatelista - porozumienie z pocztą i wypr. znaczek z całostką pocztową na 700 lat Szczecinka, można sie nawet pokusić o okazjonalny stempel tymczasowej poczty żeglugi po jeziorze - take sprawy są bardzo cenne u filatelistów na całym świecie i po kilku latach poszukiwane drogie
3) jako miłosnik hist. miasta - inscenizacja z pierwszymi słowiańskimi gosodarzami tego regionu, czyli słowiańskimi i ( o zgrozo !!!) pogańskimi Pomorzanami
4) j/w zaznaczenie iż założyciel miasta książe Warcisław IV to nie żaden prusak-olep tylko krajan-słowianin
5) j/w - można zrobić z prawdziwego zd. medal okolicznościowy czyli min. 8 cm. śr.na 700 lat KONIECZNIE wykonany przez P. Adamskiego
Walcz o ziemie Słowian - naszych Braci Pomorzan
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Ad.1) to chyba nie jest trudne do zorganizowania, nawet jako człowiek związany w jakiś sposób z piłką mógłbyś sam podjąć takie kroki.

AD.2) były zgłaszane propozycje przez p. Fijałkowskiego okolicznościowych stepli pocztowych i kart pocztowych, nawet z gotowymi projektami, być może coś z tego wyjdzie.

AD.3) czemu nie, proponuje nawiązać kontakt z ludzmi związanymi z Rodzimą Wiarą ze Szczecina, (mają swoje forum, łatwo odszukać, rozmawiać z Igorem) wiem, że zajmują się takimi inscenizacjami także komercyjnie

Ad.4) zaznaczanie takie nie ma za bardzo sensu, bo może i on słowianin ale przede wszystkim Pomorzanin także taki on sam krajanin dla nas jak np. Rosjanie. Tak nawiasem mówiąc to gdzie wyczytałeś i kto twierdzi że Waricisław IV był Prusem? W czasach Warcisława IV Prusowie zamieszkiwali tereny na wschód od Wisły, dzisiejsze Warmia i Mazury oraz okręg Kaliningradzki. Nie bardzo wiem o co tu chodzi.

Ad.5) Były propozycje monet okolicznosciowych bitych w mennicy warszawskiej, ale nie pamietam/nie wiem kto miał być autorem projektu.
User avatar
lewy
Posts: 75
Joined: 07 Aug 2008, 12:31
Location: szczecinek

Post by lewy »

- tak Słowianie to nasi bracia czy to się komuś podoba czy nie, Pomorzanie też, tak jak serbowie łuzyccy, pierwotne narody zza Odry, ukraincy czy rosjanie
- odnośnie prusaka to oczywiście mój błąd – niedoceniałem forumowiczów, idzie mi o szeroko znaną nazwę - niemiec, germanin, itp.
- nie chodzi mi o monety, lecz MEDALE, ale nie takie do przypinania polityczkom do piersi
Walcz o ziemie Słowian - naszych Braci Pomorzan
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Może tych braci niech kazdy sobie sam wybiera, i nie pisz "nasi" ale prędzej "moi". Pochodzenie etniczne ma tu na prawde marginalne znaczenie przy wszystkich zaszłościach historycznych. W swojej historii Polska z Rosją (w jakiej by tam na daną chwile formie nie była) miała nie mniej a może nawet i wiecej konfliktów zbrojnych niż ze swoim zachodnim sąsiadem. Także darował bym sobie hasła żywcem wyjęte z PRLowskiej propagandy.

PS. gdzie piszą, że Warcisław był Niemcem czy "germaninem" cokolwiek to znaczy.
User avatar
lewy
Posts: 75
Joined: 07 Aug 2008, 12:31
Location: szczecinek

Post by lewy »

ojjj teraz nic co złego o niemcach to nie my, tak ? jak palili i mordowali słowian przed i za Odrą to teraz cisza ( taka moda - którą ja mam w nosie ) a co do rosjan to masz racje, dodałbym jeszcze że z pomorzanami polska nieźle wojowała, co gorsza mieliśmy niemal te same języki, czyli wojny braci
Walcz o ziemie Słowian - naszych Braci Pomorzan
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

zaraz dojdziemy do wniosku, że Chrystusa ukrzyżowali indianie :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Nie bardzo rozumię o czym piszesz. Ja się pytam gdzie czytałeś o tym że Warcisłał był Niemcem/Prusem/"Germanem"/Nazistą, a ty mi o mordach i paleniu? :shock:
User avatar
lewy
Posts: 75
Joined: 07 Aug 2008, 12:31
Location: szczecinek

Post by lewy »

ok. histeryzujesz i kolego odbiegamy od tematu , a idzie o pomysły, jednym z nich jest moim zdaniem nawiązanie do słowianskich korzeni tej ziemi , czyli pierwszych gospodarzy miasta i tyle
Walcz o ziemie Słowian - naszych Braci Pomorzan
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

To pisz od razu, że o to chodzi a nie uprawiasz przy okazji jakąś dzwiną propagandę.
Do histerii to mi daleko bo tak właśnie czułem, że sam nie bierzesz na poważnie tego co napisałeś wcześniej.
User avatar
lewy
Posts: 75
Joined: 07 Aug 2008, 12:31
Location: szczecinek

Post by lewy »

:lol: zapomniałem o najważniejszym - zmienić ten koszmar pomnika niby Piłsudskiego na prawdziwy jego wizerunek - tak jak to proponuje p. Adamski :lol:
Walcz o ziemie Słowian - naszych Braci Pomorzan
Post Reply