Szczecinek.org przedstawia: Neustettin w latach 30tych.

Filmy o Szczecinku, produkcje portalowe i nie tylko
Post Reply
Szczecinek.org
Posts: 168
Joined: 02 Feb 2009, 21:13

Szczecinek.org przedstawia: Neustettin w latach 30tych.

Post by Szczecinek.org »



Udało mi się w końcu odnaleźć jakiś dłuższy fragment filmu z przedwojennego Szczecinka. Niestety ujecie ma tylko 17 sekund, ale to i tak duży postęp w stosunku do kilku sekund w filmie "Kolberg" :) Fragmencik ten odnalazłem w filmie Kristofa Berkinga "Pommern - wie es war...". Film omawia historię Pomorza i jest zilustrowany wieloma archiwalnymi filmami w większości amatorskimi. Niestety, o Neustettin w tym filmie za wiele się nie wspomina, być może autor nie natrafił w archiwach na filmy z naszego miasta, a fragment który tu widzimy został wykorzystany do opowiedzenia o Ostseebad Leba :D.

Fragment ten daje jednak nadzieję. Pokazuje, że filmy w Neustettin były kręcone, pozostaje tylko kwestia czy się zachowały. Może leżą w jakiś archiwach czy muzeach podpisane np. jako wspomniana Łeba czy też inne miasto, albo w ogóle jako niezidentyfikowane. Może kiedyś się uda.... :)
User avatar
gdy
Posts: 50
Joined: 10 May 2009, 16:35

Re: Szczecinek.org przedstawia: Neustettin w latach 30tych.

Post by gdy »

Świetny widoczek.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Szczecinek.org przedstawia: Neustettin w latach 30tych.

Post by the press »

Brawa za wyłapanie tego ujęcia, wydaje mi się, że jakieś amatorskie filmy dawnego Szczecinka powstawały, kamera wówczas była rarytasem, ale pewnie ktoś ją miał. Tylko pewnie przepadło w wojennej i powojennej zawierusze.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Szczecinek.org przedstawia: Neustettin w latach 30tych.

Post by Polelum »

Das ist ja toll, Mensch! Vielen Dank!
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Re: Szczecinek.org przedstawia: Neustettin w latach 30tych.

Post by jarekpi »

Łukasz, gratulacje! Tyle razy przeglądałem ten film i za cholerę nigdy nie zorientowałem się, że to mógł być Neustettin. Może dlatego, że tak jak piszesz, miała to być Łeba. Podziękowania dla Zioma, który przed laty wyszperał i przywiózł ten film :-)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinek.org przedstawia: Neustettin w latach 30tych.

Post by bronx »

A to ziom masz ten film? Bo ja akurat dostałem go niedawno od znajomego ze Szczecina i wcześniej jakoś nie widziałem.
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Re: Szczecinek.org przedstawia: Neustettin w latach 30tych.

Post by jarekpi »

Widziałeś, widziałeś... Ziom puszczał nam w nocy, jak byliśmy u niego pierwszy raz przed laty na chacie w H. Widocznie musiałeś mieć za duże spożycie w tamtym momencie...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinek.org przedstawia: Neustettin w latach 30tych.

Post by bronx »

hehe, być może :) więcej już z Wami wieczorami nie będę przesiadywał... ;)
Waldek
Posts: 667
Joined: 02 Mar 2010, 21:33
Location: Vejle- Szczecinek

Re: Szczecinek.org przedstawia: Neustettin w latach 30tych.

Post by Waldek »

Latka już nie te, w kościach łupie i ma się wszystko w D..... Bronxiu czy aby nie za szybko. :shock: :shock:
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinek.org przedstawia: Neustettin w latach 30tych.

Post by bronx »

Dwa dni temu byłem na pokazie niemieckich filmów dokumentalnych dotyczących Pomorza w ramach "IV Kostelacja Szczecin". Był tam pokazywany film z lat 50-tych wyprodukowany w RFN przez zdaje się ministerstwo kultury na zlecenie stowarzyszeń byłych mieszkańców. Film powstał na podstawie zebranych materiałów archiwalnych, z terenów Prus Wschodnich, Pomorza i Śląska. Z Pomorza było pokazanych kilka miast, Szczecin, Świnoujście, Połczyn, Bytów, Żydowo, i kilka jeszcze innych np. piękny i dość długi materiał z 1912 roku z Koszalina, gdzie dość dokładnie pokazano m.in. linię tramwajową do Mielna. Szczecinka nie było. Ale... Był moment gdzie zakończono omawianie zdaje się Bytowa, potem na chwilę pokazało się wmontowane ujęcie ze Szczecinka, które w tym wątku możemy zobaczyć i zaraz w następnym ujęciu zaczyna się omawianie Łeby. Tak że o ile tutaj wprost nie było powiedziane, że ujęcie jest z Łeby, to autorzy, "Pommern - wie es war..." najpewniej korzystali z tego filmu z lat 50tych i zasugerowani dali komentarz o Łebie i stąd ten dziwny błąd.
Post Reply