Książki o historii Szczecinka

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Post Reply
User avatar
jleszcze
Posts: 74
Joined: 20 Sep 2007, 15:43
Location: Warszawa
Contact:

Książki o historii Szczecinka

Post by jleszcze »

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum. Jestem miłosnikiem historii w tym historii Pomorza. Moja specjalność: Złocieniec, Drawsko Pomorskie i okolice.

Interesuje mnie historia Szczecinka i szukam literatury po polsku lub po niemiecku. Kiedyś kupiłem niewielki "Szczecinek, przewodnik historyczny" Jerzego Dudźa. Czy istnieją jakieś obszerne wydawnictwa?
Mam też 4/2000 Szczecineckich zapisków historycznych. Czy ten kwartalnie nadal wychodzi?
http://www.leszczelowski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Zadziwiające... Skąd ten pomysł, że "Zapiski..." są kwartalnikiem? Np. 3 numer zapisków ukazał się w 1991 r. a nr 5 o ile mi wiadomo nie jest nawet jeszcze w planach. Dlaczego? Przykro mi, ale to nie jest temat na publiczne forum... Nie wypada tu przeklinać.
A propo's publikacji, to oczywiście jest dużo, dlatego musiałbyś sprecyzować o jaki zakres Ci chodzi.
User avatar
jleszcze
Posts: 74
Joined: 20 Sep 2007, 15:43
Location: Warszawa
Contact:

Post by jleszcze »

Dlaczego zadziwiające? Widziałem takie kwartalniki w wielu miastach. Zasugerowało mnie oznaczenie 4/2000. Myślałem, że było 1/2000, 2/2000, 3/2000, 4/2000, 1/2001 itd.

Interesuję mnie w ogóle historia miasta, ale spróbuję sprecyzować:
Czy powstała monografia o historii miasta?

W Twoim poscie odczytuję gorycz z powodu niechęci do finansowania tego rodzaju wydawnictw. Sam miałem podobny problem, ponieważ jestem autorem kilku publikacji o historii Pojezierza Drawskiego. Finansowanie obszerniejszej ksiązki o regionalnej historii to trudna sprawa i zwykle kończy się na gadaniu i deklaracji dobrych chęci. W związku z tym wziąłem sprawy w swoje ręce. Żona załozyła wydawnictwo i wydaliśmy moją ksiązkę na własny koszt i ryzyko. Dzięki zafascynowaniu historia mieszkańców Złocieńca wyszedłem na zero. W grudniu ukaże się druga książka. Nie są to zeszyciki, ale książki obejmujace ponad 300 stron. Nie muszą jednak byc tak obszerne.

Moje pytanie miało podtekst. Chcę pomóc osobom, które znajdują się w sytuacji podobnej do mojej sprzed dwóch lat. Szukam pasjonatów, którzy chętnie piszą o historii regionu. Można wydać książkę wspólnymi siłami. Osobiście piszę o Ziemi Drawskiej i mam na tapecie kilka pomysłów, ale moje wydawnictwo mogłoby wydać książkę np. o Szczecinku.
http://www.leszczelowski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
jleszcze
Posts: 74
Joined: 20 Sep 2007, 15:43
Location: Warszawa
Contact:

Post by jleszcze »

Hmm,
Gdyby 2 lata temu jakieś wydawnictwo zwróciło się do mnie, z propozycją, że poniesie koszty wydania mojej książki...
Propozycji miałem sporo, ale wszyscy chcieli, żebym to ja finansował sprawę i ponosił ryzyko. Wtedy doszedłem do wniosku po co mi obce wydawnictwo, skoro ja mam wszystko finansować. Wniosek: założyć własne. Jestem właśnie po pierwszym sukcesie wydawniczym.

To milczenie na temat publikacji o Szczecinku zastanawia mnie. Jaki jest powód? Odczytuję między wierszami, że są jakieś problemy z wydawaniem "Zapisków...".

Czy ktoś u Was pisze? A moze chce pisać? Jestem skłonny pomóc takiej osobie, ponosząc ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia.

Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę o kontakt na priva.
http://www.leszczelowski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Odnośnie "Zapisków historycznych" sprawa rozbija się o kasę,wiem to z jak najbardziej wiarygodnego źródła.Sprawa ma się ku końcowi jeśli chodzi o 5 zeszyt.Co do publikacji,to na forum opisywałem pare pozycji.Przeważnie są to ksiązki napisane przez żyjących jeszcze mieszkańców,a opisujące losy zaraz po wojnie i dalej.
Z pozycji jakie sam posiadam są to:

"Szczecinecka służba zdrowia lata powojenne"autor Józef Sakrajda
"Wspomnienia pierwszych mieszkańców Szczecinka"wydana w 1996r.na zlecenie Zarządu Miasta Szczecinek.
"Szczecineckie zapiski historyczne"
"Szczecinek przewodnik historyczny"
"Gryf pośród jezior-Szczecinek i okolice"
"Ziemia Szczecinecka"wydawnictwo artystyczno-graficzna 1966r.

Wcześniejsze zeszyt "zapisków historycznych są nie do zdobycia,a szkoda.Pozdro. 8)
User avatar
jleszcze
Posts: 74
Joined: 20 Sep 2007, 15:43
Location: Warszawa
Contact:

Post by jleszcze »

Bardzo dziękuję za informacje. Namierzyłem trochę niemieckich publikacji. Min. będę miał niedługo książkę prof. Rogge.
Interesuje mnie bardziej blizszy moim rodzinnym stronom Czaplinek, ale czytam z prawdziwą przyjemnością powoli posty tego szczecineckiego forum.
Mam też jakieś wspomnienia ze Szczecinka. Spływ kajakowy pętlą Gwdy. Kajak wypożyczyliśmy w wypożyczalni na jeziorze Trzesiecko, później przepłyneliśmy na Wielimie tą wąską rzeczką przez miasto. W Szczecinku było też WKU, które odwiedzałem przed powołaniem do wojska :)
http://www.leszczelowski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Za każde informacje zamieszczone na tym forum nie tylko ja będę wdzięczny.Pozdro. 8)
User avatar
LUCEK
Posts: 332
Joined: 04 Mar 2005, 13:57
Contact:

Post by LUCEK »

Na dziś najlepsza w j.polskim - Dzieje ziemi szczecineckiej pod red. A. Czarnika Poznań 1971(?)
User avatar
jleszcze
Posts: 74
Joined: 20 Sep 2007, 15:43
Location: Warszawa
Contact:

Post by jleszcze »

Ktoś kupił książkę prof Rogge przede mną :(
Namierzyłem ją w Antykwariacie Naukowym w Bydgoszczy, ale okazało się, że już kupiona. Cena była wysoka 240 zł, a mimo to nie udało się.
http://www.leszczelowski.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Gdzie można kupić książkę p. Kucharskiego i Otolskiego?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

W Biurze Informacji Turystycznej w Szczecinku.Jak dla mnie cena jest trochę zawyżona.Pozdro. 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

W Bydgoszczy pytałem nt książek o szczecinku, jezeli już jakas się pojawia jest wykupowana, swoją droga podobno kupuja to studnnci UKW wydziału historii :D
Szczecinek
Post Reply