Nad- i Burmistrzowie

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Post Reply
User avatar
RychO
Posts: 13
Joined: 03 Mar 2007, 18:18
Location: Szczecin -Kozacka Góra
Contact:

Nad- i Burmistrzowie

Post by RychO »

Jest gdzieś taki wątek:
http://sedina.pl/index.php?name=PNphpBB ... pic&t=8729
Ale może tu wcześniej padnie odpowiedź. Może Giizio coś wie... 8) ?
pozdro
http://rybacy.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

no wlasnie u nas juz tego typu temat sie przewinął i odpowiedź nie padła, a w zwiążku z twoim pytaniem na sedinie mi się to przypomniało :)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

O Oberbürgermeister mozna przeczytac na Wikipdii http://de.wikipedia.org/wiki/Oberb%C3%BCrgermeister : jest glowa miasta w duzych miejscowosciach Niemiec.

W duzych miastach Niemiec (miastach bez powiatu, duzych miastach powiatowych jak rowniez w duzych wolnych miastach lub w powiecie z wieloma duzymi miastami) obok burmistrza(Bürgermeister) jest rowniez nadburmistrz(Oberbürgermeister) majacy jednego lub kilku podlegajacych mu burmistrzow, jak rowniez referantow odpowiadajacych za swoje dzialy. Wybor nadburmistrza jest uzalezniony od Bundeslandu i jego przepisow lokalnych.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

A Tuempel pisze tak o pierwszej wzmiance o burmistrzu Szczecinka:

O burmistrzach w pierwszych wiekach istnienia miasta nic nie wiadomo. Dopiero pozniejsze badania ostrej walki miedzy Jakobem Kleinstem a miastem w roku 1593 dowodza, ze w Szczecinku urzedowalo na zmiane: 3 burmistrzow sprawujacych swoj urzad dozywotnio, 2 podskarbich, sekretarza i wielu rajcow, razem 12 radcow "zasiadajacych", dbajacych o interes miasta i po uplywie roku przekazujacych swoje urzedy nastepca.
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Znalazłem w necie artykuł ze starej encyklopedii niemieckiej dotyczący ustroju miast. Raczej nie zaspokoi w pełni ciekawości RychA, ale zawsze może sie przydać. Rzecz dotyczy ustroju miast w II Rzeszy po reformie 1808 r.
hasło: Stadt (Verfassungen) w: "Meyers Konversationslexikon"
Verlag des Bibliographischen Instituts, Leipzig und Wien, Vierte Auflage, 1885-1892, Bd. 15 - http://susi.e-technik.uni-ulm.de:8080/M ... s0214.html

"Wg tego systemu z reguły na czele gminy miejskiej stoi kolegialna władza wykonawcza, której pomaga kolegium miejskie jako reprezentacja obywateli.
Pierwszą władzą jest magistrat lub rada miejska [Stadtrat] ..., złożona z burmistrza [pierwszego burmistrza - einem ersten Bürgermeister], któremu w wiekszych miastach przysługuje tytuł Nadburmistrza, wiceburmistrza [drugiego burmistrza] lub Beigeordnete [urzędnicy przyboczni lub decernenci] i w wiekszych miastach z szergu płatnych i niepłatnych radców miejskich [Stadträten] (rajcy [Ratsherren], ławnicy [Schöffen], radni [Ratsmännern], radcy magistratu [Magistratsräten]). Do tego dochodzą wedle potrzeby jeszcze specjalni płatni członkowie magistratu dla poszczególnych dziedzin administracji miejskiej (podskarbi [Kämmerer], radca budowlany [Baurat], radca szkolny [Schulrat], syndyk [Syndikus]i in.). Magistrat jest organem administracji; w szczególności należy do niego zastosowanie miejscowej policji [Ortspolizei], o ile ta - jak w niektórych większych miastach - nie jest przekazana władzom państwowym (prezes policji [Polizeipräsident], dyrekcja policji [Polizeidirektion]). Reprezentacją obywateli jest zgromadzenie radnych miejskich [Stadtverordnetenversammlung] (rada gminy [Gemeinderat], komitet miejski [städtischer Ausschuß], kolegium zarządu miejskiego [Kollegium der Bürgervorsteher], starsi miasta [Stadtältesten], radni miasta [Stadtverordneten], rada miasta [Stadtrat]). Ciało to ma prawo kontroli; jego zgoda jest wymagana dla sporządzenia budżetu miejskiego, dla ważnych aktów administracji finansowej i dla wydania statutów miejskich. Radni sprawują swoje funkcje jako urzędy dodatkowe lub honorowe; ich wyboru dokonuje ogół obywateli. Natomiast członkowie magistratu z reguły są wybierani przez radnych miejskich; sa oni częściowo płatnymi zawodowymi urzednikami, co dotyczy burmistrzów w większych miastach, częściowo sprawują urząd honorowo. Kadencja radnych miejskich trwa 3 do 6 lat, dla członków magistratu wynosi 6, 9, 12 lat;co do ostatnich dopuszczalny jest także wybór dożywotni.Co do tych wyborów rząd ma prawo ich zatwierdzania, którego zakres jest jednak na różne sposoby ograniczony."

Pozdrawiam
Post Reply