Pocztówki z Pomorza Zachodniego - błędy wydawców.

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Post Reply
User avatar
KENSTEL
Posts: 5
Joined: 08 Jul 2007, 18:32
Location: Pomorze

Pocztówki z Pomorza Zachodniego - błędy wydawców.

Post by KENSTEL »

Znane filatelistom hasło: „ZNACZEK POCZTOWY BAWI – UCZY – KSZTAŁCI” z powodzeniem może odnosić się do pocztówek, posiadających niezaprzeczalne walory edukacyjne. Aby jednak pocztówka stanowiła źródło poznania przedstawionego na niej miejsca, musi być opracowana rzetelnie, przez osoby kompetentne.
Niestety, coraz częściej zarówno w warstwie fotograficznej, jak i opisowej pocztówek zdarzają się - łagodnie mówiąc - błędy, nie świadczące dobrze o wydawcach. Jest to smutne tym bardziej, że treści zawarte na kolorowych kartonikach są dla adresatów, a często także i nadawców widokówek, jednymi informacjami o regionie czy miejscowości.
Przyglądając się włączanym do mojej kolekcji współczesnym pocztówkom z Pomorza Zachodniego niejednokrotnie zauważyć mogłem przykłady niekompetencji, czy może niedbalstwa wydawców…
Najczęściej występujące błędy można podzielić na kilka kategorii:
1)błędy w opisie poszczególnych miejsc pocztówkach obiektów na pocztówkach wielowidokowych i jednowidokowych (awers i rewers kartki),
2)zastosowanie fotografii nieadekwatnych do motywu przewodniego pocztówki,
3)błędy, szczególnie dot. nazw w części kartograficznej (tzw. pocztówki z mapkami).
Niedociągnięcia w tym zakresie nie mają niestety charakteru incydentalnego, postulat większej staranności w działalności wydawnictw jest zatem jak najbardziej na miejscu…
Chętnym Forumowiczom wyślę kilka fotek z błędami na kartkach - ciekaw jestem czy odgadniecie na czym te błędy polegają?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Takie partactwo zaczeło się już w PRL, jak znajde chwilke to powrzucam skany, poprostu masakra.
Natomiast nie spotkałem się z błedami na kartkach przedwojennych niemieckich, jestem ciekaw czy ktoś się spotkał z błędem na niemieckiej Ansichtskarte?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

przyklady błędów w kartkach szczecineckich:

Image

jedna z zabawniejszych wpadek, podpis brzmi: Fragment portu.

Image

podpis brzmi : Szczecinek - Ulica 9-go Marca.

Image

tu może troche naciągane, podpis brzmi: Ulica Janka Krasickiego. Dla mnie to ona pokazuje ul. Mickiewicza, Ul. Karasickiego, Janka zresztą, to być może najwyżej fotograf szedł na miesjsce zrobienia foty.

Image

podpis: Ulica Bohaterów Stalingradu, w sumie co za róznica jakich tam bohaterów, sztuki się zgadzają a i tak wszyscy jesteśmy zgodni że powinna się nazywać Królewską i jest to jedyna słuszna nazwa.

I to chyba na tyle póki co, pomijam że wiekszość kartek podpisana jest po prostu "fragment miasta", "nowe budownictwo", "fragment parku" cóż za wzruszająca dokładność.
Post Reply