Oflag w Sporym ?

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Post Reply
Guest

Oflag w Sporym ?

Post by Guest »

Witam!
Czy ktoś spotkał się z jakąkolwiek informacją świadczącą o tym, że gdzieś w okolicach wsi Spore znajdował się oflag?
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Nic mi nie wiadomo o obozie jenieckim dla oficerów w bliskich okolicach Sporego, ale mam informację (nie sprawdzoną), że przebywali w tej wsi przez pewien czas belgijscy oficerowie.
Ewentualnie może chodzić o tzw. "grupę pracy jeńców". Na pewno w Sporym był Reichsautobahnlager (180 Polaków i Rosjan - patrz: Gasztold, Polacy na robotach przymusowych...). Zresztą takich "lagrów" było w okolicy dużo.
Pozdrawiam
Kamil
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Z informacji jakie posiadam w Sporym nie było żadnego oflagu,najbliszy to Kłomino i Borne.W Radaczu natomist zaraz po wojnie przebywali niemiecy żolnierze w liczbie ok. 500.Pozdro 8)
Last edited by GIZIO on 08 Dec 2006, 17:32, edited 1 time in total.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Ja słyszałem coś o właśnie okolicach Sporego, ale bardziej jako obóz szkoleniowy dla młodych z HitlerJugend (i podobnych organizacji). Informacja mocno wątpliwa więc narazie traktuję to jak plotkę, ale pewnie jest w tym jakieś ziarenko prawdy.
Wydaje mi się że może właśnie chodzić o taki mały Lager czyli grupka jeńców oddelegowanych do pracy w Sporym i gdzieś tam mieszkających.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No to nie obóz tylko komando jenieckie.Co do ośrodka szkoleniowego HitlerJugend znajdował się nad j. Orawka. 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Ps. A czy ten obóz nie był czasem między jeziorami Orawka i Wierzchowo w miejscu gdzie, dziś jest (lub był ) jakiś ośrodek wypoczynkowy/biwakowy a nad jeziorem jest ładne wzgórze widokowe (166m) nad samym jez. Wierzchowo. W każdym razie pod koniec podstawówki byliśmy tam z klasą na biwaku :) a widok z tego wzgórza pamiętam że ładny
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo
Ośrodek dla harcerzy.Pasuje. 8) Pozdrocho 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Chwilka. Bo nie wiem o co chodzi. Chodzi o miejsce nad jeziorem Drężno (Orawka) gdzie od wielu lat swoja stanicę mają Harcerze (wschodnia część jeziora)
czy
o ośrodek przy osadzie/wsi Orawka na przesmyku jezior Drężno (Orawka, Studnica) i jez. Wierzchowo? . Na tym przesmyku nad jeziorem Drężno jest/był właśnie ośrodek wypoczynkowy (bylem na biwaku klasowym w podstawówce)
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Jak byś dobrze pochodził to znalazł byś stare pozostalości i fundamenty.Pozdro 8)
Waldek

Post by Waldek »

.Byłem rok temu w Orawce to jest między jeziorem Wierzchowo a jeziorem Drężno. Droga, którą dojeżdżamy to nie doszła Berlinka, po prawej stronie jest ośrodek gdzie stoją drewniane domki pomalowane na czarny kolor to jest właśnie ten osirodek, o który Wam chodzi
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Bardzo lubię rowerkiem pojechać do wsi Orawka, jest tam super klimacik.
Czy ośrodek szkoleniowy Hitlerjugen był po prawej stronie drogi do orawki? Ja zawsze myślałem że tam był jakiś zameczek.
Szczecinek
Waldek

Post by Waldek »

Tak jak się jedzie od strony Starego Wierzchowa to po prawej stronie nad brzegiem jeziora Drzonowo. Natomiast po lewej stronie jest plaża i pola biwakowe od strony jeziora Wierzchowo, a zaraz za rzeczką po lewej stronie jest gospodarstwo.
Post Reply