stacja kolejowa Płytnica

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Post Reply
maciek
Posts: 1
Joined: 11 Sep 2006, 18:29
Location: płock

stacja kolejowa Płytnica

Post by maciek »

Witam serdecznie!
Na wstępie (proszę o wybaczenie admina)chciałbym serdecznie pozdrowić wszystkich użytkowników forum a w szczególności mieszkańców Szczecinka, gdyż jest to moje rodzinne miasto.
A teraz do właściwego tematu.
Płytnica-stacja kolejowa (kierunek na Piłę, ale to chyba wiecie :lol: )
mój zmarły już dawno dziadek był tam zawiadowcą stacji, a ja spędzałem tam najwspanialsze wakacje i jako mały chłopiec nasłuchałem się różnych historii z czasów "zaraz po wojnie".
Tak więc , z tego co pamiętam , idąc od budynku stacyjnego w kierunku wsi Płytnica, po lewej stronie, w lesie (zaraz za ostatnim domem) zakopano szczątki żołnierzy niemieckich oraz strażników kolejowych.
Kolejnym tematem wartym sprawdzenia jest most drogowy (jadąc od budynku stacyjnego w kierunku Piły należy przejechać przez przejazd kolejowy przy czynnej nastawni i zaraz skręcić w lewo-droga sama zaprowadzi(.
Most ma zrobione otwory na ładunki wybuchowe, zrobione przez wycofującde się wojska niemieckie, pamiętam, że w rejonie tego mostu, nad rzeką (lata78-85) walało się mnóstwo różnych metalowych przedmiotów, płyt betonowych.
Informacje te są do sprawdzenia, ja niestety nie mam ani czasu ani sprzętu i jestem chyba już trochę za stary, chociaż zawsze takie różne różnosci z II W S mnie interosowały.
ps. i troche daleko do tych pieknych stron
Jeżeli ktoś wykorzysta i sprzwdzi te informacje prosze o kontakt.
GIZIO

stacja kolejowa Płytnica

Post by GIZIO »

Serwus

Przeczytałem z zaciekawieniem to co napisałeś o Płytnicy tym bardziej ,że kiedyś jezdziłem tam ,ale na grzyby. Swego czasu było to eldorado dla grzybiarzy z całej polski. Teraz bardziej interesuje mnie historia a szczególnie II wojna św. Z literatury wojennej wiem , że wojsko polskie stoczyło krwawe walki o przełamanie poycji niemieckich wokół Ptuszy a wsią Grudna(dziś nie istniejąca).Były też walki o stację w Płytnicy.Kolega wcześniej już mnie namawiał na mały rekonesans z wykrywaczem w tamte rejony ,ale dopiero po przeczytaniu twoich informacji postanowiłem zrobić mały wypadzik (jeszcze w tym roku). Gdybyś miał więcej informacji na temat gdzie szukać przyślij mi na priwa.Po wypadzie w teren dostaniesz odemnie szczegółowe informacje.

Pozdrawiam
Post Reply