Czy ktoś wie.

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Waldek

Czy ktoś wie.

Post by Waldek »

Tyle co wiem, jest to pomnik organizacii budowlanej nazwy akurat nie pamiętam. A znajduje się na terenie szkoły podstawowej w Świątkach
.
p51300011sp.jpg
(848.63 KiB) Downloaded 193 times
W Mosinie na cmentarzu poniemieckim znajduje się krzyż kamienny zupełnie inny aniżeli te które się spotyka, Ponoć się mówi że to krzyż pokutny ale nie ma go w rejestrze ?
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Z tego co wiem pierwotnie był to obóz organizacji Toda.Potem się to chyba zmieniło lub dodatkowo był inny obóz. Z pewnego źródła wiem, że na terenie tego obozu był pomnik "człowieka z łopatą" a więc albo to jest zdjęcie tego pomnika, który pan przedstawił lecz łopata została oderwana (widać na tym pomiku jakby czegoś brakowało w rekach, a między stopami na pomniku jest coś jakby wskazywało, że mogłabyc tam łopata). Jest też inna możliwość, że to inny pomnik ale wydaje się to bardzo mało prawdopodobne, bo wątpie, aby były tam 2 pomniki a ten ze zdjęcia może pasować do opisu który przytoczyłem.
Czy wie pan może od kiedy ten pomnik stoi przy tej szkole , tzn kiedy został przywieziony z okolicy obozu.?

Łukasz
Ps. Może ktoś zna przybliżoną lokalizację tego obozu ? Bo ja wiem tylko mniej wiecej gdzie był.
Waldek

Post by Waldek »

Wiem napewno że ten pomnik już stał w1958 roku nic więcej nie wiadomo nawet w muzeum.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

To coś tu sie nie zgadza, bo apropo "człowieka z łopatą" to wiem, że był on mniej wiecej na przełomie lat 60/70 (lub początek 70) zabrany z miejsca gdzie pierwotnie był. Może mowa o innym pomiku, albo ktoś z nas ma mijające się z prawdą informacje ;)
Waldek

Post by Waldek »

Tą informacię mam od dyrektorki szkoły.

A organizacia się nazywała RAD.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Obozy FAD-u (Ochotniczej Służby Pracy) znajdowały się w pobliżu wsi Sitno, Turowo i przy drodze Jelenino-Mosina. Pracowali przy rozbudowie umocnień polowych Wału Pomorskiego. Ale obozy organizacji Todta?
Wogóle ciekawa sprawa z tym pomnikiem. Pierwszy raz o nim usłyszałem.
Co do cmentarza w Mosinie to krzyż ze zdjęcia jest właściwie jednym z niewielu pozostałych śladów. Płyty cmentarne zostały wywiezione do rowu p.panc. na wschód od wsi. Większość jest tam do dziś.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

O FAD-ie też słyszałem. Z tego wynika, że przez jakiś czas był to obóz organizacji Toda, a potem FAD lub tez RAD. Niestety o tym ,że pierwotnie był to obóz Toda wiem tylko z jednego źródła. Mimo, że źródło bardzo wiarygodne nie jest to całkowicie pewne, puki nie będzie potwierdzenia z innych źródeł .
Waldek

Post by Waldek »

Czy wiecie że na terenie szkółki leśnej w Gałówku znajdują się bunkry oraz podesty od wieży obserwacyjnej. Nic nie ma na ten temat w książce Wał Pomorski.
User avatar
szperacz88
Posts: 102
Joined: 01 Mar 2005, 08:32
Location: Szczecin

Post by szperacz88 »

ja tam wiem że jeden obóz był za torami jak tory za cmentarzem |za torami po lewej
GG: 6137084
----------------------
szperacz jak zawsze
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Waldek wrote:Czy wiecie że na terenie szkółki leśnej w Gałówku znajdują się bunkry oraz podesty od wieży obserwacyjnej. Nic nie ma na ten temat w książce Wał Pomorski.
Coś na ten temat czytałem na stronie gazety "Plus-minus". Pisali coś o ośmiometrowej wieży i znajdującym się tuż obok bunkrze dowodzenia. A coś więcej na temat tych bunkrów mógłbyś napisać? W jakim są stanie? Ile ich tam jest? Bo ja tam akurat nigdy nie byłem jeszcze.
W książce "Wał Pomorski" autorzy przedstawili tylko część odcinków (pewnie z przyczyn objętościowych książki) A przydałyby się mapy całej pozycji.
Waldek

Post by Waldek »

Na terenie szkółki znajduje się pięć bunkrów, oprucz dowodzenia reszta jest wysadzona. Bunkry nie są pozbawione żelastwa, ponieważ złomiarze nie mieli tam dostępu. Natomiast nie spenetrowałem lasu położonego za szkółką, postaram się to sprawdzić. Wieża obserwacyjna służyła do obserwacji drugiego brzegu jeziora ponad wyspą.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

No to spore zgrupowanie tam było. Coś podobnego jak koło Jelenina. Tylko że wieża dużo niższa. A na odcinku Wielimie-Dołgie była wieża obserwacyjna czy też nie? Ktoś może coś wie na ten temat?
Waldek

Post by Waldek »

Na ten temat nic mi nie wiadomo, ale wiem że koło Jelenina znajdowała się wieża radiolokacyjna. Powyżej 30 m wysokości do dziś są tam fundamenty po wieży jak też i fundamenty po odciągach. Niedaleko od tego miejsca są następne pozostałości po wieży, o której nie ma żadnych wiadomości.
Waldek

Post by Waldek »

Oto wieża koło Jelenina.
p52200360qw.jpg
(749.31 KiB) Downloaded 126 times
Last edited by Waldek on 25 Aug 2005, 10:06, edited 1 time in total.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Wieża miała 36 metrów. Była najwyższa na całym Wale. Ale z tego co czyta się literaturze to są to wieże dla obserwatorów artylerii a nie radiolokacyjne. Położona jest około 150 metrów na północny wschód od drogi na Jelenino-Mosina. A o drugiej wieży pierwszy raz słysze-bardzo interesująca informacja. Może to ta druga była ewentualnie wieżą radiolokacyjną :?:
Post Reply