Bitwa polsko-szwedzka pod Czarnem

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

LOL bez przesady juz chyba nie bede tu mieszkał a moze nawet i w polsce xD
GIZIO

Re: bitwa Polsko-Szwedzka pod Czarnem

Post by GIZIO »

Pomysł pokopania na polu bitwy pod Czarnem chodzi mi już po głowie od dawna próbowałem nawet zdobyć trochę informacji w naszym muzełum w Szczecinku ale bez powodzenia szukałem też w bibliotekach nic. Wpadł mi w ręce tylko stary folder turystyczny w którym znalazłem taką oto informację."Nadziejewo-w lesie na północ od szosy(drogą polną około 2 KM)na polanie znajduje się duży głaz granitowy ze zniszczonym napisem(nowszy po niemiecku i szwedzku). Ustawiono go w tym miejscu w celu upamiętnienia tzw. Bitwy pod czarnem,podczas której w dniu 16 kwietnia 1627 r wojska polskie pod wodzą hetmana S.Koniepolskiego pokonały szwedów"To tyle co udało mi się znaleść .Słyszałem też że jakieś wały obrone znajdowały śię gdzieś w okolicy stacji za torami
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Czyli coraz bliżej rozwiązania zagadki pomnika. Tylko pozostaje pytanie: Jeżeli wg badań bitwa toczyła się głównie wokół miasta, to dlaczego pomnik postawiono nie w samym mieście tylko koło Nadziejewa? Co do wałów, to się mniej więcej zgadza z tym, co można znaleźć u Skworody.
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Zapomniałem zapytać: o jaki folder chodzi (znaczy: tytuł, autor, rok wydania) i skąd ta wiadomość o wałach?
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

ostatnio drwałem mape niemiecka z 1938 z zaznaczonymi wałami podpisanymi shweden schanzen i miejscem gdzie teraz mieszkam a wczesniejsza polaną podpisana na tej mapie jak galgengrund co w przetłumaczeniu znaczy galgen- szubienica ; grund - teren nawiazanie do wzgórza szubienicznego >???<
GIZIO

bitwa polsko-szwedzka pod Czarnem

Post by GIZIO »

Mam pomysł może by tak zebrać się do kupy, zweryfikować informacje i uderzyć w teren.
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

ja to juz sugerowałem od poczatku ale jest koniec wakacji wiec nie wypali jesli chodzi o mnie :/ na rok szkolny odkadam hobby na dalszy plan
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Mam podobną (tę samą?) mapę przed oczyma i rzeczywiście są napisy: Galgengrund i szwedzkie szańce - tyle że reprodukcja (ze strony harcerskiej) ma słabą jakość i trudno zobaczyć na niej szczegóły. Według mnie to pasuje do tej mapki z planem bitwy. Hammerstein, czy masz dokładniejszą wersję? Jak dokładnie przebiegają na mapie te szańce? To chyba gdzieś za stadionem (nie znam Czarnego dobrze więc mogę coś pomylić) - a kusiło mnie, żeby tam zajrzeć, kiedy byłem w mieście.
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

hehe kamilu ogladałes mapke ze strony druzyny harcerskiej w której ja harcowałem:) rzeczywiście ta mapka jest kompletnie nieczytelna i masz racje dwa pierwsze (krótsze) wały od wschodu to jest teren stadionu a same wały to trybuny :) trzeci wał (dłuzszy) jest odległy na zachód o tyle samo metrów co drugi od pierwszego i aktualnie znajduje sie w lesie, jezeli jeszcze istnieje bo tego trzeciego wału nie widziałem jeszcze na żywo.
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź!
Wybacz nadmierną ciekawość, ale na tej harcerskiej stronie jest zdjęcie jakiejś czołgowej wieży, rzekomo 'Pantery'. No, niby na niewyraźnym zdjęciu rzeczywiście, podobna, ale jak to jest naprawdę?
Jeszcze jedno pytanko: czy w Czarnym macie jakieś książki o historii miasta po niemiecku, czy raczej trzeba szukać w człuchowskim muzeum?
Pozdrowienia
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

dołaczam fotke stadinu z wałami i przypuszczeniem miejsca 3 wału:
http://img183.imageshack.us/img183/9255/s3400097vu7.jpg

co do ksiazek to nic nie wiem nie korzystam z miejskich zbiorów wszysko co mam to szukam w terenie albo w internecie

a jezeli chodzi o wieze pantery t tak jest to orygina znaleziony pod szczecinem (nie szczecinkiem) koło torów kolejowych stała ona na podescie i słuzyła jako stacjonarne działo broniace obrzezy miasta :P
oraz załaczam fotki wiezy:
Image
Image
Image
Image
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

Niezłe! O tej wieży znalezionej w Szczecinie w nasypie kolejowym słyszałem. Ale że to się w Czarnym znalazło! Pełne zaskoczenie! Przecież Muzea zawsze wyciągają chciwe łapy po takie znaleziska.
Twoje zdjęcie wałów wygląda znacznie znacznie lepiej niż to co można znaleźć na planie.
Dzięki
P.S. Co do książek, to warto ich poszukać, jeśli są, bo można w nich znaleźć prawdziwe perełki.
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

do usług ;-)
a łaziłem dzisiaj z wykrywka i znalazłem min taki guziczek mozecie go wydatowac?


Image
Image
Kamil
Posts: 114
Joined: 14 Aug 2006, 14:17
Location: Gmina wiejska Szczecinek
Contact:

Post by Kamil »

:shock: To chyba musi zobaczyć Waldek.
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

waldek z nadzieja czekam na info :)
Post Reply