Bitwa polsko-szwedzka pod Czarnem

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

czesc chłopaki to mój pierwszy post wczesniej ostro dawałem na poszukiwaniachskarbow zobacze jak bedzie w blizszych mi klimatach :)
ogladam fotki i widze odznake strzelecka za zdobycie 3 miejsca w strzelaniu w jakims konkursie w czarnem:) mam taka sama tylko w lepszym stanie :) heh nie wiem czy to potoczne nazwy niektórych obiektów w hammersteinwald`ach ale szubienica to nie szubienica tylko dzwig przeładowczy ( jeszcze widziałem jak jakis kutas! i mówie kutas z pełna premedytacja przez duze K - rozwalał ja bo potrzebował pretów zbrojeniowych pewnie do budowy domu ) a te podziemia to nie tam zadne podziemia tylko zbiorniki p-poż na zwykła deszczówke o pojemnosci 6,5 tysiaca litrów potrzebne były one gdyz przed wojna znajdowały sie tam magazyny a zeby churonic przed pozarem to trzebabyo takie cos stworzyc.

ps. jak cos chcecie wiedziec to zapraszam do kontaktu chetne wspolnie poeksploruje mam do dyspozycji minelaba
Waldek

Post by Waldek »

Witam Witam
Wreszcie ktoś z Czernego, u Was też teren ciekawy a i nie daleko tak że z dojazdem nie ma problemu.
Jeśli chodzi o (szubienicę) to tak się utarła potoczna nazwa.
A podzziemia to masz rację bo sama konstrukcja jest za cieńka aby spełniała jakieś walory bojowe.
Ta odznaka została znaleziona w okolicy Szczecinka.
A teraz bojowe zadanie znaleźć pole bitwy ze Szwedami i przy pomocy wykrywki namierzyć - (nie wykopać) kule armatnie, są ponoć zainteresowane tym odpowiednie władze.
Guest

Post by Guest »

to co ty nie wiesz gdzie koniecpolski napierdzielał szwedów? xD mnie w tej chwili interesi odnalezienie drugiej mogiłły zbiorowej ze stalagu IIb i szukanie militariów w miejscach starc wrmi niemieckiej i czerwonej przy wyzwalaniu czarnego. jakie władze sa zainteresowane tymi kulami ? o co chodzi?
chodzcie zrobimy jakis zlot na naszych terenach bo taka nuda ze aż brwi swedzą xD
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

sorry to moja wypowiedz ta wyzej :P tutaj nie jestem przyzwyczajony do takiego logowania :P
Waldek

Post by Waldek »

Witam
Jak narazie to mamy na dniach zlot w Bornem Sulinowie więc zapraszam ja tam też będe.

http://republika.pl/zlotborne/

Co do Kul to zainteresowane jest nasze muzeum, ale rozpoczącie poszukiwań oficjalnych wiąże się z pozwoleniami i pieniążkami a muzeum nie stać najlepiej jak się im przyniesie do muzeum za darmo ??????
I tu musisz uważać aby ciebie nie dopadło prawo.
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

a dlaczego niby miałbym do szczecineckiego muzeum zaniesc te kule? xD
sam wziałbym je sobie :P juz predzej oddałbym te kule do muzeum w człuchowie przecierz czarne to inne wojewódzctwo juz:P moze na dniach pojade przeszperac teren:P nie mam zadnych żródeł z internetu na temat tej bitwy tzn chociarz opisu jak wygladała i co gdzie sie działo - lepiej bedzie wtedy gdybac :)
Waldek

Post by Waldek »

Jak się nie mylę to na stronie o Czarnem w dziale historia coś jest na ten temat ale ogólnikowo.
To co wiem na pobojowisku ponoć znajduje się kamień lub pomnik upamiętniający.
I teraz musiał byś znaleźć wzniesienie z jednej jak i z drugiej strony napewno tam stały armaty i w tych miejscach szukać.

Tylko to już jest karane bo ryjesz na stanowisku archeologicznym???
Kamil

Post by Kamil »

Co do Czarnego i bitwy. Pewnie słyszeliście, ale jakby nie to podaję tytuł: P. Skworoda, Hammerstein 1627 w serii Historyczne bitwy. Tam mapa (można też ją znaleźć w Necie) i dość dokładny opis.
Pozdrowienia
KK
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

no waldek jak mozesz to daj wszelkie info to cosik zobacze a za chwile lokkne w topografie LWP na te tereny cosik moze sie znajdzie a o ochrone zabytków to sie nie martw bo tamto nie jest wpisane do uneso prace arheologiczne nie były prowadzone i nie ma zadnychj obiektów chronionych prawem a jak wyjda jakies kule to bedzie bardzo dobrze . powiedz mi jak mam szukac tych kul czym sie kierowac czy te co maja tam lezec to były to ,,czekajace na lot,,? czy juz wystrzelone? mozna znalezc je w wiekszej ilosci w tzw ,,kupie,,? jak poznac gdzie mogła stac armata?

na jakiej stronie jest opis miejsca tej bitwy szukam i nie moge znalezc?

mapa- dobrze zaznaczyłem miejsce bitwy i wzniesienia?:
Image
Waldek

Post by Waldek »

Witam
Coś nie coś tu znajdziesz nie mam czasu szukać.

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Kon ... lr=lang_pl

Brawo
Więc trzeba szukać na przedpolu tych wzgórz jak i z tyłu, najprawdopodobniej będą to kule żelazne lub kamienne o średnicy 1, 2, 5, 10-15 cm. albo skorupy, gdyż w tym czasie były już wypełnione materiałem wybuchowym odpalane za pomocą lątu.

To co znalazłem to Szwedzi tu ztracili dużo sprzętu jak i wielu dostało się do niewoli.

Na wszelki wypadek przeleć pozostałe wzgórza bo(156) aż mnie korci a z tego powodu że między tymi wzgórzami przebiega droga.
Kamil

Post by Kamil »

Plan bitwy pod Hammersteinem można znaleźć tutaj:
http://www.30wdh.easyisp.pl/images/stare/sc20.jpg
Opis poza ww. książką np. w Małej Encyklopedii Wojskowej z 1968, tom 1. W mieście dość łatwo znaleźć można główne elementy planu. Ciekawe tylko, czy coś zostało z dawnych fortyfikacji (teraz tam są chyba działki?)
Pozdrowienia
Kamil
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

a wiec byłem dzisiaj w miejscu bitwy na stanowisku o punkcie wysokościowym 148,9 tamto w czerwonym kółku po lewej :P
sprawozdanie:
na miejsce wybrałem sie ze swiadkiem który pamieta gdy głaz znajdował sie tam dokad zmiezalismy. znajdował b pare latek do tyłu jakis jegomość przywłaszczył kawał głaza wielkości dwóch samochodów -jeden na drugim- i pewnie wstawił sbie do ogródka a gdy było juz po fakcie to w polu zostały tylko slady ciagnika na podwoziu czołgowym :)
pole jest duze za duze na jedna osobe (wykrywacz) i jest bardzo duzo ,,smieci,, w postaci puszek i innych.
a teraz zdjecia:
Image
jest to pierwsze zdjecie z teg wzniesienia

Image
a to zdjecie ukazuje prawą strone kierunku ,,celowania,, z tego wzniesienia. po prawej stronie tej fotki jest pole bitwy a po lewej ,,wneka,, w lesie w której stał pomnik ku czci zabitych szwedów

Image
pole bitwy

Image
wneka po pomniku


teraz do was pytania:
waldek mi sie nie wydaje zeby tam cos mogło być na 156 (jezeli chodzi ci kierunek północny wschód

kamil ta mapka co ty dałes t nic nie pokazuje :P tylko wały które ni eistnieja bo sa tam teraz ogórdki działkowe bitwa toczyła sie bardziej na wschód około 7 km
Kamil

Post by Kamil »

Z "Hammerstein 1627" wynika, że główne walki - a trwały kilka dni 12-18 kwietnia - toczyły się bezpośrednio w pobliżu miasta. Np. pierwszy szturm Moczarskiego poszedł wprost na szańce, a konnica polska miała być zatrzymana na mostkach przed nimi. Potem gdy dotarł Koniecpolski też zaatakował umocnienia.
Skąd wiadomo, że bitwa toczyła się te 7 km dalej (i dalej od którego punktu?)? Zapewne wstępne walki toczyły się na dalszych przedpolach miasta, stąd moje pytanie.
Pozdrowienia
Kamil
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Przeniosłem wątek o tej bitwie, bo widze ze tu ciekawa dyskusja się rodzi.
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

siemasz bronx ;)

kamilu ale głaz został podbno postawiony przez szwedów dla uczczenia bohaterskiej smierci szwedzkich zołnerzy wiec chyba wiedzieli gdzie to sie działo nikt nigdy nie mówił ze jakies walki trwały w miescie albo blizej niz kilka km (?)nie wiem jak to jest z tytmi dokumentami w urzedzie miasta bo jezeli sa udostepnione to chetnie bym je zobaczył
Post Reply