Gudowo, powiat drawski

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Post Reply
zorrka
Posts: 2
Joined: 14 Sep 2009, 08:15

Gudowo, powiat drawski

Post by zorrka »

Witam serdecznie
Chciałbym zapytać o miejscowość Gugowo w powiecie drawskim. To dzisiaj miejscowość letniskowa, ale wyczytałem w książce Drawsko pomorskie - studia z dziejów miasta ,że w okresie wojny siedmioletniej1756-1763 w tej miejscowości, a raczej na polach obok Gudowa stacjonowało 50-60 tys. wojsk rosyjskich przez kilkanaście dni, zjedli we wsi szystko , wieś na lata podupadła. 50-60 tys. wojska to ogrom, czy może ktoś coś więcej na ten temat wie?, może są jakieś wzmianki gdzie dokładnie to wojsko stacjonowało.
pozdrawiam
zorrka
GIZIO

Re: Gudowo, powiat drawski

Post by GIZIO »

Chętnie przyjacielu dowiedziałbym się coś więcej dokładnej lokalizacji tych wojsk.Chętnie z kolegą,to sprawdzimy w terenie.Daj znać.Najlepiej na PW. :mrgreen:
zorrka
Posts: 2
Joined: 14 Sep 2009, 08:15

Re: Gudowo, powiat drawski

Post by zorrka »

Witam Gizio
śledząc wpisy sądziłem,że to Ty będziesz miał jakieś informacje na ten temat lub bedziesz coś wiedział. Jesteś w tych sprawach guru. Ja powołalem się na ciekawe wydanie dotyczące dziejów Drawska. To bardzo ciekawe miejsca. w tym samym czasie co rosjanie do drawska i okolice Gudowa zawitało wojsko pruskie w ilosci 1500 zołnieży. Kilka dni później liczne sztaby pułkowe które przywoiodly ze sobą 1644 konie. ciekawe-nie. Jakoś te konie trzeba było wyżywiś, gdzeiś musiały stacjonować, pic codziennie tysiace litrów wody. Kilka miesiecy później do drawska i okolic zawitało 600 Kozaków i Kałmuków.
Pozdrawiam
zorrka
Post Reply