Bobolice (bublitz)

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Kolego, proszę... ruskie to są pierogi. Język jest rosyjski.
In Situ
Posts: 1
Joined: 27 Mar 2009, 23:42

Re: Bobolice (bublitz)

Post by In Situ »

Odnośnie pomników:

http://koszalin.machura.slupsk.pl/page30.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://miastokoszalin.lo2.slupsk.pl/page24.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://miastokoszalin.lo2.slupsk.pl/page25.html" onclick="window.open(this.href);return false;
GIZIO

Re: Bobolice (bublitz)

Post by GIZIO »

To może trochę z historii Bobolic?

PRZYWILEJ LOKACYJNY.

Trzy czwarte krainy bobolickiej odkupił 27 lutego 1339r.biskup z Kamienia,Fryderyk von Eiskstadt za 1850 grzywien srebra;czwarta część pozostawała nadal w posiadaniu Heninga i Piotra Kamyków.Biskup Fryderyk kupując znaczne obszary ziemi bobolickiej nosił się z zamiarem podniesienia Bobolic do rangi miasta.Osadźcami,którym powierzył założenie miasta byli;Paweł Bartuszkiewicz,pochodzący z pomorskiej rodziny rycerskiej oraz Gerhard Goldbeko,również rycerz,wywodzący się z rodziny Boninów.
Dnia 17 kwietnia 1340 roku biskup Fryderyk nadał Bobolicom lubeckie prawa miejskie.W dokumencie lokacyjnym zaznaczono,że za zgodą kapituły biskupiej pozostawia się nadal starosławieńską nazwę Bublitz,dając szereg praw i wolności.Ludność miasta otrzymała miary i pieniądze takie same jak Kołobrzeg.Biskup przydzielił miastu obszar ziemi wraz z jeziorami Chlebowo i Trzebień,zwalniając je od podatków na okres 10 lat.W zamian za to mieszkańcy mieli zbudować wokół miasta rów na szerokość 40 stóp.Za popełnione wykroczenia odpowiadali przed sądem w Bobolicach.By zagwarantować lepszy rozwój miasta,biskup wyraził zgodę na budowę jednego młyna na rzece Choćiel,lecz na większą ilość nie dał pozwolenia,gdyż mogło by to zaszkodzić w spławie drzewa budowlanego do Karlina.
Odnośnie samej nazwy miasta to ukazała się ona w dokumentach bardzo późno; po raz pierwszy w dokumencie,sporządzonym przez Zakon Krzyżacki w dniu 12 sierpnia 1320r w Słupsku,w którym się stwierdza,że granice Zakonu sięgały do ziemi bobolickiej,a powtórnie-w dokumencie lokacyjnym.Nazwa miasta jest patronimiczną formą od imienia Bobola.Wraz z otrzymaniem praw miejskich nadano Bobolicom herb.Przedstawiał on Jana Chrzciciela z barankiem na lewym ramieniu,stojącego między dwoma dębami.Piedestałem jest lekko pofałdowana łąka.W dolnej części tarczy herbowej umieszczony został herb rodowy biskupa Fryderyka Eickstadta.Faktyczne potwierdzenie założenie miasta nastąpiło 13 kwietnia 1350 r. 8)
User avatar
bublitzman
Posts: 31
Joined: 20 Dec 2008, 16:18
Location: Bobolice/Bublitz

Re: Bobolice (bublitz)

Post by bublitzman »

Witam!
Przeto, że wątek umarł śmiercią naturalną a taka sytuacja nie jest wskazana postanowiłem po konsultacji z Kolegą Bronx'em wykonać akcję reanimacyjną.
Poniżej zamieszczam kilka najciekawszych skanów zdobytych przeze mnie pocztówek, które mam nadzieję nacieszą oczy i zdeterminują do przeszukania archiwów zarówno komputerowo-internetowych jak i tych czaszkowo-pamięciowych. Nawet strzępek informacji potrafi załatać całkiem sporą dziurę!!
Ostatnio trafiłem w jednym z adresbuchów sporą ilość reklam i czarna plama na mej mapie całkiem widocznie sie zmniejszyła.
W ślad za zainteresowaniem tematem mogę dodawać kolejne z moich kartek a także wiele wiele innych zdjęć. Narazie jednak daruję sobie spamowanie z kilku powodów: nie chcę zaśmiecać,jestem jeszcze słaby jeśli chodzi o wstawianie zdjęć i mogą się nieźle porozjeżdżać jak również wolałbym dodawać fotkę jako potwierdzenie faktów które mam nadzieje będą w tym wątku wypływać.
2.jpg
2.jpg (145.48 KiB) Viewed 5641 times
Od niej wszystko się zaczęło. Wydawca Paul Schmidt, Bublitz. Przedstawia dawna ulice pocztową widok ze skrzyżowania ze światłami w stronę rynku,Ratusz i kościół oraz pomnik pamięci parafian poległych w wojnie 1864-71 przed kościołem.
1.jpg
1.jpg (154.39 KiB) Viewed 5617 times
Litografia wydawca Ottmar Ziecher, München.W kole widok rynku ze starym białym ratuszem, dalej panorama z łąk obok drogi na Neustettin, herb, widok z wieżyczki ratusza w stronę grodziska i stadionu, teren rekreacyjny za mleczarnią i ratuszem oraz ponownie Kriegerdenkmal
3.jpg
(145.05 KiB) Downloaded 3030 times
wydawca Hermann Vauk, Bublitz. Rynek i stary ratusz, podobna panorama tylko że z drugiej strony drogi na Neustettin oraz fragment rzeki Chocieli najprawdopodobniej odcinek za mleczarnią
4.jpg
4.jpg (169.19 KiB) Viewed 5590 times
mój ulubiony i jeden z najznamienitszych wydawców bobolickich Carl Kolterjahn, Bublitz.ulica koszalińska, zdjęcie zrobione z wysokości dzisiejszej komendy policji w stronę Koszalina
5.jpg
5.jpg (126.33 KiB) Viewed 5621 times
Wydawca Ernst Ruffert, Bublitz. Druga, zaraz po kościele wizytówka miasta-Hotel Gross przebudowany w 1905 roku
47.jpg
47.jpg (129.8 KiB) Viewed 5628 times
Carl Kolterjahn. Rynek z Hotelem Gross przed przebudową i jeszcze bez pomnika Wilhelma. W prawej części kartki kamienice w miejscu gdzie dziś stoi Biedronka
48.jpg
48.jpg (141.19 KiB) Viewed 5630 times
Carl Kolterjahn. Widok z dzisiejszego skrzyżowania przy Biedronce w kierunku Porost-Biały Bór-Bydgoszcz
35.jpg
35.jpg (114.59 KiB) Viewed 5577 times
Carl Kolterjahn. Widok z okna Hotelu Gross.Lewe skrzydło to dzisiejsza Biedronka, naprzeciwko kamienice w miejscu dzisiejszego bloku zwanego "jamnikiem". W środkowej kamienicy mieścił się sklep wydawcy tejże pocztówki.
30.jpg
30.jpg (124.58 KiB) Viewed 5608 times
Hermann Vauk, Bublitz. Litografia przedstawiająca panoramę od strony Szczecinka, staw za mleczarnią, dworzec wąskotorówki, Dom strzelecki przy stadionie i grodzisku oraz rolnika :D
13.jpg
13.jpg (155.11 KiB) Viewed 5573 times
Była też kolej szerokotorowa
10.jpg
10.jpg (150.89 KiB) Viewed 5610 times
Wiluś..
46.jpg
46.jpg (155.74 KiB) Viewed 5615 times
..i ogólnie gęsta zabudowa
GIZIO

Re: Bobolice (bublitz)

Post by GIZIO »

Kolega Bublitzman widzę skromniutki.To ja za kolegę to zrobię.Naprawdę warto zobaczyć ten filmik.Pogratulować kolekcji starych pocztówek.


W koszalińskim powiecie, miasteczko znajdziecie...jak wygląda dziś być może wiecie...jak dawniej?? za chwilę się dowiecie.............czyli krótka historia miasteczka na podstawie istniejącej ikono.


http://www.youtube.com/watch?v=CMFjvUR4bYU" onclick="window.open(this.href);return false;


A tu jeszcze jeden ciekawy filmik odnośnie Bobolic.Podkład muzyczny(Tadek Nalepa i Mira) też oki.Szkoda tylko,że nie do końca. 8)



http://www.youtube.com/watch?v=h1cNgQ0Q7bg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
bublitzman
Posts: 31
Joined: 20 Dec 2008, 16:18
Location: Bobolice/Bublitz

Re: Bobolice (bublitz)

Post by bublitzman »

dziękuję za uznanie. Nie chciałem od razu bombardować kolegów całą zawartością mojego twardego dysku a i skromność podobno jest cnotą. Obecnie trwają prace nad budową strony, gdyż nadszedł czas żeby zebrać wszystko do kupy, usystematyzować i pokazać szerszej publiczności bo narazie jestem że tak powiem rozstrzelony po YouTube, naszej klasie, i innych miejscach w necie co jest nieco męczące.

Jeśli można proszę Gizia o ponowne wstawienie fotek bo chyba z powodu ataku kebabiarza ich nie widzę. Po tytułach nieco się domyślam jakie to fotki ale liczę na element zaskoczenia :D

pozdrawiam
GIZIO

Re: Bobolice (bublitz)

Post by GIZIO »

Wrzucam,choć raczej Cię nie zaskoczę. 8)
Attachments
000005695-gruss-aus-bublitz-st-johanniskirche.jpg
000005695-gruss-aus-bublitz-st-johanniskirche.jpg (44.35 KiB) Viewed 5396 times
000006327-bublitz-am-amtshof-post-und-rathaus.jpg
000006327-bublitz-am-amtshof-post-und-rathaus.jpg (39.09 KiB) Viewed 5413 times
BUBLITZ_1933.JPG
BUBLITZ_1933.JPG (116.34 KiB) Viewed 5450 times
KIRCHE_INNENANSICHT.JPG
KIRCHE_INNENANSICHT.JPG (60.14 KiB) Viewed 5360 times
GEMEINDESCHULE.JPG
GEMEINDESCHULE.JPG (67.58 KiB) Viewed 5399 times
badeanstalt.jpg
badeanstalt.jpg (20.16 KiB) Viewed 5360 times
BUB.2.JPG
BUB.2.JPG (61.45 KiB) Viewed 5390 times
AUGUST_SCHULKE.JPG
AUGUST_SCHULKE.JPG (50.98 KiB) Viewed 5393 times
images.jpeg
images.jpeg (5.44 KiB) Viewed 5347 times
000005677-bublitz-forster-mhle.jpg
000005677-bublitz-forster-mhle.jpg (46.89 KiB) Viewed 5400 times
Bublitz1905.jpg
Bublitz1905.jpg (59.04 KiB) Viewed 5411 times
000005691-bublitz-blick-auf-markt-und-stadt.jpg
000005691-bublitz-blick-auf-markt-und-stadt.jpg (40.9 KiB) Viewed 5424 times
ooo.jpeg
ooo.jpeg (2.33 KiB) Viewed 5349 times
introbild_blick_auf_die_kirche.jpg
introbild_blick_auf_die_kirche.jpg (34.64 KiB) Viewed 5358 times
000005681-bublitz-i-pom-porstermhle-im-gozeltal.jpg
000005681-bublitz-i-pom-porstermhle-im-gozeltal.jpg (44.6 KiB) Viewed 5410 times
000005688-bublitz-i-pom-blick-auf-die-forster-mhle-.jpg
000005688-bublitz-i-pom-blick-auf-die-forster-mhle-.jpg (44.22 KiB) Viewed 5379 times
000005679-bublitz-i-pom-totalansicht.jpg
000005679-bublitz-i-pom-totalansicht.jpg (36.86 KiB) Viewed 5392 times
User avatar
bublitzman
Posts: 31
Joined: 20 Dec 2008, 16:18
Location: Bobolice/Bublitz

Re: Bobolice (bublitz)

Post by bublitzman »

faktycznie większego zaskoczenia nie stwierdziłem, może poza tym ze 8 spośród nich pochodzą z mojej kolekcji. Dzięki wielkie za dodanie fotek. Mam cicha nadzieję na więcej :D

pozdrawiam
User avatar
Kösternitz
Posts: 11
Joined: 03 Feb 2010, 19:07
Location: Gdynia

Re: Bobolice (bublitz)

Post by Kösternitz »

Linia kolejowa dotarła do Bobolic w 1897 roku. Prezentowany na pocztówce dworzec typu " barakowego " był najstarszym budynkiem dworcowym w Bobolicach. Pocztówka jest datowana na 1903 rok.
Attachments
Allegro nr.921978344.jpg
Allegro nr.921978344.jpg (51.51 KiB) Viewed 5240 times
User avatar
bublitzman
Posts: 31
Joined: 20 Dec 2008, 16:18
Location: Bobolice/Bublitz

Re: Bobolice (bublitz)

Post by bublitzman »

jak dziś rano to zobaczyłem to mi oczy wyskoczyły, tu widząc ją drugi raz oczy wyskoczyły mi po raz kolejny. Byłoby cudnie gdyby nie ekonomiczny niż w portfelu :)
Dzięki za czujność pozdrawiam
User avatar
Kösternitz
Posts: 11
Joined: 03 Feb 2010, 19:07
Location: Gdynia

Re: Bobolice (bublitz)

Post by Kösternitz »

Pocztówka z opisem - Bublitz Postgasse Kreis Sparkasse.
Attachments
Źródło- ebay.jpg
Źródło- ebay.jpg (86.94 KiB) Viewed 5126 times
Post Reply