Ośrodek Hitlerjugend?

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Wieniawa
Posts: 26
Joined: 04 Jun 2008, 15:35
Contact:

Ośrodek Hitlerjugend?

Post by Wieniawa »

Doszły mnie słuchy, że w Starym Wierzchowie był ośrodek czy koszary Hitlerjugend. Nie sprawdzałem tego osobiście. Natomiast przy drodze pomiędzy miejscowościami Chmielno i Godzisław według relacji starszych mieszkańców tych okolic istniały również jakieś budynki militarne, najczęściej powtarza się stajnia i jakiś ośrodek Hitlerjugend. I rzeczywiście. Po krótkich poszukiwaniach na porośniętym dziś młodym lasem terenie znajdują się pozostałości fundamentów, murów, studni, jakiś rowów i dziwnych wykopów dawniej ocembrowanych. Znaleźć można nawet kawałki porcelany. Niestety poza tymi relacjami mieszkańców nic jak na razie nie potwierdza tej wersji.
Czy ktoś z Was może słyszał coś na temat ośrodka Hitlerjugend?
User avatar
HORST
Posts: 121
Joined: 11 Jul 2007, 09:57
Location: Neustettin

Post by HORST »

Witam wiem że istniał podobno na orawce jakiś osrodek "HITLERJUGEND"bo kiedys z kumplem pojechaliśmy z wykrywką i wyszło pare odznaczek i kordzików HJ.
Pozdrawiam
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Jest takie zdjecie stanicy mlodziezowej ze St. Wierzchowa, dokladniej (jak pisal Horst) z Orawki, Wuhrberg, gory na przesmyku jezior:

Image

Ale czemu sluzyly te stanice w czasach NS wyraznie widac na przykladzie schroniska w Lubowie:

Image
Wieniawa
Posts: 26
Joined: 04 Jun 2008, 15:35
Contact:

Post by Wieniawa »

Czyli ośrodek w Starym Wierzchowie jest faktem. Tylko co z 'terenowymi ośrodkami'? Słyszałem o stajni i strzelnicy. Możliwe, że istniały. Tylko czy jest możliwość zweryfikowania tego?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Czy byla stajnia i strzelnica, tego nie wiem, ale zwroc uwage jak okazaly jest ten budynek, pewnie gdzies obok musialy byc i jedno i drugie.

Masz tu jeszcze mapke, jest zaznaczona gora, na ktorej stal osrodek:

Image
Last edited by ziom on 09 Sep 2008, 22:41, edited 1 time in total.
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Post by CEZAR »

Czy piszecie o tych ruinach(obecnie) między jez. Wierzchowo i Studnice? Teraz zostały już tylko w fazie szczątkowej schody prowadzące do brzegu jeziora...
Tam był ośrodek szkolenia płetwonurków z tego co wiem....
User avatar
NASA
Posts: 186
Joined: 25 Jun 2006, 19:08

Post by NASA »

Tak to dokładnie ten budynek,schody prowadzą do jeziora,fundamenty znajdują się przy drodze,Pojechaliśmy tam kiedyś z GIZIEM na rozpoznanie terenu i co jedna wielka LIPA nic!!!
Wieniawa
Posts: 26
Joined: 04 Jun 2008, 15:35
Contact:

Post by Wieniawa »

Czyli w Starym Wierzchowie mógł istnieć ośrodek. Jednak mnie chodzi o to czy ktoś może potwierdzić, że istniały 'zamiejscowe' ośrodki poza Wierzchowem. Bo jak pisałem w pierwszym poście znalazłem resztki fundamentów, murów a miejscowi mówią że to ośrodek Hitlerjugend. Jest to niedaleko Chmielno ok.15 km. od Wierzchowa.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Tam na orawce między jeziorami ale bliżej jeziora Studnica jest (lub był) taki dośc duży ośrodek wypoczynkowy itp. Stały pojedyńcze drewniane domki. Pamiętam że byłem tam w podstawówce na takim obozie coś ok 94lub 95r. Czy ten ośrodek stał w tym miejscu ?
Czy chodzi o ter duże wzgórze z którego jest ładny widok na jezioro wierzchowo ?
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Post by CEZAR »

He he Ten osrodek został wybudowany w czasach PRLu. Nie ma nic wspólnego ani z Hitlerjugend ani wogóle z Niemcami. No chyba jedynie to , że często przebywał tam na wczasach Hans Kloss ale on akurat był rosyjskim szpiegiem :)
To był ośrodek wypoczynkowy Związku artystów(czy aktorów) polskich.
Teraz jest w rękach prywatnych
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Ośrodek Hitlerjugend?

Post by Stach »

zejście do jeziora:
589227609.jpg
589227609.jpg (41.04 KiB) Viewed 11584 times
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Ośrodek Hitlerjugend?

Post by Mario »

Stachu - fantastyczne, gdzie dopadłeś ?
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Ośrodek Hitlerjugend?

Post by robot humano »

Jeszcze wczoraj było na Allegro z opisem "Szczecinek"
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Ośrodek Hitlerjugend?

Post by Stach »

Cicho...
GIZIO

Re: Ośrodek Hitlerjugend?

Post by GIZIO »

Różne rzeczy bywają,na tym forum. :mrgreen:
Post Reply