Podgaje

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Podgaje

Post by Stach »

W programie Kino Polska właśnie wyświetlany jest zapomniany, a w każdym razie bardzo mało znant film fabularny "Elegia" w reż. Pawła Komorowskiego (1979), o żołnierzach 1 Armii WP, zamordowanych w Podgajach.
Waldek

Post by Waldek »

Są ostatnio na ten temat jakieś polemiki, bo niby prawda oficjalna daleko odbiega od prawdy.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

No właśnie, po forach internetowych krąży wersja "łotewska" (tj. łotewska Kampfgruppe Elster z 15 łotewskiej Dywizji SS, jako sprawcy - podobno nie brali jeńców, odkąd dwa-trzy dni wcześniej pod Lędyczkiem Rosjanie wymordowali kilkuset ich rodaków z oddziałów RAD-u).

Nie mam na ten temat niestety nic "pozainternetowego", a internetowym rewelacjom nie za bardzo ufam.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

postaram się "zgarnąć" trochu informacji nt Podgajów, nawet jeśli to nie prawda, a właściwie jaka nieprawda ? Przecież spłonęli !!! kilka lat temu zrobiłem program o Podgajach, nawet Izba Pamięci wtedy była, teraz kombajny stoją kur...wa
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

A czy ktoś kwestionuje samą zbrodnię? Chodzi o sprawców. Nikt nie zamierza zwracać się do rządu łotewskiego o odszkodowania :-)
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

temat ten jest także na str historycy.org http://www.historycy.org/index.php?showtopic=2332
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

No właśnie, to miałem na myśli. Ktoś podaje jakieś tam dane, bez żadnych źródeł i literatury - takie informacje mają niestety mocno ograniczoną wartość.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Stach wrote:A czy ktoś kwestionuje samą zbrodnię? Chodzi o sprawców. Nikt nie zamierza zwracać się do rządu łotewskiego o odszkodowania :-)
Był kiedyś na ten temat ciekawy artykuł Pana Kucharskiego w którym zebrano pewne wątpliwości dotyczące tego wydarzenia. Dostałem go kiedyś w wersji elektronicznej od JarkaPi bo już jakiś czas temu ten temat był na forum. Postaram się go wrzucić jak się do niego dokopię.

Perzyk Miniewicz w swojej książce napisali że większość wsi, w tym kilka stodół stanęło w ogniu w wyniku ostrzału moździerzowego pozycji niemieckich.

Prawdopodobna wg mnie wersja. Wieś była opuszczana dość chaotycznie przez Niemców i Łotyszy, kto by wtedy myślał o ratowaniu jeńców zamkniętych i skrępowanych drutem w płonącej stodole, każdy chciał jak najszybciej i bezpiecznie wydostać się ze wsi. Bardzo mozliwe że stodoła nie została podpalona rozmyślnie tylko w wyniku wspomnianego ostrzału.
Podobno był świadek kobieta - robotnik przymusowy która ukryła się we wsi by przeczekac przejście frontu i podobnie stwierdziła. Ale postanowiono wykorzystać to wydarzenie propagandowo w celu zwiększenia ducha walki (wszystkie strony konfliktu nagminnie tak robiły zresztą).
To tylko hipoteza. Kobieta pewnie już nie żyje więc nigdy nie zostanie to ustalone na 100%.
Zresztą czy można wogóle stwierdzić że oficjalna wersja ma solidne poparcie dowodowe? Osobiscie w komunistyczne źródła nie wierzę po tym co zrobili ze sprawą Katynia.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Czekałem aż ktoś wspomni o tej wersji wydarzeń.Kiedyś obiło mi się o uszy,że nie spalili ich Łotysze,tylko ostrzał prowadzony przez Sowietów.Ta hipoteza wypłyneła nie tak dawno i kto wie czy nie było tak jak z innymi historiami.Same Podgaje,to jak wykazują ukazujące się teraz dokumenty nie zapisały się chwalebnie ze strony dowództwa Armii Polskiej,zresztą takich przykładów jest więcej.Bo kto wysyła żołnierzy do walki bez rozpoznaia,a przede wszystkim bez wsparcia artylerii,ze znikomą ilością amunicji i po forsownym marszu.No ale brat wschodni domagał się działania i dlatego tylu żołnierzy Polskich poległo pod Podgajami.Podobna sytuacja wydarzyła się pod Nadarzycami.Pozdro. 8)
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Artykuł o którym wspominałem. Warto poświęcić pare minut i przeczytać.
Image
podgaje.jpg
(694.38 KiB) Downloaded 85 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Podaj jeszcze proszę, gdzie i kiedy się ten artykuł ukazał.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Prawde powiedziawszy nie wiem bo jak pisałem powyżej dostałem go w wersji elektronicznej od jednego z forumowiczów. Ktoś przy okazji może się dowie tego od autora - Pana Kucharskiego.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Nie tak dawno ukazała się książeczka autorstwa Krzyśka Kucharskiego i Mirosława Otolskiego"Szczecineckie fortyfikacje Pommerusteluung d-1".Polecam wszystkim zainteresowanym tematyką fortyfikacji niemieckich zbudowanych wokół Szczecinka.Odnośnie kina wczoraj wieczorem był nadawany w pierwszym programie o godznie 20.20 Teatr Telewizji.Scena Faktu:Pseudonim Anoda.Kto nie oglądał niech żałuje.Pokazano(co prawda w wielkim skrócie) historię porucznika AK Jana Rodowicza,który był żołnierzem batalionu Zośka w powstaniu warszawskim.Czterey razy był ranny,lecz przeżył wojnę.Dopiero po wojnie został aresztowany przez oprawców UB i skatowany na śmierć.Szkoda tylko,że dopiero po tylu latach rechabilituje się prawdziwych żołnierzy polaków,a trochę ich wymordowano w latach budowy socjalizmu w Polsce.Ale dziękuję Bogu,że mój syn nie jest napychany pierdołami,jakimi mnie karmiono w szkole.Pozdro. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Gizio, dzięki za dodatkowe informacje o Podgajach, których w Twoim ostatnim poście jest bardzo... dużo.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

To nie domysły,ale fakty Stachu.Jeszcze 12 lat temu rozmawiałem z żołnierzem ,który walczył pod Podgajami i fakt,strach się przyznać,ale interesowała mnie druga strona barykady.Teraz po latach reasumując fakty doszedłem do takich wniosków,jak Gregor przedstawił z relacji ,a raczej domyslań Krzyśka Kucharskiego.Pozdro. 8)
Post Reply