Krzyż na cmentarzu w Mosinie.

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Post Reply
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

I leżałby tam do dziś,gdyby pewien człek nie wykonał telefonu.Na byłym cmentarzu w Mosinie( teraz śmietniku)stoi piękny krzyż z kamienia,lecz dyrektor naszego muzeum nie jest nim zainteresowany.Także los tego krzyża zdaje się być przesądzony,a przecież jest duży plac koło nowego muzeum,gdzie mógłby stanąć.Pozdro. 8)
Waldek

Post by Waldek »

Bo stwierdził że to nie jest krzyż POKUTNY więc dla niego nie stanowi jakiej kolwiek wartości historycznej (Polska głupoto kiedy zmądrzejesz).
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Post by urodzony_białym »

No to biere busa i lecimy...
W imię ochrony wartości - postawimy mu to pod muzem :-D
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Jeżeli mówisz poważnie,to chętnie wezmę udział w tej akcji,jak również wskaże miejsce.Jeżeli tam jeszcze stoi? Pozdro. 8)
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Post by urodzony_białym »

To raczej żarcik był, ale jeśli są chętni, to można obgadać akcję i do dzieła...
Nie wiem tylko - jakiej to wielkości jest i jakie ciężkie - żeby tego nie uszkodzić...
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Rozumie dobre intencje, ale chciałbym przestrzec, że działanie takie "na dziko" w tym temacie może zostać odebrane jako dewastację zabytku i tylko przysporzyć problemów.
GIZIO

Post by GIZIO »

Duże i ciężkie i ciekawe.No tak Bronx wiem o co chodzi,to co niech niszczeje na chwałe ludu pracującego.Cholera kiedy u nas zacznie się pozytywne nastawienie. 8)
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Teren na którym jest cmentarz w Mosinie był uprzatnięty jakiś czas temu przez mieszkańców. Nie byłem w tym roku jeszcze to nie wiem czy w tej chwili jest zaśmiecony.
Myślę że jak by był żeliwny to by już nie było dawno po nim śladu, ale tak... Sądzę że nie jest zagrożony w tej chwili.
Oczywiście można zwieźć wszystko z cmentarzy okolicznych ale wtedy te miejsca straca raz na zawsze swój klimat.
Pozdrawiam
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Stachu my w temacie.Odnośnie krzyży,kiedyś widziałem koło Suchych Glinek leżące piękne stare duże krzyże żeliwne,koło byłej kaplicy cmentarnej.Ciekaw jestem czy jeszcze tam leżą?Gregor w tym roku tam nie byłem,ale jeszcze rok tem stały tam nawet maszyny rolnicze i walało się pełno smiećia.Pozdro. 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Zdjecia krzyzy, ktore przyslal mi Gizio:

Image

Image

PS. Krzyzy nie znam dlatego czekam na opis zdjec przez Gizia.
User avatar
NASA
Posts: 186
Joined: 25 Jun 2006, 19:08

Post by NASA »

Taka ciekawostka,w centralnym punkcie żeliwnego krzyża powinna znajdować się okrągła ceramiczna tabliczka z datą urodzenia i śmierci,oraz imieniem i nazwiskiem pochowanego.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Cóż opis brzmi tak.Pierwszy krzyż to o którym piszemy,czyli krzyż na cmentarzu w Mosinie.Drugi,to krzyż na starym cmentarzu w Olszanowie,a obok dobry kolega z pokopków NASA. :wink: Pozdro. 8)
Post Reply