poligon - okonek;;; info

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Post Reply
arkadiusz

poligon - okonek;;; info

Post by arkadiusz »

czy ktoś posiada jakieś info na temat historii poligonu okoneckiego ?> byłem tam kiedyś i widziałem wiele ciekawych miejsc;; zajefajny teren;;;
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Odradzam pokopywanie.Strasznie niebezpieczne rejony.Pozdro. 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Gizo co masz na myśli :) ?
Jakoś ze 2 lata temu oficjalnie zakończono oczyszczanie- rozminowywanie tego poligonu i wojsko oddało ten teren ( nie wiem komu ale chyba Lasom Państwowym/ Gminie ?) .
Teren oficjalnie czysty :) a nieoficjalnie pewnie nie do końca bo jak jechałem kiedyś przez poligon to widziałem parę militarnych śmieci i fragment pocisku.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

To,że nie radziłbym pokopywać i rozpalać ogniska,ludkom na tym terenie.Borne niby też czyste od niewypałów,a na dniach wykopano pocisk w środku miasta. 8)
maly_
Posts: 1
Joined: 29 Jul 2009, 07:46

Re: poligon - okonek;;; info

Post by maly_ »

Siema arkadiusz
Wejdz na stronke http://www.wikimapia.org/#lat=53.543367 ... %20poligon" onclick="window.open(this.href);return false;
tam jest mapa satelitarna i sa informacjie na temat okoneckiego poligonu np. rosyjska mape tego poligonu.
motylek
Posts: 10
Joined: 27 Jul 2009, 19:51

Re:

Post by motylek »

GIZIO wrote:To,że nie radziłbym pokopywać i rozpalać ogniska,ludkom na tym terenie.Borne niby też czyste od niewypałów,a na dniach wykopano pocisk w środku miasta. 8)
Na wrzosowiskach i lasach koło Bornego, czyli na dawnym poligonie do dzisiaj leżą miny (nie wiadomo tylko czy ćwiczebne czy przeciwczołogowe :D ). Można nawet zobaczyć pociski ze statecznikami. A wszystko to wyorał traktor, gdy Lasy Państwowe przejęły te tereny.
GIZIO

Re: poligon - okonek;;; info

Post by GIZIO »

Czemu mnie to nie dziwi. :mrgreen: Nie tak dawno pod Lubaniem odkryto arsenał(787 sztuk: pocisków artyleryjskich,granatów i pięści pancernych.Pomógł przypadek.Ulewne deszcze pod koniec maja rozmyły niewielką skarpę na brzegu leśnego potoku.Przez wiele lat to miejsce było terenem zbiórek harcerskich,gier sprawnościowych lubańskiego hufca.Nad potokiem wypoczywali mieszkańcy.To cud,że przez tyle lat nikomu się nic nie stało. 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Re: Re:

Post by Łukasz »

motylek wrote: Na wrzosowiskach i lasach koło Bornego, czyli na dawnym poligonie do dzisiaj leżą miny (nie wiadomo tylko czy ćwiczebne czy przeciwczołogowe :D ).
Akurat wszystkie ( lub większość) to ćwiczebne. Wypełnione betonem do nauki układania itp.
Widziałem trochę szt i było widać beton/piach w środku ( od rdzy zwykle mają dziury lub są w częściach ).

A wracając do poligonu okonek, czy za niemca coś tam już się działo ? (bliskość niemieckiego poligonu w Bornem)
Czy jest to poligon powojenny LWP ?
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Waldek

Re: poligon - okonek;;; info

Post by Waldek »

Przed laty właśnie tam urzędowałem ale czy teraz bym umiał rozpoznać okolice to naprawdę wielki znak zapytania.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Re:

Post by Drahim »

A wracając do poligonu okonek, czy za niemca coś tam już się działo ? (bliskość niemieckiego poligonu w Bornem)
Czy jest to poligon powojenny LWP ?
Początkowo w latach 1950/60 w pobliżu Okonka w Marianowie była tylko strzelnica czołgowa LWP. W latach 60-tych rozbudowano poligon budując strzelnicę czołgową w Brokęcinie, pas taktyczny na zachód od Okonka i strzelnicę piechoty. Komenda poligonu była w Okonku (drogą, za przystankiem PKS). Polski poligon graniczył z radzieckim mniej więcej na linii jezior Kniewo i Przełęg i granicę przekroczyć można było tylko za ich zgodą. Poligon Okonek zawsze był polski i w czasie jego budowy wykarczowano wiele hektarów lasu, niektórzy twierdzą że miało to wpływ na lokalny klimat.
User avatar
slawojur
Posts: 43
Joined: 16 Apr 2009, 18:50
Location: szczecinek

Re: poligon - okonek;;; info

Post by slawojur »

Porównując przedwojenne mapy niemieckie z mapami sztabowymi z lat 70-tych,to teren ten pod względem zalesienia wiele się nie zmienił.Ta zmiana klimatu to chyba od czego innego.
Post Reply