CMENTARZ W OKOLICACH MOSTU NAD LINIĄ KOLEJOWĄ

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
Post Reply
arkadiusz

CMENTARZ W OKOLICACH MOSTU NAD LINIĄ KOLEJOWĄ

Post by arkadiusz »

czy zna ktoś historię cmentarza który wg mapy ( wojskowa mapa topograficzna ) mieści się koło wiaduktu w lesie koło turowa ?
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Koło wiaduktu czy przy drodze na Dziki?
arkadiusz

Post by arkadiusz »

wg mapy cmentarz ten ma swoje miejsce tuż koło wiaduktu w tym lasku na wzniesieniach.
justynqa
Posts: 10
Joined: 06 Apr 2008, 10:32

Post by justynqa »

o cmentarzu niewiele wiem, ponieważ dawno go nie widziałam, ale on chyba znajduje się trochę dalej od mostu, bardziej wgłąb lasu ;)
niewiele nagrobków sie tam zachowało, można je dosłownie policzyć na palcach.
kiedyś często ktoś tam dokładał świeże kwiaty i znicze.

ale jest jeszcze coś co może was zainteresuje.
w tym samym lesie były kiedyś (istniały mniej więcej do lat 60. XX wieku) dwa niemieckie domy, teraz już ich nie ma. ale widać po nich wgłębienia, a po jednym nawet widać miejsce, gdzie najprawdopodobniej była piwnica. zostały również bardzo wysokie świerki.
kiedyś ludzie podejmowali się prób poszukiwań skarbów ;D
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No takich domów w okolicy jest pełno i szczerze,to trochę pokopywałem koło takich pustek,mizerne efekty.Inaczej sprawa przedstawia się z folwarkami,starymi przydworskimi parkami,starymi młynami,zajazdami,browarami.A już eldorado na fanty,to stare zrzut śmieci i te zaraz po wojnie.Oj chyba się rozpisałem za dużo. :wink: Pozdro. 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Tam nie ma żadnego wiaduktu tylko przejazd kolejowy przy PKP Turowo.
Cmentarz jest może z 300m dalej na skraju lasu.
Byłem tam z 5 lat temu. Po prostu nieduży, poniemiecki cmentarz w lesie jakich na Pomorzu pełno. Parę niemieckich nagrobków itd.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
arkadiusz

Post by arkadiusz »

Dzięki za Wasze info;;; :wink: :wink:
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Łukasz wrote:Tam nie ma żadnego wiaduktu tylko przejazd kolejowy przy PKP Turowo.
Cmentarz jest może z 300m dalej na skraju lasu.
Byłem tam z 5 lat temu. Po prostu nieduży, poniemiecki cmentarz w lesie jakich na Pomorzu pełno. Parę niemieckich nagrobków itd.

Kolega arkadiusz pisze o grobach przy wiadukcie, a ty zaraz z grubej rury " nie ma wiaduktu". No rzecz w tym że jest i to jak cholera. Obok fermy lisów, która tak kolegę arkadiusza intryguje. No bo jeśli go nie ma, to gdzie ja do cholery uczyłem się jeździć motorem?

Image
arkadiusz

Post by arkadiusz »

fakt;; :wink: kiedyś ; parę dobrych lat temu gdy byłem w okolicy znalazłem na polu koło lasu krzyż nagrobny z tabliczką której niestety nie udało się zidentyfikować;; podejrzewam, że to musiała być pozostałość z cmentarza;;;
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Sorki to może źle zrozumiałem.
Chyba, że o ten malutki cmentarz się rozchodzi koło tego starego mostu/wiaduktu.
Byłem kiedyś, jest naprawdę mały, może było z 5-10 grobów.
A tamten o którym napisałem wcześniej jest jakieś 2km na południe :)
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Post Reply