CZY ZNACIE JAKIEŚ LEGENDY ZWIĄZANE Z LIPNICĄ ?

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Masz rację, przed wybudowaniem linii kolejowej Miła była drogą prowadzacą do folwarku Liepienhof, miało to też swoje odzwierciedlenie w nazewnictwie, przedwojenna nazwa ul. Miłej to Lepienhoferweg czyli tłumacząc dosłownie, Lipnicka Droga .
arkadiusz

Post by arkadiusz »

zaznaczyłem na zdjęciu lotniczym te ciekawe miejsca;
1. miejsce hodowli lisów srebrnych
2. cmentarz wg. mojej wojskowej mapy topograficznej
3. folwark w Lipnicy

Image

zapoznajcie się tym ;'' :wink: :wink:
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Droga, to chyba za duzo powiedziane, dziadek (mieszkal w polowie ulicy Milej, podobnie jak przed 1945, ulice zamieszkiwali pracownicy kolei) ladowal nas na wozek ze smieciami, ktore wyrzucano na skarpie przy Slonecznej. Droga konczyla sie biegnac jeszcze jakies 100 metrow rownolegle do torow. Dalej byla wazka drozka, taka na jednego czlowieka, ktora skrecala do ulicy na wysokosci Schutzenheimu.
Chyba, ze byl tam przed wojna jakis przejazd kolejowy. :?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

justynqa wrote:mam również dosłownie 100m do rowu melioracyjnego, który płynie z Trzesiecka.
Protestuje, to jest Lipowy Potok a nie jakiś tam rów melioracyjny :)

Ziomuś droga w sensie że WEG :) Przejazdu kolejowego nie było, droge pewnie swój okreś świetności miała póki nie było linii kolejowej, potem ona ją przedzieliła i już straciła na swojej ważności bo prowadziła do nikąd a do Liepenhof można sie już było dostać w taki sam sposób jak dzisiaj.

Mam jedna kartke z tego regionu, w sumie nie było okazji żeby do jakiegoś wątku ją pokazać, ale czułem że będzie ona miała swoje pięć minut :)

Image

Fotka zrobiona z miejsca które nazywało się Könken Berg obecnie chyba nazywane Kozia Góra, czyli obok tej drogi już po drugiej stronie torów. Widzimy na nim właśnie tory w kierunku na Ruhnow w tle Streitzigsee a po prawo Bismarckturm i Nikolaikirche.

tak się zastanawiam czy z tego miejsca obecnie wyszła by mi jakas przemiana, pewnie teraz to mocno zakrzaczone.
arkadiusz

Post by arkadiusz »

Bronx dzięki za wstawienie mojej mapki;;; Równy z Ciebie gość;; :wink: :wink: :wink: Pozdrawiam;;
arkadiusz

Post by arkadiusz »

zauważcie miejsce oznaczone nr. 1 to jest właśnie ta słynna hodowla lisów ;;; czy ktoś z Was teraz coś kojarzy ?? :wink:
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Arek co Ty z tymi lisami?? Jak ludzie chcą mieć futra to musi być hodowla. Zgłoś to może gdzies do Greenpeace jak spać Ci to nie daje, a nie na historyczne forum :) Żeby chociaż taka hodowla miała przedwojenne tradycje w tym miejscu, a tak...
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Tam, na tej gorze musieli ostro walczyc, bo z kuzynami wygrzebywalismy mnostwo amunicji, ktora pozniej byla wystrzeliwana do naszego jeziora :)
arkadiusz

Post by arkadiusz »

heheh Bronx tylko pytam;;; :wink: :wink:
arkadiusz

Post by arkadiusz »

a tak pozatym Bronx;; chciałbym Ci pokazać inne ciekawe miejsca w tym terenie m.in zrobił byś foto z koziej górki;; Zapraszam'' :wink:
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

ziom wrote:Tam, na tej gorze musieli ostro walczyc, bo z kuzynami wygrzebywalismy mnostwo amunicji, ktora pozniej byla wystrzeliwana do naszego jeziora :)
Rozmawiałem z człowiekiem który zamieszkał po wojnie w Szczecinku i opowiadał że na wzgórzu tym stało działko plot - prawdopodobnie 88 mm. Podobno jak najbardziej sprawne. Trzeba przyznać że punkt był idealny żeby zaryglować dwie linie kolejowe i drogę na Czaplinek. Niedaleko stało jeszcze jedno ale jeszcze punktu nie zlokalizowałem na 100%.
W latach powojennych poszły jak inne na złom.
arkadiusz

Post by arkadiusz »

prawdopodobnie dzisjaj wybiorę się w te okolice i strzelę parę fotek m.in z koziej górki dla porównania z tym pięknym starym foto ;; i zrobię aktualne fotki folwarku w lipnicy i jeziorka;;; :wink:
justynqa
Posts: 10
Joined: 06 Apr 2008, 10:32

Post by justynqa »

o tym, że Lipnica była połaczona z ulicą Miłą nie słyszałam, ale dzięki za info (;
polne drogi do Lipnicy, które znam to:
a)od mojego domku przez rów melioracyjny (jest kładka :P) i tory i jesteś już w Lipnicy
b)za Wiaduktem w stronę Sitna jest taka droga w lewo, łączy się ona z ulicą Fabryczną (tak jakby jej dalszy ciąg). Trzeba przejść kawałek, aż będzie droga w prawo (nie pamiętam czy przed torami czy już za nimi)
c)od końca ulicy Miłej iść wzdłuż torów :P

tak w ogóle ktoś wie, co znajduje się na końcu Lipnicy?
tzn. gdy jadąc w kierunku Sitna jest droga w lewo i drogowskaz do Lipnicy chyba znajduje się droga do domków. ale patrząc przez lornetkę z mojego okna wypatrzyłam, że samochody jadą jeszcze dalej. wypatrzyłam również jakąś biała tablicę, najprawdopodobniej oznakowanie granic tej miejscowości.
ktoś był w tych okolicach?
arkadiusz

Post by arkadiusz »

ja dobrze znam ten teren bo często się tam wybieram by zażyć trochę ciszy i zaszyć się od miasta;; :wink: samochody jadą przeważnie na drugą stronę Lipna, a są to przeważnie wędkarze itp; przez Lipnicę nie ma dobrej drogi do Sitna, ale jadąc dalej można łąkami koło lasu dojść ścieżką na wysoki punkt widokowy przy lesie z którego widać drogę do Dzików wychodzącą z Turowa;; widać także jezioro Rybno i Rokitno;;; równie urocze miejsca;;; :wink:
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Zdjęcie faktycznie niesamowite. Jezu (nie nie bronx, to nie do Ciebie), ponad 20 lat mieszkałem w Sz., a nigdy tam nie trafiłem...
Post Reply