Skarby,tajemnice i historia Pomorza Zachodniego

Tematy o okolicach Szczecinka oraz innych pomorskich miastach.
GIZIO

Post by GIZIO »

Templariusze w Czaplinku.

Lokalizacja komandorii czaplineckiej, ośrodka dóbr templariuszy ufundowanych w 1291 roku nad Jeziorem Drawskim przez kaliskiego księcia Przemysła, nie jest niestety aktualnie znana. Przypuszcza się, że siedziba zakonna usytuowana była w obrębie dzisiejszego miasta, w miejscu późnośredniowiecznego kościoła farnego i sąsiadującego z nim cmentarza lub po północnej stronie rynku, na wyniesieniu terenu, gdzie zlokalizowany jest późniejszy, barokowy kościół. Według niektórych wreszcie, komandoria templariuszy była zlokalizowana na północ od miasta, w miejscu joannickiego zamku założonego na przesmyku Jezior Żerdno i Drawsko. Żadnej z powyższych koncepcji nie można przyjąć bezkrytycznie i jedynie przeprowadzenie badań archeologiczno-architektonicznych może doprowadzić do rozstrzygnięcia tego sporu.

Templariusze otrzymali dobra czaplineckie w 1291 roku z nadania księcia kaliskiego Przemysła z ośrodkiem w Czaplinku (Tempelburg). W tym samym roku biskup poznański zwolnił templariuszy z dziesięciny w ich nowo uzyskanych dobrach. Przy okazji tej czynności wymieniony został pierwszy komandor czaplinecki - Nicolaus. Nadanie należało do największych jakie uzyskali templariusze na ziemiach polskich. Pomimo krótkiego czasu w jakim władali tymi posiadłościami, zdołali wznieść zamek, określany jeszcze w 1345 roku jako "castrum", a w 1354 zaledwie jako "husz". Nie znana jest skala zamku, jednak należy przypuszczać, że przez wzgląd na krótki okres panowania zakonu, nie był zbyt warowny i okazały. Zamek został zniszczony w 1376 roku podczas wyprawy księcia szczecińskiego Świętobora, kiedy to zrujnowano też okoliczne wsie. Po tej dacie komandoria w Czaplinku przestała funkcjonować, a joannici przenieśli się do Starego Drahimia, nowowybudowanego zamku zlokalizowanego na pobliskim przesmyku jezior, wzmiankowanego po raz pierwszy w 1368 roku. Należy przy tym zaznaczyć, że zamek ten, choć zupełnie niesłusznie, kojarzony jest przez niektórych badaczy z zakonem templariuszy.

Po kasacie zakonu templariuszy w 1312 roku dobra czaplineckie znajdowały się do 1345 roku pod zarządem biskupa kamieńskiego. Po tej dacie władali nimi już joannici. Pozostawali tutaj jeszcze przez jakiś czas bracia templariusze, o czym świadczy dokument z 1338 roku, gdzie obok komandora joannickiego Gebharda von Bortfelde wymienia się również byłego templariusza i tutejszego komandora Henniga von Wartenberga. Ten sam znany jest z dokumentu z 1346 roku dotyczącego fundacjhi kaplicy pw. Św. Trójcy w Lubiszewie k. Tczewa. Jest to ostatnia wzmianka dotycząca przedstawiciela tego zakonu na ziemiach polskich i świadczy zarazem o tym, że tutejsi templariusze nie podzielili losu ich francuskich współbraci. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

RURKA-wieś,pow.Gryfino,woj.zachodniopomorskie.

Są tu pozostałości prawdopodobnie nieobronnego lub słabo ufortyfikowanego dworu i folwarku templariuszy z I połowy XIII wieku,wzniesionego na wzgórzu nad Rurzycą,obecnie pozostające w prywatnych rękach.Z budowli zachowały się jedynie fundamenty w ziemi i romańska kaplica zbudowana około 1250 roku,po 1490 roku przebudowana na browar.Wśród części poszukiwaczy istnieje domniemanie-mało jednak prawdopodobne(by rzec:absurdalne)-że templariusze przed 1307 rokiem(data aresztowania zakonników we Francji przez króla Filipa Pięknego) ukryli tu część swoich słynnych skarbów.Jest jednak faktem,że dwór był w ich rękach do 1329 roku,ponad dwadzieścia lat po kasacji zakonu.Następnie przeszedł na własność joannitów,którzy podobnie jak ich poprzednicy ustanowili tu komandorię.Został zniszczony przez zbuntowanych mieszczan pobliskiej Chojny.Joannici przenieśli wówczas komandorię do Swobnicy,a folwark w Rurce pełnił już tylko funkcje gospodarcze. 8)
GIZIO

Re: Skarby,tajemnice i historia Pomorza Zachodniego

Post by GIZIO »

KOŁOBRZEG-miast.woj.zachodniopomorskie

Miasto i okolice obfitują w przekazy i pogłoski o ukrytych przez Niemców najrozmaitszych skarbach,miejscowych i ewakuowanych z Prus Wschodnich.Oto jeden z takich przekazów.

...W lesie obok Kołobrzegu,2 km od lotniska Bagicz (niemieckiego),na przełomie lat 1944/45 jeńcy prowadzili dziwne prace przy budowie bunkrów i tuneli.Przywożono ich tylko nocą i tylko wówczas trwały prace.Nad samym ranem odwożono ich do pobliskiego obozu.O wszystkim opowiedział nadzorca nad jeńcami,Polak(kapo),który był odpowiedzialny za pracę,którą wykonywali jeńcy.
(...)Obecnie na tym terenie rosną młode drzewa sosnowe.Teren w kształcie dziwnego wzniesienia jest sprytnie wkomponowany w perspektywę lasu.Na mapach niemieckich z 1924 i 1939 roku,nie jest zaznaczone to wzniesienie,tylko dopiero na mapach polskich po roku 1946 jest zaznaczone w formie nasypu.Jest to wzniesienie w kształcie koła o średnicy 100 metrów,około 3-4 metrów nad poziomem drogi,która przylega bezpośrednio do tego wzniesienia,oddzielona rowem z wodą(strumykiem). 8)
GIZIO

Re: Skarby,tajemnice i historia Pomorza Zachodniego

Post by GIZIO »

Bardzo fajna stronka-polecam. 8)


http://pomorski.blogspot.com/2008_12_01_archive.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Skarby,tajemnice i historia Pomorza Zachodniego

Post by człowiek widmo »

http://szczecinek.org/forum/viewtopic.p ... com#p19433" onclick="window.open(this.href);return false;

Gizio, naród forumowy zna i lubi tenże blog. :)
Bahnhofstraße
GIZIO

Re: Skarby,tajemnice i historia Pomorza Zachodniego

Post by GIZIO »

A to sorry.No ale nie wszystko człowiek wie i pamięta-co jest na forum.Chciałem dobrze. 8)
MicSzym100
Posts: 14
Joined: 11 Jul 2018, 08:11

Re: Skarby,tajemnice i historia Pomorza Zachodniego

Post by MicSzym100 »

może znasz więcej przekazów o skarbach ukrytych w okolicach kołobrzegu ? byłbym tobie bardzo wdzięczny :( :(
Post Reply