Miejscowość do identyfikacji.

Historia miast z powiatu ale w granicach Kreis Neustettin oraz powiatu szczecineckiego do 1975 roku.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Miejscowość do identyfikacji.

Post by bronx »

Jest taka sprawa, napisała do mnie pewna osoba, która ma żyjącą babcię, która była na robotach przymusowych w okolicach Szczecinka. Niestety nie są w stanie obecnie dojść w jakiej miejscowości była, a bardzo ich to interesuje. Zwrócili się do nas o pomoc w ustaleniu tej wioski. Oto garść faktów jakie udało się ustalić:
- Pani która była na tych robotach zna nazwę miejscowości tylko fonetycznie, określa ją jako kygelsmill, kugelmill, kudelmill
- wspomina że znajdował się tam młyn, prawdopodobnie wiatrowy
- miejsce w którym mieszkała było oddalone o 7 km od stacji kolejowej, którą określa jako Sztywn
- twierdzi, że pewnego dnia została wysłana (miała w tamtym czasie 14 lat) do Szczecinka po zakupy, by się tam dostać musiała iść drogą przez las.
- pracowała na polu, wraz z nią pracowało tam mnóstwo dziewczynek(pochodzących nawet z anglojęzycznych państw)
- Po pracy dziewczynki wracały do takiego dworku, który według niej wyglądał jak mały pałac.

Zachowało się zdjęcie tyłu tego dworku, czy to jest jakiś obiekt z naszej okolicy?
babcia2.jpg
babcia2.jpg (93.92 KiB) Viewed 7540 times
Ja przyznam szczerze trochę nad starymi mapami przesiedziałem i za bardzo nic nie znalazłem, doszedłem to takich wniosków:
Ta końcówka wymawiana jako "mill" to na 100% bedzie niemieckie mühle czyli młyn. Młyny często stały poza daną wioską, wymagały np. zasilania z rzeki albo wiatru z pola, i często były nazywane nazwą najbliższej wioski z dodatkiem mühle właśnie. Np. wieś Sparsee (Spore) gdzie był młyn trochę za wioską określany na pocztówkach czy mapach jako Sparsee-Mühle, podobnie wieś Krągi Krangen pobliski młyn Krangener Mühle. W pobliżu Szczecinka jest wieś Kądzielnia przed wojną nazywała się Schneidemühl (tak samo jak Piła), niedaleko Juchowa, do linii kolejowej też nie tak daleko, ale nie wiem jak przypisać tę nazwę stacji kolejowej. Ze szczecinka odchodzi pięć linii kolejowych, najbliższe stacje od Szczecinka to:
1. Gramnez, Elfenbusch, Eschenriege, Dallenthin -> Nst
2. Nst -> Thurow, Lottin, Bahrenbush, Ratzebuhr
3. Baldenburg, Schönu, Küdde -> Nst
4. Schwarzsee, Lubow, Eulenburg, Gellin -> Nst
5. Nst -> Stadtwald, Soltnitz, Hammerstein
żadna stacja mi nie pasuje do tej fonetycznej wymowy, a skoro wysłali ją pieszo po zakupy do Szczecinka to chyba dalej niż 3 stacje od Szczecinka nie ma co szukać.
Ta fonetyczna wymowa kygelsmill, kugelmill, kudelmill pasuje na Küdde Mühl, ale czy tak nazywany młyn we Gwdzie był? Nie spotkałem się za bardzo z taką nazwą.
Najważniejsze to ten budynek na zdjęciu, czy ktoś go kojarzy? Bo ja nie.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Miejscowość do identyfikacji.

Post by Mario »

a przed wojną nie było połączenia do Bobolic ?
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Miejscowość do identyfikacji.

Post by bronx »

No było, ale ono zaczynało się w Grzmiącej. Grzmiąca to też była konkretna stacja węzłowa linie kolejowe rozchodziły się w cztery strony.
Gramenz_kolej.jpg
Gramenz_kolej.jpg (323.45 KiB) Viewed 7466 times
Bavor
Posts: 78
Joined: 26 Oct 2012, 15:24
Location: Poznań

Re: Miejscowość do identyfikacji.

Post by Bavor »

Z tego co udało mi się wyszperać to w Gwdzie Wielkiej był młyn. Do 1945 roku mistrzem młynarskim był w nim Artur Post.
Tak podaje "Pommersche Mühlenmeister, Mühlenbesitzer und ihre Gehilfen", Dr Max Bruhn, Hamburg 1972-1973
W indeksie młynów jest podana nazwa "Gr.-Küdde (Mühle)". Jednak nie znalazłem takiej nazwy na mapach.
Z Gwdy Wielkiej do stacji Czarnobór (Stadtwald) jest ok. 6 km - tak ta pani mogła zapamiętać nazwę stacji ("Sztywn").
Inna nazwa stacji podobna w brzmieniu to Hammerstein (Stein - "Sztywn"?) Ale z Gwdy do Czarnego jest już dużo dalej.

Inne opcje:

Pulvermühl - czyli dzisiejszy Koleśnik przy Bielicy (Fernheide) za Dyminkiem (Demmin). Do stacji kolejowej Drzonowo (Schönau) jest ok. 7 km. Tylko czy "Sztywn" brzmi podobnie do "Schönau"?

Kulbahrsmühle - czyli dzisiejszy Kolbacz między Chłopowem (Klopperfier) a Polnem (Pohlen). Tylko to już dosyć daleko od Szczecinka i jakiejś stacji kolejowej.

Poza tym jest mnóstwo różnych "Mühle", ale żadne nie brzmi podobnie do "kygelsmill, kugelmill, kudelmill".
Attachments
Kobacz.png
Kobacz.png (38.64 KiB) Viewed 7397 times
Kuhlbars Mühle.png
(987.32 KiB) Downloaded 113 times
Koleśnik mapa.png
Koleśnik mapa.png (52.1 KiB) Viewed 7404 times
Pulvermühl.png
(1.15 MiB) Downloaded 117 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Miejscowość do identyfikacji.

Post by bronx »

Wszelkie wątpliwości z Gwdą to może tylko rozwiać nam kolega Kamil. Skrobnę mu maila żeby popatrzył w ten wątek, bo ostatnio chyba mało zagląda na forum.
kuty
Posts: 101
Joined: 03 Jan 2012, 20:13

Re: Miejscowość do identyfikacji.

Post by kuty »

Witam zaintrygował mnie ten temat i na moje widzenie tematu ..... proponuje przeanalizowac miejsce koło DRAWIENIA jadąc z Drawienia prze las w strone Czarnego jest zawalona zapora na rzece to byl kiedys młyn . Znalazlem mape tego terenu .
dosc czesto tam bywam urocze miejsce
1. do czarnego jest około 7km
2. nazwa hammerstein ponoc popularnie wtedy tubylcy nazywali stein ciut zbiezne do sztym
3.jedna rzeczka nazywala sie altmyhlflies to doplyw wiekszej KUDDOW FL.
4 pasuje mi fotografia dworku ze na skarpie obecnie sa tam ruiny chodzilem tam z wykrywaczem wiele pozostalosci takich swiadczacych o budynkach
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Miejscowość do identyfikacji.

Post by Polelum »

Ciekawy trop, ale żaden z budynków w przedwojennym Drawieniu raczej nie przypomina tego ze zdjęcia u góry.
Attachments
drawien_2.jpg
drawien_2.jpg (256.91 KiB) Viewed 6731 times
drawien.jpg
drawien.jpg (212.71 KiB) Viewed 6750 times
Bavor
Posts: 78
Joined: 26 Oct 2012, 15:24
Location: Poznań

Re: Miejscowość do identyfikacji.

Post by Bavor »

proponuje przeanalizowac miejsce koło DRAWIENIA jadąc z Drawienia prze las w strone Czarnego
Też myślałem o tym miejscu tylko nie pasowało mi, że na mapach ten młyn nazywał się "Soltnitzer Mühle". Trochę wyżej od tego miejsca był też młyn o nazwie "Beyersmühle". Żadna z tych nazw nie brzmi jednak jak "kygelsmill, kugelmill, kudelmill". Być może potocznie określano to miejsce jako "Küddemühl" bo młyn znajdował się nad rzeką Küdde?
Tylko ta pani wspomina, że młyn był prawdopodobnie wiatrowy i wtedy to nie jest raczej to miejsce. No ale po tylu latach pamięć może zawodzić i był to jednak młyn rzeczny?
Attachments
Soltnitzer Mühle.PNG
(2 MiB) Downloaded 125 times
Post Reply