Parsęcko (niem.Persanzig)

Historia miast z powiatu ale w granicach Kreis Neustettin oraz powiatu szczecineckiego do 1975 roku.
Post Reply
przemek2012
Posts: 16
Joined: 07 Jan 2011, 16:19

Parsęcko (niem.Persanzig)

Post by przemek2012 »

Dzień Dobry :-)

Od dłuższego czasu interesuję się historią wsi Parsęcko (niem.Persanzig), poszukuje różnego rodzaju zdjęć, fotografii, wątków histrycznych, a także informacji na temat dawnej ludności wsi.

Liczę na waszą pomoc.
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Parsęcko (niem.Persanzig)

Post by andrzejs »

Kiedyś, dawno temu (druga połowa lat sześćdziesiątych) grałem tam na weselu. Dziwiłem się, że niektórzy mówili na wioskę "Perzancko" - dopiero teraz zrozumiałem dlaczego.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Parsęcko (niem.Persanzig)

Post by bronx »

Opis Parsęcka z Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom VIII z 1887 roku, s. 14
parsecko.jpg
parsecko.jpg (368.87 KiB) Viewed 9101 times
User avatar
Rasputin
Posts: 142
Joined: 24 Feb 2007, 10:16

Re: Parsęcko (niem.Persanzig)

Post by Rasputin »

Jeśli chodzi o informacje, zdjęcia i inne na temat wsi, bo kolega chyba dopiero zaczyna bawić się w to :) zaczął bym od skontaktowania się z Panią Darią Stec. Jest to nauczycielka j. niemieckiego w dużym ogólniaku a poza tym interesuje się historią waszej miejscowości i chyba napisała kronikę Parsęcka.
Ma wiele znajomości w Niemczech, może zna jakichś starych mieszkańców Parsęcka i posiada zdjęcia i informacje na ten temat.

Daria Stec
email: DSunia@interia.pl
Besonderes Interesse am Dorf "Persanzig"
Deutschlehrerein

2. Następnie skontaktował bym się z księdzem Targoszem z Parafii Św. Rozalii z Palermo. Ma dość dużo materiałów i książek dot. przedwojennych jak i powojennych losów naszych ziem i superintendentury w Szczecinku. Posiada dość obszerną bibliotekę w której przy kawie można sobie spokojnie pogrzebać. Mnie nakierował w jakich książkach należy szukać i w jakie należy się zaopatrzyć.

3. Nawiązać kontakt z dr. Siegfriedem Raddatzem, (Pani Stec zna go dobrze) bądź odwiedzić muzeum w Eutin, gdzie można znaleźć wiele rzeczy na temat Kreisu Neustettin i innych miejscowości.

4. Nawiązać kontakt ze starymi mieszkańcami Parsęcka. I to chyba jest najważniejsze. Gdyż takie osoby mają najwięcej materiałów nt. wsi ale i sami są chodzącą "kroniką" i mają wiele wspomnień. Na moim przykładzie na stronie Heimatkreisu klikając zakładkę Ansprechspartner:
http://www.neustettin.de/Ansprechpartner.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Znalazłem nazwę mojej miejscowości po niemiecku Thurow/Turowo. W maju 2011 skontaktowałem się z tymi ludźmi osobiście i zapytałem czy nie mieli by jakiś starych zdjęć i materiałów nt. Thurow. Odezwa była szybka. Już w sierpniu miałem pierwszą wizytę u siebie. Koleś nie dość że przywiózł mi 2 kartony zdjęć i informacji od wszystkich 3 Ansprechspartnerów ( starych mieszkańców Turowa i Miękowa - członków Heimatkreisu) to jeszcze jeden z nich za sponsorował nowe organy do naszego kościoła. Spędzili u mnie wspaniały urlop i zaprosili do siebie. Od 2011 roku już byłem u nich z 8 razy pod Berlinem. Same profity. A ja kończę już pisać kronikę nt. mojej wsi. Oni sami z bardzo chętnie szukają kontaktów z mieszkańcami Szczecinka i zawierają znajomości. W powyższej zakładce nie ma wsi Parsenzig, ale myślę że Pan Raddatz i Pani Stec pomogą koledze coś wskórać.

5. Skontaktować się z Muzeum Regionalnym w Szczecinku. Na pewno w Archiwum znajdzie się coś na temat Parsęcka, a już na pewno zdjęcia, plany budowy kościoła itp. Wystarczy zapytać się o Panią Jadwigę Kowalczyk - Kontowskią. Jest to naprawdę bardzo sympatyczna osoba, która zawsze jest gotowa pomóc. Muzeum Regionalne w Szczecinku dysponuje naprawdę ogromnym zbiorem informacji na ten temat.

6. Na temat ludności:
Archiwum w Szczecinku. Tam też warto pogrzebać.
Archiwum w Koszalinie tam też bardzo dużo znalazłem.
Archiwum Diecezjalne w Koszalinie
http://www.archiwum.koszalin.opoka.org.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

7. A przede wszystkim dużo informacji znajduje się w poniższych książkach:
*Szczecineckie Zapiski Historyczne nr 5, 2011 Szczecinek ( tutaj najwięcej informacji i Parsęcku od planu osad i wykopalisk archeologicznych po plany rozbudowy kościoła) Wszystko ładnie opisane.
*F.W Kasiski - Der Pfahlbau in dem Ehemaligen Persanzigsee bei Neustettin - Danzig 1881 s. 1- 12
*J. Falk und Heinz Jonas
Die Flucht und Ausweisung aus dem Deutschen-Osten ( tutaj Fluchtberichty czyli opowiadania starych mieszkańców Kreisiu Neustettin o ucieczce z ich rodzinnych miejscowości. Jak to wszystko wyglądało na parę dni przed wejściem rusków.

8. Parę stron z informacjami ale po niemiecku ( gmina, potem ogólny opis miejscowości z podziałem administracyjnym i niektórymi nazwiskami w spisie alfabetycznym WAŻNE ! zobaczyć na Literatur na dole strony) i strona z całym Kreisem i wyszczególnionymi miejscowościami.
http://gemeinde.persanzig.kreis-neustettin.de/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://persanzig.kreis-neustettin.de/#Standesamt" onclick="window.open(this.href);return false;
http://kreis-neustettin.de/" onclick="window.open(this.href);return false;

Mam nadzieję że pomogłem w razie potrzeby napisz na priv albo na maila:
bolszewik49@gmail.com

Pozdro
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Parsęcko (niem.Persanzig)

Post by Stach »

urocze: "powiat szczecinkowski" (Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, 1887)

Masz opis Szczecinka z tego Słownika? Pewnie gdzieś jest na forum... ale nie kojarzę teraz.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Parsęcko (niem.Persanzig)

Post by bronx »

Jest, nawet aktywnie go komentowałeś :)
http://www.szczecinek.org/forum/viewtopic.php?t=2180" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Kösternitz
Posts: 11
Joined: 03 Feb 2010, 19:07
Location: Gdynia

Re: Parsęcko (niem.Persanzig)

Post by Kösternitz »

Pocztówka z Parsęcka:
Attachments
Źródło - ebay nr. 331403093518, obieg 1942 rok..jpg
Źródło - ebay nr. 331403093518, obieg 1942 rok..jpg (76.15 KiB) Viewed 7157 times
Post Reply