Strzelnica w miejscowości Brzozówka koło Lotynia

Historia miast z powiatu ale w granicach Kreis Neustettin oraz powiatu szczecineckiego do 1975 roku.
Post Reply
*Pinio
Posts: 16
Joined: 11 May 2013, 21:11
Location: Lotyń

Strzelnica w miejscowości Brzozówka koło Lotynia

Post by *Pinio »

Cześć. Chciałbym się zapytać czy ma ktoś jakieś informacje odnośnie ww strzelnicy? Wiem że zachowała się do dziś wraz ze stanowiskiem strzelniczym obwałowaniami i kulochwytem (dziś korzystając z pogody wybrałem się tam na dokładne oględziny). Dłogość strzelnicy to około 100 metrów z wybetonowanym stanowiskiem strzelniczym oraz murowanym zagłębieniem przy kulochwycie, na moje oko na dwóch strzelców.... Ciekawy jestem czy ktoś ma jakieś informacje kiedy mogła powstać i czy służyła do celów wojskowych czy może jakiegoś kołka myśliwskiego? :wink:
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Strzelnica w miejscowości Brzozówka koło Lotynia

Post by Dislav »

Mam wrażenie, że odpowie Ci Drahim
*Pinio
Posts: 16
Joined: 11 May 2013, 21:11
Location: Lotyń

Re: Strzelnica w miejscowości Brzozówka koło Lotynia

Post by *Pinio »

Odnalazłem odpowiedź :D Strzelnica istniała już w 1937 roku
nowyobrazmapybitowejkr.png
nowyobrazmapybitowejkr.png (204.57 KiB) Viewed 4127 times
zaznaczyłem ją czerwonym obwodem na mapce

Teraz pozostaje jeszcze pytanie do jakich celów mogła służyć? Czyżby dawni mieszkańcy tych okolic aż tak lubowali się w strzelnictwie?
Last edited by bronx on 07 Jun 2013, 08:19, edited 1 time in total.
Reason: Proszę dodawać grafikę przez mechanizm forum, a nie z zewnętrznych serwerów, dziękuję.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Re: Strzelnica w miejscowości Brzozówka koło Lotynia

Post by Gregor »

Przeglądając poniemieckie mapy zobaczyć można że praktycznie wiekszość wsi a nawet osad miało własne strzelnice.
Czasem były to proste konstrukcje - typu wały + ziemny kulochwyt na przeważnie 2 stanowiska, czasem zaś bardziej rozbudowane z więcej niż jedną osią i np. z betonowym czy ceglanym stanowiskiem zmiany tarcz.
Przeznaczenie różnorakie: myślistwo, strzelectwo sportowe i szkolenie paramilitarne (np. przy ośrodkach RAD-u). Trzeba pamiętać że ówczesne państwo niemieckie (Rep. Weimarska i III Rzesza) wspierało sporty obronne, choćby ze względu na ograniczenia traktatu wersalskiego. Teraz strzelnice stoją nieużytkowane, chociaż część z nich była użytkowana jeszcze w okresie powojennym. Obecnie mamy wolny kraj ale rządzący boją się obywateli, więc przepisy dotyczące posiadania broni i warunki które muszą spełniać strzelnice są dość restrykcyjne, więc nie zapowiada się by istniejące poniemieckie obiekty przywrócić do używalności.
Strzelnica na ul. Szczecińskiej w Szczecinku również jest obiektem poniemieckim który został przebudowany - nowy pawilon i przesunięcie bocznego wału.
Na Świątkach również jest poniemiecki obiekt na terenie parku przyszkolnego wyremontowany w czasie tworzenia tam zaplecza sportowego, teraz już chyba nieczynny. Może po RADzie?
Post Reply