Zdjęcie z Wielanowa?

Historia miast z powiatu ale w granicach Kreis Neustettin oraz powiatu szczecineckiego do 1975 roku.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Zdjęcie z Wielanowa?

Post by bronx »

Od jednego z użytkowników dostałem ciekawą fotkę. Fotografia jest podpisana:

Originalfoto-AK Ortskommandantur Pfarrei Wielanowo um 1915 - Villnow, Kreis Neustettin, Pommern, Erster Weltkrieg
375_001.jpg
375_001.jpg (63.04 KiB) Viewed 5012 times
375_002.jpg
(40.75 KiB) Downloaded 2812 times
375_003.jpg
375_003.jpg (47.51 KiB) Viewed 5017 times
I tak mnie ona zastanawia od pewnego czasu. Czy to aby na pewno to "nasze" Wielanowo, które znajduje się pomiędzy Grzmiącą a Tychowem? Wtedy raczej na tabliczce była by nazwa Villnow. Być może jest to jakieś Wielanowo bardziej na wschodzie które znalazło się za niemieckim, pierwszowojennym froncie. Niestety dzisiaj, np. mapy googla wskazują tylko miejscowość o takiej nazwie na Pomorzu, żadnego innego Wielanowa nie wyszukuje.
Immortal32
Posts: 62
Joined: 01 Dec 2007, 00:40

Re: Zdjęcie z Wielanowa?

Post by Immortal32 »

Witam , no niezłe fotki , też się tym zainteresowałem , ale faktycznie ciężko coś w tym temacie znaleźć ,póki co tak sobie tłumacze że może swego czasu administracyjnie miejscowość ta posiadała nazwę Wielanowo , która później przekształciła się w Willnow . Poza tym ciekawa strona z tą foto - aukcją :wink:
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zdjęcie z Wielanowa?

Post by Stach »

Bro., Twoje przypuszczenia są chyba najbardziej prawdopodobne: jest to jakaś miejscowość gdzieś powiedzmy na Polesiu czy innej Nowogródczyźnie, zajęta przez wojska niemieckie podczas I wojny. A później ktoś, opisując zdjęcia, mechanicznie "ustalił", że to nasze pomorskie Wielanowo.
User avatar
Piotr
Posts: 23
Joined: 09 Mar 2005, 08:52

Re: Zdjęcie z Wielanowa?

Post by Piotr »

"Pfarrei Wielanowo" oznacza chyba parafię/plebanię w Wielanowie. W tym naszym nie ma nawet kościoła.

Natomiast na stronie http://www.radzima.net" onclick="window.open(this.href);return false; znalazłem taką informację:

"Wielanowo Nowe, wieś (gmina wiejska Wysokie Litewskie, powiat brzeski, województwo poleskie)

Wielanowo Stare, wieś (gmina wiejska Wysokie Litewskie, powiat brzeski, województwo poleskie)"


Czyli raczej wersja Bronxa.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Zdjęcie z Wielanowa?

Post by izywec »

Jako pochodzący z tych stron tzn. Nowogródzkich mogę stwierdzić, że typ budynku na tym zdjęciu jest charakterystyczny dla tamtych stron. Czyli Bronx trafia w sedno!
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Post Reply