Barwice

Historia miast z powiatu ale w granicach Kreis Neustettin oraz powiatu szczecineckiego do 1975 roku.
GIZIO

Barwice

Post by GIZIO »

Barwice są miasteczkiem,które w wielowiekowych dziejach przybierało co najmniej trzy nazwy.Jako starosłowiański gród do XIII wieku nosiło nazwę Barwica.Nazwa najstarsza jest nazwą topograficzną od hipotetycznej nazwy rzeki Barwica.Druga niemiecka nazwa Barwalde powstała z połączenia członów Bar(niedzwiedź)oraz zastąpienia-ica członem Walde(las).Nazwa Barwice ustalona została po przyłączeniu tych ziem do Macierzy po II wojnie światowej.Barwice należą do najstarszych osad na Pomorzu.Są miastem o nieustalonej dokładnej metryce.Informacje dotyczące tej miejscowości wskazują na istnienie pośród trzęsawisk i odwiecznych borów śladów słowiańskich grodzisk., w tym też i obronnego.Jedno z grodzisk-nizinne-wznosiło się na łąkach,w odległości około pół kilometra na południe od dzisiejszego miasteczka,przy szosie prowadzącej do Przybkowa,drugie wznosiło się w centrum obecnych Barwic,obok kościoła.Wspomina się też o istnieniu w Barwicach kościoła katolickiego,najstarszego na ziemi szczecineckiej,wzniesionego bowiem w 1300 r.(w jego miejscu znajduje się obecnie kościół parafialny,zbudowany od nowa w drugiej połowie XiX wieku).O grodziskach barwickich wspomina się po raz pierwszy w źródłach historycznych dopiero w XIII wieku.
Tereny te były nieustanie przedmiotem przetargów politycznych,miejscem walk i licznych orężnych sporów między władcami pomorskimi i wielkopolskimi,a później brandenburskimi.
W roku 1286 książe Wielkopolski i Krakowa Przemysław II wystawił w Pyzdrach dokument nadający zakonowi rycerskiemu templariuszy znaczne obszary położone w okolicach Drawy i jeziora Drawsko,a więc także grodziska barwickie.Nie trwało to jednak długo.W czternastym stuleciu grodziska barwickie należały już do dwóch bogatych rodów niemieckich Podewilsów i Hechthausenów.,a od XVI wieku Barwice przeszły na własność
Von Glasenappów,Woldów,Munchowów i Zastrowów-nazywane były potocznie grodem czterech rodów.Barwice musiały odgrywać znaczną rolę jako gród i osada targowa,skoro nie spadły do rzędu wsi,a wprost przeciwnie,nałożone na prawie niemieckim-w roku 1409 wymieniane są już jako miasto.Ciekawostką w dziejach Barwic jest wytwórnia tytoniu założona przez Francuzów.Otóż prześladowani w swoim kraju hugenoci zaczeli masowo opuszczać Francję i emigrować do Niemiec.W ten sposób i do Barwic trafili przedsiębiorczy i energiczni francuscy rzemieślnicy oraz drobni przemysłowcy,którzy po jakimś czasie włączyli się w nurt życia gospodarczego,wpływając na jego ożywienie.
Swoją pozycję i rozwój gospodarczy wczesnośredniowieczne Barwice zawdzięczają położeniu przy ważnej drodze tranzytowej,tak zwanym"szlaku solnym"którym z Kołobrzegu do Wielkopolski przewożono suszone ryby,solone śledzie i kołobrzeską sól.
Położenie przy tym szlaku zapewne pozwoliło miejscowej ludnośći włączyć się w handel dalekosiężny,a produkty miejscowe-rolnicze oraz wosk,miód i wytwory rzemiosła mogły być przedmiotem wymiany.Włączenie Barwic w 1903 roku do sieci kolejowej(linia Połczyn-Grzmiąca) wpłynęło z kolei na pewien rozwój przemysłu.
Barwice miały też swoją gazetę.Od 1903 roku wychodziła"Barwalde Zeitung".
Znaczne spustoszenia spowodowała na tym terenie wojna trzydziestoletnia.Działania wojenne omineły Barwice.Jednak splądrowane tereny,szerzący się głód,epidemie-to pokłosie długotrwałej wojny,po której władztwo nad tym obszarem przejeła Brandenburgia.Po I wojnie światowej sytuacja gospodarcza całego Pomorza uległa dalszemu pogorszeniu.W 1933r.Niemcy hitlerowskie rozpoczeły przygotowania do wojny.Siłę roboczą kierowano do budowy obiektów militarnych,barwicki tartak położony przy bocznicy kolejowej zamieniono na wielki magazyn zaopatrzenia wojskowego.Tym samym Pomorze Zachodnie stało się bazą wypadową Niemców po ich napaści na Polskę i rozpoczęciu drugiej wojny światowej.Później zaś Pomorze Zachodnie było obszarem licznych obozów jenieckich i pracy przymusowej.Obóz przacy zwany Barackenlager znajdował się też w BarwicachŹródła nie podają liczby więzionych,wiadomo jednakże,iż przebywali w nim Polacy i Rosjanie.Barwice liczące w 1939 roku 3390 mieszkańców,poważnie ucierpiały podczas ofensywy sowieckiej w 1945r.Sowiecki 2 Korpus Kawaleryjski wkroczył do miasta 3 marca 1945r.w wyniku wywoływanuych przez sołdatów pożarów ucierpiała większa część budynków w centrum Barwic.W ciągu 50 lat częściowo odbudowano centrum miasta,a ruch tranzytowy ze Szczecinka w kierunku Połczyna skierowany został na wybudowaną w latach 80.obwodnicę.Współczesne Barwice są schludnym rolniczym miasteczkiem,w którym przyjemnie się na trochę zatrzymać.

Daty z historii Barwic.

1286r-przypuszczalna data nadania praw miejskich.
1389r-pojawia się nazwa miasta Barwalde(Niedźwiedzi Las)
1479r-jedna trzecia miasta przechodzi w lenno rodziny von Munchow,a w 1523r Brwice stają się własnością czterech rodów-von Glasenapp,Wolde,Zastrow i Munchow.
1626r-Barwice zostały spalone.
23 stycznia 1631r.król szwedzki Gustaw Adolf zawarł tu przymierze z Francją.
1648r-Barwice przechodzą pod panowanie Brandenburgii.
1856r-miasto uzyskało nowoczesne połączenie drogowe z Boblicami i Czaplinkiem.
1903r-Barwice otrzymały połaczenie kolejowe z Połczynem i Grzmiącą.
3.III.1945 miasto opnaowały wojska sowieckie. 8)
User avatar
Piotr
Posts: 23
Joined: 09 Mar 2005, 08:52

Re: Barwice

Post by Piotr »

GIZIO wrote:Wspomina się też o istnieniu w Barwicach kościoła katolickiego,najstarszego na ziemi szczecineckiej,wzniesionego bowiem w 1300 r.(w jego miejscu znajduje się obecnie kościół parafialny,zbudowany od nowa w drugiej połowie XiX wieku).
W 1300 r. wszystkie kościoły na zachodzie były katolickie. Zakon templariuszy był u szczytu potęgi, rozprawiono się już z katarami, na wystąpienie Husa trzeba było czekać jeszcze ponad 100 lat a na Lutra ponad 200.
Jeżeli więc mówi się o istnieniu w Barwicach kościoła katolickiego to musi to dotyczyć późniejszych czasów.
Czy to znaczy że obecny kościół, ten z XIX w. został zbudowany jako katolicki, na miejscu zniszczonego starego?
I czy ten stary przetrwał pożar w 1626 r. ?
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Barwice

Post by człowiek widmo »

Gizio, masz jeszcze jakieś info hist. o Barwicach?
Bahnhofstraße
GIZIO

Re: Barwice

Post by GIZIO »

Poszukam. 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Barwice

Post by ziom »

Zanim Gizio coś znajdzie w swoich kajetach, wrzucę parę słow o Barwicach z wydanego w 1938 roku"Reichs-Handbuch der Deutschen Fremdverkehrsorte":

Barwice/Bärwalde, powiat szczecinecki. Miasto na pojezierzu pomorskim. 3050 mieszkańców, lasy i jeziora w pobliżu. 3 lekarzy, jedna apteka. Informacja turystyczna w urzędzie burmistrza. Noclegi: Bahnhofshotel 3 łózka, Preußenhof 13 łóżek. Gościńce: Deutsche Haus 5 łóżek, Haus Dittmar 12 łóżek, Zur Börse 3 łóżka, schronisko młodzieżowe.
Attachments
Kopie von preussenhof barwice.jpg
Kopie von preussenhof barwice.jpg (62.15 KiB) Viewed 14417 times
Kopie von poczta barwice.jpg
Kopie von poczta barwice.jpg (44.6 KiB) Viewed 14389 times
Kopie von neustettiner strasse barwice.jpg
Kopie von neustettiner strasse barwice.jpg (31.54 KiB) Viewed 14367 times
Kopie von neustettiner strasse2 barwice.jpg
Kopie von neustettiner strasse2 barwice.jpg (33.59 KiB) Viewed 14384 times
GIZIO

Re: Barwice

Post by GIZIO »

No to jeszcze pare informacji.
W 1569 i 1592r książęta szczecińscy przyznali miastu prawa do dwóch jarmarków w roku.Według pomorskiego kronikarza Cosmasa von Simmera,na początku XVII stulecia wokół Barwic,w okolicy zwanej Wentort mieszkali jeszcze dawni mieszkańcy tej ziemi,zwani przez innego kronikarza Kaszubami.
W.1631r.król szwedzki Gustaw Adolf zawarł przymierze z Francją na mocy którego w zamian za wystawienie armii 3600 żołnierzy w Rzeszy Niemieckiej,Szwecja przez pięć lat otrzymywała od Francji 400 000 lirów rocznie.W XVII-XVIII w.rozwineła się produkcja sukna.W 2 poł.XiX w.rozwinał się tu drobny przemysł(krochmalnia,fabryka mączki kartoflanej,cegielnia,tartak).Najstarsza pieczęć Barwic pochodzi z XIV w.
Kościół Barwicki z połowy XIX w. jest najstarszym zabytkiem Barwic,co rzadko się zdarza w przypadku miasta o średniowiecznym rodowodzie.Pierwsza świątynia przy pl.Wolności powstała jeszcze w XIV wieku,choć nie wyklucza się,iż jeszcze przed nadaniem praw miejskich,a więc w XIII w,istniała tu kaplica.Pierwotny kamienno-ceglany kościół został poświęcony w roku 1300.Zniszczoną podczas wojny trzydziestoletniej świątynię gruntownie odnowiono w roku 1681.Służyła ona mieszkańcom Barwic przez dwa stulecia,a w latach 1861-1863 przeprowadzono jej remont i rozbudowę.De fakto kościół św.Stefana został zbudowany od nowa i całkowicie zmieniono jego wyposażenie.Dziś są to już sprzęty zabytkowe,a swoją orginalnością wyróżnia się żeliwny krucyfiks i chrzcielnica.W roku 1945 kościół przejęła erygowana w Barwicach parafia katolicka. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Barwice

Post by Stach »

Ale zamieszczone powyżej zdanie o Gustawie Adolfie jest w wątku barwickim chyba od czapy.
GIZIO

Re: Barwice

Post by GIZIO »

No to jesteś w błędzie. Właśnie 23 stycznia 1631 roku król Gustaw przybył do Barwic i tu zawarł przymierze z francuzami,a jego wojska stacjonowały przez 5 lat w okolicy. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Barwice

Post by Stach »

Masz całkowitą rację; nie skojarzyłem, że chodzi o nasze Barwice. Nawet w polskiej biografii kardynała Richelieu (Jana Baszkiewicza) mowa jest cały czas o "układzie z Baerwalde" czy "traktacie baerwaldzkim".
GIZIO

Re: Barwice

Post by GIZIO »

No to pozdro Stachu. 8)
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Barwice

Post by ziom »

Przegladajac kronike powiatu szczecineckiego z 1928 roku "potknalem sie" o informacje o wielkanocnym turnieju pilkarskim w Barwicach w roku 1926, w ktorym graly ze soba druzyny:
-Totenkopf Belgard
- Germania Neustettin
- Victoria Kolberg
- i gospodarz turnieju BSK Bärwalde.
Zwyciestwo odniosla druzyna gospodarzy, puchar, bedacy nagroda, ufundowalo miasto Barwice. Niestety kronikarze nie napisali nic o samych meczach i wynikach spotkan :(
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Barwice

Post by człowiek widmo »

Ziom, czy są Ci znane jeszcze jakieś inne źródła o tym miasteczku ?
Bahnhofstraße
Michał Rybiński
Posts: 186
Joined: 02 Jul 2008, 11:02
Location: Barwice

Re: Barwice

Post by Michał Rybiński »

co do erygowania parafii w Barwicach.... ksiądz faktycznie mieszkał w Barwicach od 1945 roku, ale parafia powstała dopiero 1.06.1951 r.
GIZIO

Re: Barwice

Post by GIZIO »

Parę fotek BARWALDE. 8)
Attachments
1225177991_18.jpg
1225177991_18.jpg (78.75 KiB) Viewed 13185 times
1225177991_2.jpg
1225177991_2.jpg (94.62 KiB) Viewed 13184 times
1225177991_12.jpg
1225177991_12.jpg (88.73 KiB) Viewed 13187 times
1225177991_22.jpg
1225177991_22.jpg (74.47 KiB) Viewed 13150 times
1225177991_20.jpg
1225177991_20.jpg (102.54 KiB) Viewed 13150 times
1225177991_4.jpg
1225177991_4.jpg (95.12 KiB) Viewed 13143 times
Bublitzerstrasseca1941BaerwaldePom001Aks.jpg
Bublitzerstrasseca1941BaerwaldePom001Aks.jpg (17.34 KiB) Viewed 13132 times
1225177991_10.jpg
1225177991_10.jpg (104.91 KiB) Viewed 13094 times
1225177991_14.jpg
1225177991_14.jpg (74.49 KiB) Viewed 13113 times
bobi5
Posts: 40
Joined: 25 Apr 2009, 16:25

Re: Barwice

Post by bobi5 »

link : http://www.barwice.pl/art_zal/116858326 ... b85f543759" onclick="window.open(this.href);return false;
opracowanie o Barwicach
Post Reply