Grób skrzynkowy z V w. p.n.e. odkryty w Trzesiece!

Dyskusja o pierwszych osadach słowiańskich istniejących przed miastem, czasy lokacji Szczecinka, oraz jego historia do końca panowania Gryfitów.
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Grób skrzynkowy z V w. p.n.e. odkryty w Trzesiece!

Post by britneykiller »

Głos Pomorza wrote:
http://www.glos-pomorza.pl/apps/pbcs.dl ... A/51007006

Ślady po starożytnych mieszkańcach Pomorza

Cenne znalezisko w Trzesiece

Grób skrzynkowy z V wieku przed naszą erą przypadkowo odkrył Łukasz Gołubiński, mieszkaniec Trzesieki. Archeolodzy podejrzewają, że to tylko fragment większego cmentarzyska.

Kamienne płyty, resztki grobu wystające z ziemi, Gołubiński zauważył podczas wieczornego spaceru. Miejsce znaleziska znajduje się niedaleko nowych domów, wybudowanych nieopodal jeziora. Mieszkańcy wybierali stąd ziemię i zapewne podczas tych prac odsłonili pamiątkę sprzed dwóch i pół tysiąca lat.
- Grób znajdował się na głębokości około pół metra - opowiada Jerzy Dudź, dyrektor Muzeum Regionalnego w Szczecinku. - Znalazca poinformował nas o odkryciu i nazajutrz byłem już na miejscu, a dzień później archeolodzy z Koszalina odkopali grób i właściwie go zabezpieczyli. Niewykluczone, że w pobliżu znajduje się więcej grobów skrzynkowych, bo zwykle były ich całe cmentarzyska.
Wojciech Skrzypek z Muzeum Okręgowego w Koszalinie szacuje znalezisko na około 400. rok p.n.e., czyli epokę neolityczną. - Grób pozostawili po sobie przedstawiciele kultury pomorskiej, po której znajdujemy dość wiele pamiątek na naszym terenie - mówi.
- Podejrzewamy, że pochowano w nim dwie osoby. Wewnątrz, obok szczątków kostnych, znaleziono popielnicę i większą liczbę innych naczyń ceramicznych.
Cześć przedmiotów została w szczecineckim muzeum, część naukowcy zabrali do Koszalina w celu zbadania i konserwacji. - Mam nadzieję, że znalezisko wróci do Szczecinka, bo chcielibyśmy zrekonstruować trzesiecki grób skrzynkowy na wystawie archeologicznej
- mówi dyrektor Dudź.
Obok słowiańskiego bożka Belbuka, wyoranego na polu pod Łubowem, byłby to najcenniejszy zabytek archeologiczny w tutejszym muzeum.
Nie wiem, czy jest to ten sam Łukasz, który udziela się na naszym forum, niemniej jednak ze zdjęcia wynika, że jest to chłopak, którego często widywałem w autobusie lub pociągu do/ze Szczecina. Serdecznie gratuluję :).
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

To może ja uzupełnie wypowiedź o wspomnianą fotke
bilde.jpg
(61.12 KiB) Downloaded 8029 times
oraz dodam że to nie "nasz" Łukasz :)
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

Oczywiście, drogi Łukaszu Chmielewski, chodzi mi o użytkownika o nicku "Łukasz", tak dla ostatecznej jasności ;).
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Mi również chodzi o użytkownika "Łukasz" a nie "bronx" :)
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Do Britneykiller: Tak to pewnie ten sam człowiek co go widywałeś, bo studiował w Szczecinie. Na forum z tego co wiem się nie udziela, ale interesuje się historią regionu. Spróbuje się do niego wybrać to może dowiem się coś więcej niż napisali w gazecie.
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

Miło byłoby, gdyby również opisał swoją przygodę na naszym forum :). Może w ogóle nie wie o jego istnieniu :). Zaproś go do dyskusji :).
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

bronx wrote:Mi również chodzi o użytkownika "Łukasz" a nie "bronx" :)
Tak dla pełnej jasności, To nie ja :(
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Byłem tam wczoraj z kolegą rowerem. W sumie nie ma już teraz co oglądać. Jest to normalne wzgórze z którego wybrali troche piachu. Jeśli coś tam było więcej to już jest zapewne w fundamentach różnych trzesieckich domów. Choć jeszcze część wzgórza ocalała. W sumie nie było sensu nawet robić zdjęć. Jak ktoś chce zobaczyć to trzeba skręcić w prawo na nowe osiedle w Trzesiece a później w lewo za rowem ppanc. Wzgórze jest za zagrodzoną działką, akurat wczoraj wstawiali tabliczkę - teren prywatny bo rolnikowi się nie spodobało nagłe zainteresowanie jego terenem. Boi się że mu ktoś podepcze piasek... :lol:
Bednara
Posts: 2
Joined: 12 May 2011, 13:36

Re: Grób skrzynkowy z V w. p.n.e. odkryty w Trzesiece!

Post by Bednara »

cytuję "Wojciech Skrzypek z Muzeum Okręgowego w Koszalinie szacuje znalezisko na około 400. rok p.n.e., czyli epokę neolityczną. - Grób pozostawili po sobie przedstawiciele kultury pomorskiej, po której znajdujemy dość wiele pamiątek na naszym terenie - mówi."
Nie chcę podważać niektórych kompetencji archeologów, ale tak dla poprawności to rok 400 p.n.e. to z pewnością NIE JEST NEOLIT!!!!!!!( jeśli miał być to neolit to trzeba dodać jeszcze jedno "0") po drugie w epoce neolitu nie było kultury pomorskiej!!!! Kultura ta zaś jest tworem epoki żelaza!!!!
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Grób skrzynkowy z V w. p.n.e. odkryty w Trzesiece!

Post by Polelum »

Jak ja lubię takich mądrali ....... przywaliłeś i jesteś pewnie z siebie dumny, co...??
Jest oczywiste, że to dziennikarz coś schrzanił - tym bardziej, że mowa o "Wojciechu" Skrzypku, gdy w rzeczywistości archeolog z koszalińskiego muzeum (bo o nim tu mowa) ma na imię "IGNACY" Skrzypek! O jego poglądach na temat kultury pomorskiej radzę poczytać w "Dziejach Szczecinka", tom. I, str. 38. (artykuł "Szczecinek i okolice w czasach prehistorycznych").
Bednara
Posts: 2
Joined: 12 May 2011, 13:36

Re: Grób skrzynkowy z V w. p.n.e. odkryty w Trzesiece!

Post by Bednara »

To nie żadne przywalenie, tylko korekcja błędów!
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Grób skrzynkowy z V w. p.n.e. odkryty w Trzesiece!

Post by Polelum »

Przed skorygowaniem warto pomyśleć! Zdanie wyraźnie implikowało winę archeologa! A takiego głupstwa (kultura pomorska w neolicie!) nie strzeliłby nawet student pierwszego roku archeologii, a co dopiero archeolog urzędujący na stanowisku od kilku dekad, autor szeregu książek i artykułów poświęconych prahistorii naszego regionu! Ta korekta (!) była potrzebna, ale nie w takiej formie!
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Grób skrzynkowy z V w. p.n.e. odkryty w Trzesiece!

Post by Stach »

Polelum wrote:... ale nie w takiej formie!
Bez przesady, robisz z igły widły. A skoro już o "formie" mowa, to kłania się przysłowie o kotle, przyganiającym garnkowi :-)
cloud
Posts: 7
Joined: 15 Jun 2010, 10:39

Re: Grób skrzynkowy z V w. p.n.e. odkryty w Trzesiece!

Post by cloud »

tym bardziej, że mowa o "Wojciechu" Skrzypku, gdy w rzeczywistości archeolog z koszalińskiego muzeum (bo o nim tu mowa) ma na imię "IGNACY" Skrzypek!
Fakt, Pan Skrzypek oficjalnie ma na imię Ignacy, jednakowoż w środowisku archeologicznym (i nie tylko) funkcjonuje On jako Wojtek. Podobno swojego oryginalnego imienia nie lubi.
Tyle gwoli sprostowania sprostowania.
pozdrawiam
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Grób skrzynkowy z V w. p.n.e. odkryty w Trzesiece!

Post by Polelum »

Być może tak właśnie jest. Wielu archeologów, wliczając w to zacnych profesorów szacownych instytucji, używa różnych "ksyw". Niemniej jednak oficjalna informacja prasowa powinna zawierać "oficjalne" imię. Czyli nierzetelność autora artykułu potwierdzona raz jeszcze, quod erat demonstrandum...
Post Reply