Zespoły muzyczne ze Szczecinka

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by andrzejs »

Pochód pierwszomajowy w tym czasie zwykł był kończyć się na Mickiewicza. Trybuna hohorowa stała niemal obok wejścia na stadion "Darzboru". Być może zdjęcie zrobione było z okolic tej trybuny.

Po przejściu, czy też przejechaniu przed trybuną pochód rozwiązywał się a uczestnicy rozchodzili się. "Bigbend" zapewnie odwieziony był do starej siedziby Szkoły Muzycznej grając do samego końca.

Na zdjęciu są między innymi:

Jan Dąbrowski - dyrygent
Adam Bardabusz - trąbka
Zbyszek Węgrzyn (?) - trąbka
Michał Pałubiński - puzon
Wiesiek Padewski, Ździch Dabolin (?), Starszy Bardabusz (?) - saksofony
Mirek Kwiatkowski - klarnet
Andrzej Lachowicz - perkusja

Na pianinie gra Danka (?) a oparty za pianinem stoi Tadek Kutys (?)
User avatar
spider72
Posts: 13
Joined: 07 Dec 2009, 13:39
Location: Wick

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by spider72 »

Pan Dąbrowski uczył mnie gry na akordeonie w latach 79-80, zaraz potem przeszedł na emeryturę.
Pozdrowienia
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by Stach »

andrzejs wrote: do starej siedziby Szkoły Muzycznej
To znaczy dokąd?
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by andrzejs »

Ognisko Muzyczne a potem Szkoła Muzyczna miały siedzibę na Ordona. Mijało się przystań LPŻ (później LOK) , przechodziło na drugą stronę ulicy, mijało przecznicę do Boh. Warszawy przy której była siedziba PKO (nazwy nie pamiętam), kamiennica narożna, jeden budynek nieco w głębi podwórka i następny to już tam...

Początkowo część wysokiego parteru od ulicy, potem rozszerzono o kilka pokoi w głębi podwórza.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by bronx »

Z opisu wynika, że musiało to być albo w obecnym Żółtym domu albo w budynku obok.

Dawna siedziba PKO
normal_P2220009.JPG
normal_P2220009.JPG (92.11 KiB) Viewed 12951 times
budynek w głębi
normal_P2220008.JPG
normal_P2220008.JPG (92.34 KiB) Viewed 12938 times
i wychodzi, że będzie to w którymś z tych
normal_P2220007.JPG
normal_P2220007.JPG (103.14 KiB) Viewed 12960 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by Stach »

Dawna siedziba PKO to obecnie Archiwum Państwowe.
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by andrzejs »

Parter budynku obok tego żółtego. Wejście znajdowało się między zdjęciem drugim a trzecim.

Przyznam po latach, że nierzadko chodziłem tam niechętnie a zdarzało się, że i ze strachem. Zawdzięczałem to jednemu z nauczycieli. Z drugiej strony - w jednym z okien na parterze domu ze zdjęcia drugiego mieszkała urocza panienka. Było łatwiej, gdy stała w oknie.


P.S.
Czy ten jadowitozielony kolor na budynku narożnym to naprawdę taki jest?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by ziom »

andrzejs wrote: P.S.
Czy ten jadowitozielony kolor na budynku narożnym to naprawdę taki jest?
Naprawde, ma nawet swoja wlasna nazwe, Seledyn Szczecinecki, na miescie zwany groszkowym zacmieniem konserwatora ;) :)
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by robot humano »

Z seledynem poszaleli ale nie tak jak na zdjęciach. Żółty też nie bije tak po oczach, dachy też nie mają takiego koloru.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by bronx »

No troszkę te foty podkręciłem, bo robione były dawno temu zimą i jakieś mdłe i bez wyrazu mi się wydawały a Szczecinek w mojej głowie zawsze kolorowy i radosny :) Te fotki były robione w pochmurny zimowy dzień, latem jak słońce w pełni efekt jest podobny do widocznych tutaj po korekcie.

Oryginalne foty tu: http://galeria.szczecinek.org/thumbnails.php?album=95" onclick="window.open(this.href);return false;

PS. tylko przypomnę, że nie o kolorach budynków tu mowa tylko o muzyce szczecineckiej, a wspomnienia andrzejs - wspaniałe
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by Stach »

Ale może zaznacz proszę w tytule galerii, z którego roku są te zdjęcia (to dość istotne, bo tam jednak trochę się zmienia: tej smażalni już nie ma, stara sala gimnastyczna przy El O także nie istnieje).

PS. Ten wpis jest do usunięcia, bo rzeczywiście te dygresje czynią, że wątek staje się nie na temat.
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Zespoły muzyczne z Szczecinka

Post by andrzejs »

Jak już się zgadało o zespołach muzycznych i pochodach pierwszomajowych to koniecznie trzeba napisać o orkiestrze dętej z Ogólniaka.

Gdzieś tak około 1966 ówczesny dyrektor Czekałowski postanowił założyc w Ogólniaku orkiestrę dętą. Nazbierano instrumentów - część kupiono, część podarowało chyba wojsko, w trybie natychmiastowym i nie znoszącym sprzeciwu zmobilizowano uczniów chodzących jednocześnie do szkoły muzycznej na instrumenty dęte a pozostałych szybko przyuczono. Próby odbywały się często i trwały do późna.

Na pierwszego maja orkiestra była gotowa. Ubrano chłopaków w białe, marynarskie mundury (!) i pooooszli! Umieli grać jedynie dwa marsze, dla niepoznaki nazywane "numer 125" i "numer 126" ale to nie miało znaczenia, bo publiczność stała w miejscu a orkiestra szła wzdłuż trasy pochodu.

Orkiestra dęta w Ogólniaku istniała kilka ładnych lat a wielu z jej członków grało dalej.

Poniżej kilka zdjęć tego wspaniałego zespołu w różnych miejscach tego wspaniałego miasta:
Attachments
orkiestra2.jpeg
orkiestra2.jpeg (77.77 KiB) Viewed 12824 times
orkiestra1.jpeg
orkiestra1.jpeg (61.11 KiB) Viewed 12880 times
orkiestra3.jpeg
orkiestra3.jpeg (65.34 KiB) Viewed 12836 times
Brancek
Posts: 5
Joined: 22 Sep 2007, 22:20

Re: Burnn -sprostowanie

Post by Brancek »

PHILL_BURNN wrote:Witam. Przeczytałem kilka tematów co do zespołu, którego byłem współtwórcą i wokalistą. Uważam że należy się sprostowanie w pewnych kwestiach i uściślenie dotyczące samego powstania i istnienia a następnie rozwiązania zespołu Burnn. Ja, były wokalista tego zespołu znany pod pseudonimem Phill ( nie bez kozery, do dzisiaj słucham Pantery) przedstawiam z pełną dla siebie odpowiedzialnością następujące fakty z istnienia zespołu Burnn:
1. Skład zepsołu tworzyli: Piotr Mrozicki - gitara solowa, Grzegorz Dbaj - gitara basowa, Tomasz Krawczyk - perkusja, Marcin Siwiński - wokal, Dariusz Myszkier - menager zespołu.
Piotr Mrozicki i Tomasz Krawczyk pochodzili z Bornego Sulinowa
Ja oraz Grzesiek Dbaj --- =pochodziliśmy ze Szczecinka ( z tego co mi wiadomo od Funkiego dalej mieszka w Szczecinku)
Zespół w dużej mierze czerpał inspiracje z zespołów nurtu heavy metal ( Pantera, Metallica, Kat) chociaż kojarzony był z nurtem grunge'owym i zespołami typu Alice in Chance.
W latach 1996, 1997 koncertowaliśmy po całej Polsce ( słynna trasa koncertowa Łodź-Poznań-Szczecin) gdzie zagraliśmy wiele koncertów i daliśmy kilka ciekawych wywiadów w radiach. Nieoceniona była przy tym publiczność, która doceniła ogromną ekspresję oraz nietuzinkowe osobowości każdego z nas. Sukcesem okazał się Przegląd Zespołów Rockowych w Drawsku Pomorskim gdzie zajęliśmy pierwsze miejsce, statuetke złotej liry i zaproszenia do wielu klubów na koncerty.
Zespół równocześnie wraz z wydaniem pierwszego demo King of Rain tworzył materiał do drugiego demo (muzyka oparta była już o dużo cięższe brzmienie i modny w tym czasie wchodzący na scene nurt wokalu znany chociażby z Korna), wchodził w życie pomysł na dodatkowego gitarzystę ( na przesłuchaniu zjawił się wtedy serdeczny mój kolega z lat młodzieńczych Łukasz Stecki)
W międzyczasie tworzyłem oddzielny skład zepołu już jako gitarzysta i wokalista wraz Aleksandrem Stawiarzem i Łukaszem Steckim - brzmienie oparte w dużej mierze na panterze i Machine Head a wokalnie na Kornie.
Projekt upadł, ale Burnn istniał jeszcze do końca 1997 roku. Dużo rozgłosu przysporzyła nam wizyta w Polsacie w programie Halo Gramy ( program promujący niezależne zespoły)
Zespół rozpadł się w najmniej oczekiwanym momencie, czyli wtedy gdy wyjechałem na studia. Dużym problemem była możliwość spotkania się na próbach w Bornem Sulinowie, zmieniły się poglądy co do dalszej przyszłości i kierunku muzycznego.
Tak najkrócej mogę opisać historie zespołu Burnn.
Obecnie ja nie zajmuje się już muzyką chociaż sentyment pozostał ogromny. Funki oficalnie działa w muzyce (mam z nim nadal świetny kontakt), Tomek, znany wcześniej pod pseudonimem Łysy wiem że także uczestniczy w różnych projektach, ale obecnie przebywa zagranicą.
Po ostatnie rozmowie z Funkim dowiedziałem się że Grzegorz Dbaj nadal mieszka w Szczecinku. Z Funkim i Łysym jesteśmy na portalu nasza klasa, Funki zrobił mastering płyty i w formie cd ma do udostępnienia materiał, więc jak ktoś chce to przez portal nasza klasa.
Pozdrawiam wszystkich byłych fanów
Marcin Siwiński - Phill
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Re:

Post by urodzony_białym »

wodzu wrote:Witam!
Pytałem się o zespoły ponieważ miałbym pewną propozycję z okazji 700 lecia miasta. Nie wiem czy portal włącza się w organizację jakiś przedsięwzięć z tej okazji, oraz nie wiem co miasto planuje na te obchody.
Pomysł niestety nie jest mój a moich dobrych znajomych z Wrześni.
Otóż w wyżej wspomnianym mieście z okazji końca wieku wydano w niewielkim nakładzie płytę z piosenkami muzyków związanych z Wrześnią. Może by tak z okazji tak wielkiego obchodu wydać płytę z muzykami związanymi z Szczecinkiem? Począwszy od takich muzyków jak pani Małgorzata Ostrowska a skończywszy na zespołach lokalnych, można by nawet przeprowadzić rozmowy z muzykami którzy już nie grają.
Taką muzyczną historię miasta można by wydać tym bardziej że kapel było i jest trochę w naszym mieście.
Co o tym myślicie?
Myślę, że pomysł bardzo dobry i trafny...
Niestety - padł stanowczo za późno.
Dziś nie ma już nawet grosika w kasie na realizację 700-letnich projektów...

pozdrawiam
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
User avatar
spider72
Posts: 13
Joined: 07 Dec 2009, 13:39
Location: Wick

Re: Zespoły muzyczne ze Szczecinka

Post by spider72 »

Hej
Jak ktoś zbiera muzyczne zabytki Szczecinka, to z tej strony poniżej można ściągnąć pierwsze demo szczecineckiej grupy thrash/death Thrower Hate. Link do ściągnięcia jest tam na dole strony.
W spakowanym pliku jest całe demo i zeskanowana okładka z kasety, jak ktoś jeszcze pamięta co to takiego była kaseta magnetofonowa :)

http://dorosledzieciblog.blogspot.com/s ... wer%20Hate" onclick="window.open(this.href);return false;

edit:
ewentualnie jeszcze można ściągnąć z tego źródła:
http://metalarea.org/forum/index.php?showtopic=149495" onclick="window.open(this.href);return false;
Pozdrowienia
Post Reply