groby Niemców zmarłych tuż po wojnie

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

GIZIO wrote:Serwo

.Jestem ciekaw czy w Niemczech stawiane są pomniki ofiarom zamordowanym przez szlachetny naród panów?Pozdro. 8)
Nawet nie wiesz ile kontrowensji budzi pomnik Holokaustu w Berlinie.
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Ziom, proszę się nie gniewać że odpowiem publicznie na forum na Twoje pytanie:
"moja mama, (...), mówiła mi, ze na górze, pod dzisiejszą anteną, byly małe, kamienne tabliczki z numerami. Z (...) postów (...) wynika, ze nie było tam żadnych grobow. Moja mama ma w tej chwili 65 lat, (...). Jeszcze dzisiaj dzwonilem do niej żeby się upewnić. Mówi, że tak, że byly tabliczki(?)."
Nigdy nie twierdziłem, że na terenie wieży radiowej (za płotem) nie było grobów. Z relacji świadków, którzy przyjechali do Szczecinka w czerwcu 1945 r. wiem, że na szczycie Góry Wisielczej (obecnie teren wieży radiowej) znajdowało się ok. 40 niemieckich grobów wojskowych, mniej więcej takich jak na poniższych kadrach z filmu dok. Po paru latach nie było po nich śladu. Wieżę radiową wybudowano na przełomie lat 60 i 70 tych.
Co do tabliczek z numerami, to jeśli wyglądały tak jak ta na zdjęciu poniżej - ceramiczna, wielkości cegły, z wypalanej gliny, główka pokryta brązową glazurą, czasami można jeszcze gdzieś znaleźć w krzakach na cmentarzu. Jak się dowiedziałem, w ten sposób Niemcy mieli ponumerowane kwatery na cmentarzu. Jeśli tak nie wyglądały, to rozpoczynamy nowy rozdział w historii cmentarza...
krzye2xy7.jpg
krzye2xy7.jpg (101.75 KiB) Viewed 4628 times
krzye1gm4.jpg
krzye1gm4.jpg (96.36 KiB) Viewed 4645 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

TUTAJ Waldek wrzucał fotki tych słupków z naszego cmentarza.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Jaekpi no to mnie trafiłeś. :lol: :lol: :lol: Pozdro. 8)
GIZIO

Post by GIZIO »

Te słupki stoją u mnie a zostały znalezione poza granicami cmentarza. 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Zejdzcie z avataru Gizia, ja mam na półce z 5 tygrysówbo lubię niemieckie czołgi, lubi niemieckie militariia więc ma taki avatar 8)

Wracjając do tematu:
W temacie z konćówki czerwca ukazał się artykuł nt upamiętnienia mieszkańców neustettin, ma zostać ustawiony w parku za liceum :arrow:
Szczecinek
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

...No dobrze...I co w związku z tym?...
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Akurat to, że istnieją rozbieżności co do lokalizacji tych grobów być może przyczyniło się ku temu, że nie zostały, prawdopodobnie, sprofanowane. Sporo jest niestety w naszym społeczeństwie hien cmentarnych, które dla kilku błyskotek pozbawiają się godności i honoru.
Co do mogił żołnierskich na terenie miasta, to oprócz cmentarza podobno są jeszcze inne miejsca np. okolice stacji benzynowej na na skrz. Polna/Mierosławskiego. Taka zasłyszana kiedyś informacja.
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Gregor wrote:Co do mogił żołnierskich na terenie miasta, to oprócz cmentarza podobno są jeszcze inne miejsca np. okolice stacji benzynowej na na skrz. Polna/Mierosławskiego. Taka zasłyszana kiedyś informacja.
Najwięcej na temat tej mogiły i jej losów wie Waldek, ale podobno akurat wyjechał.
Waldek - jeśli czytasz forum, napisz przy okazji co udało Ci się ustalić...
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

A Waldek od kogo wie? No? :twisted: :twisted: Pozdro. 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

No Gizio sam się przyznałeś 8)
Ja mam wątpliwości czy długo on tam postoi, banda buraków spusciła powietrze z opon niemcom, na Ordona w biały dzien :(
Szczecinek
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

GIZIO wrote:Serwo

A Waldek od kogo wie? No? :twisted: :twisted: Pozdro. 8)
Sorry Gizio, ale Waldek opowiadał i nie wspominał nic o źródle (czyli Tobie). Swego czasu występił nawet w Gawexie. Więc Gizio, podziel się z nami na forum wszystkim tym, co wiesz o tej mogile. No i powiedz, bom ciekaw, co z tą fundacją z Berlina, ekshumacjami i dalej z tą sprawą...
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No dobra zaspokoje co nie których ciekawość. Odnośnie tych grobów to nic nie będzie. Andrzej stwierdził, że jeżeli to cywile to szkoda zachodu i tyle. Odnośnie tych grobów to info już od nieżyjącego człowieka, który mi sprzedał info za browara. Gizio ma to do siebie, że jak pije w miejscach odpowiednich (plener), to stara się dosiąść do ludków, którzy mogą coś opowiedzieć ciekawego. [wymoderowane treści nieistotne zupełnie]

Gizio myśl troche co piszesz. Jaki miała związek ze sprawą druga część postu? /bronx
User avatar
NASA
Posts: 186
Joined: 25 Jun 2006, 19:08

Post by NASA »

Prawda o niemieckich cmentarzach jest taka ,że popadają w ruinę a razem z nimi pamięć o dawnych mieszkańcach, przykładów jest dużo od cmentarza w Szczecinku po małe w wioskach.Hieny szabrują wszystko co sie da sprzedac :Żeliwne krzyże,tablice nagrobkowe,rzeżby - szok. Mieszkałem 19 lat w Gałowie pamiętam jak dzis piękne pomniki przedstawiające pnie drzew było ich chyba 5 i pewnego dnia wszystkie zmieniły właściciela, jeden pomnik znalazł sie w grocie przy kosciele św.Rozalii.Po wojnie częstym procederem było przeszukiwanie grobowców bez szacunku dla spoczywajacych ludzi, koścmi bawiono się jak zabawkami.Jeszcze pozostaje kwestia pochówku zołnierzy niemieckiich ,których chowano tak aby nikt o nich sie nie dowiedział.Mam nadzieje ,ze przyszłe pokolenia będą bardziej wyczulone na takie sprawy.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Moja sugestja wypieprzyć ten i wcześniejszy post Giźia.Pozdro czerwony kapturku. :lol: :lol: :lol: 8)
Post Reply