Rajdy "Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego"

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Rajdy "Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego"

Post by bronx »

Stach wrote:O rajdach wspominał Gizio w jednym z poprzednich wątków. Macie jakieś bliższe informacje o tych imprezach?

Pamiętam je jeszcze, uczestniczyłem w kilku koncertach kończących rajd. Odbywały się m. in. na zniwelowanym już stadionie OSiR (wcześniej chyba Lechia) przy ówczesnej ul. Janka Krasickiego. Później, w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, organizowan je rzeczywiście przy Górce Rynkowej. Na jednym z nich występowało po kolei kilka gwiazd z tamtych lat, m. in. Krzysztof Krawczyk i Seweryn Krajewski.

Wiecie może, kiedy rajdy się skończyły?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Z tego co mi wiadomo rajdów odbyło się 16 w latach 1968-1984.Wspominam te rajdy z sentymentem ponieważ dzięki nim w tym czasie odbywało sie w tamtych latach(szarych,nie to co teraz)sporo fajnych imprez w Szczecinku. Jako gówniarz zbierałem znaczki i chcusty rajdowe.Dzięki ojcu mego kolegi(był jednym z organizatorów ze strony Szczecinka) brałem raz udział choć był to typowy rajd studenciaków.Nie pamiętam roku rajdu ,ale pamiętam spotkanie dwóch panów w restauracji"Poranek"Hansa Klossa(Stanisława Mikulskiego) i Janosika(Marka Perepeczko),dla mnie to wtedy było ogromne przeżycie.Szkoda,że nie ma już rajdów,można było spotkać i poznać ciekawych ludzi.To na koncercie zorganizowanym na koniec rajdu usłyszałem wtedy jeszcze nie znaną grupę Bajm,którą do dziś słucham.Pozdro. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Przez Szczecinek przetaczały się wówczas tłumy młodzieży z różnych stron Polski. Spokojne miasteczko na dzień-dwa gwałtownie ożywało i odmładniało. Kiedyś, w trakcie rajdu, zrobiłem kurs rowerem wokół jeziora: mnóstwo namiotów, skupionych w takich jakby miasteczkach namiotowych.

A ten polowy amfiteatr na górce przy cmentarzu robił nocą naprawdę duże wrażenie.

Żeby nie było jednak tak nostalgicznie, odnotuję inne wspomnienie. Byłem świadkiem, przy obiedzie, rozmowy mojej mamy, nauczycielki, z dyrektorem szkoły, w której uczyła. W pewnym momencie mama rzuciła, że mnóstwo pieniędzy idzie na te rajdy i spytała, czy to nie przesada. Dyrektor i działacz partyjny w jednej osobie natychmiast uciął rozmowę stwierdzeniem, że koleżanka nie rozumie znaczenia działalności propagandowej.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

--> Gizio

Z barem "Poranek" to nie pomyłka? Nie pomyliłeś nazwy? W końcu były wówczas w Sz. restauracje :-)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Rajdy "Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego"

Post by Stach »

Plakietka rajdu z 1973 (trwał cały czerwcowy tydzień, więc nieźle można było poszaleć), trasa Siemczyno-Szczecinek:
http://allegro.pl/show_item.php?item=1866834508" onclick="window.open(this.href);return false;
Szwed
Posts: 265
Joined: 14 Aug 2008, 20:45
Location: Szwecja

Re: Rajdy "Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego"

Post by Szwed »

Po przeanalizowaniu narysowanej na znaczku trasy stawiam na: Siemczyno-Bojursko-Mirosławiec-Wałcz-Podgaje-Szczecinek :D
User avatar
Piotr
Posts: 23
Joined: 09 Mar 2005, 08:52

Re: Rajdy "Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego"

Post by Piotr »

Będąc studentem w Gdańsku zauważyłem kiedyś spory plakat - zaproszenie na rajd „Szlakiem Obrońców Wału Pomorskiego”. Wisiało ze trzy dni zanim ktoś się zorientował, że coś tu nie gra...
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Rajdy "Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego"

Post by izywec »

Piotr wrote:Będąc studentem w Gdańsku zauważyłem kiedyś spory plakat - zaproszenie na rajd „Szlakiem Obrońców Wału Pomorskiego”. Wisiało ze trzy dni zanim ktoś się zorientował, że coś tu nie gra...
Teraz wiem skąd podłapali dziennikarze Urbana pomysł z "Stowarzyszeniem Obrońców Monte Cassino" i zrobili w jajo niedouczonego historyka oraz kilkoro posłów w kampanii przedwyborczej.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Rajdy "Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego"

Post by Stach »

Dorzucając nieco tzw. okruchów pamięci:
Pod koniec lat 70. rajdy kończyły się, jak już pisałem, finałowym koncertem w polowym amfiteatrze na górce rynkowej. Wcześniej jednak koncerty finałowe urządzane były na nieistniejącym już, wówczas imponującym tzw. stadionie Lechii przy ul. wówczas Janka Krasickiego. Dzieciarnia z okolicy z dużym zaciekawieniem obserwowała próby tych koncertów, które odbywały się w ciągu dnia.

Dużą rolę w podtrzymaniu ducha zarówno artystów, jak i publiczności odgrywał sklep spożywczy, mieszczący się na ul. Krasickiego w bloku położonym vis-a-vis wejścia na stadion.

PS. Pewną rolę w szczecineckim życiu koncertowym odgrywał też festiwal odbywający się w Połczynie Zdroju. Nie bardzo pamiętam, co to był za festiwal (jakiś odprysk kołobrzeskiego chyba), ale później niektórzy uczestnicy zjawiali się w Szczecinku, gdzie dostępowali zaszczytu wystąpienia przed miejscowymi melomanami. Chyba jeszcze nie było o tym mowy na tym forum.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re:

Post by Stachu »

GIZIO wrote:Serwo

Z tego co mi wiadomo rajdów odbyło się 16 w latach 1968-1984



Wszystko się zgadza, ale skoro rajdów było 16 , a zaczęły się w roku 1968 to ostatni musiał się odbyć w roku 1983 , a nie w 1984 . Dodam jeszcze , że organizatorem rajdu był ZMS (Związek Młodzieży Socjalistycznej) , a później ZSMP (Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej) . Z tego co wiem w organizację rajdów włączały się też KMW (Koła Młodzieży Wojskowej) i dość sporo żołnierzy , brało w tych rajdach udział. Rajdy miały przede wszystkim z racji tej , że organizowane były przez przybudówki PZPR , wydźwięk polityczno - propagandowy. Obecnie jest organizowany (reaktywacja w 2000 r) Rajd "Szlakami Umocnień Wału Pomorskiego" , a organizuje go Stowarzyszenie Gmin Pojezierza Wałeckiego. Organizatorzy stawiają sobie za cel kultywowanie pamięci o walkach na "Wale Pomorskim " , bez podpierania tychże walk jakąkolwiek naleciałością polityczną , jak było w przypadku 16 rajdów organizowanych do roku 1983.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Rajdy "Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego"

Post by Stach »

@Stachu
Nie wiem, czy odbył się rajd w czerwcu 1982 r. (pół roku po wprowadzeniu stanu wojennego). Wtedy by się numeracja zgadzała...
aibar
Posts: 17
Joined: 07 Mar 2008, 15:04

Re: Rajdy "Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego"

Post by aibar »

Stach wrote:PS. Pewną rolę w szczecineckim życiu koncertowym odgrywał też festiwal odbywający się w Połczynie Zdroju. Nie bardzo pamiętam, co to był za festiwal (jakiś odprysk kołobrzeskiego chyba), ale później niektórzy uczestnicy zjawiali się w Szczecinku, gdzie dostępowali zaszczytu wystąpienia przed miejscowymi melomanami. Chyba jeszcze nie było o tym mowy na tym forum.
Był to Festiwal Zespołów Artystycznych i Piosenki Żołnierskiej. Pierwszy odbył się bodaj w 1965 roku, drugi rok później. Trzeci odbywał się równolegle w Połczynie i Kołobrzegu, a w latach kolejnych W kołobrzegu był już Festiwal Piosenki Żołnierskiej, a w Połczynie został festiwal Zespołów Artystycznych Wojska Polskiego. Festiwal połczyński długo nie przetrwał. Chyba dwea lata później zaniechano jego organizacji
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Rajdy "Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego"

Post by Stach »

aibar wrote: Festiwal połczyński długo nie przetrwał. Chyba dwea lata później zaniechano jego organizacji
Dotrwał przynajmniej do roku 1980, vide http://www.historia.osp-polczyn.nazwa.p ... p?f=3&t=20" onclick="window.open(this.href);return false;

Wśród prowadzących koncerty byli Edyta Wojtczak i Stanisław Kloss-Mikulski.
piotr janusz
Posts: 1
Joined: 10 Jan 2016, 18:36

Re: Rajdy "Szlakiem Zdobywców Wału Pomorskiego"

Post by piotr janusz »

W latach 1971-1975 uczestniczyłem 5 razy,3 z koszalina 2 ze slupska. Pamiętam jak na stadionie jakiś aktywista kazał skandować hasło "NIE JESTEŚMY WCALE MALI CHOĆ NIE MAMY WĘGLA, STALI : W KONKURENCJI RÓWNO STAJEM BO ZIEMNIAKI POLSCE DAJEM" No i krzyczeliśmy...
Post Reply