wystawa kamienia księżycowego

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
GIZIO

wystawa kamienia księżycowego

Post by GIZIO »

Serwo

W którym roku amerykanie wypożyczyli Adamowi Giedrysowi i w uznaniu za jakie zasługi,próbki gruntu księżycowego?Na jakiej wystawie zostały zaprezentowane i na ile ubezpieczone?

Pozdro. 8)
Last edited by GIZIO on 02 Mar 2007, 07:34, edited 1 time in total.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Giedrys był jedynym Polakiem który uzyskał próbki pyło od Nasa, poza ważnymi ośrodkami była prezentowana tylko w Szczecinku w 1969 roku
Szczecinek
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

To nie był pył księżycowy jak piszesz i nie w 1969.Pozdro. 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Zasługami za jakie otrzynmał próbki gruntu księżycowego był ciekawe obserwacje sztucznych satelitó Ziemi a kiedy były prezentowane to napewno w 1969 roku a co do ubezpieczenia to strzelam że 1/2 milionów dolarów
Last edited by Krzysztof II on 27 Feb 2007, 10:28, edited 1 time in total.
Szczecinek
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Jedyne w czym trafiłeś to,to,że za zasługi obserwowania sztucznych satelitów.Nie napewno w 1969,bo wtęczas amerkanie lądowali na księżycu.Także sprawa nadal otwarta. Co do próbek,była to skała księżycowa,a nie pył.Pozdro. 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Wydaje mi się, że próbka była prezentowana 2 razy. Pierwszy raz nie wiem kiedy, ale lata 70-te. Drugi raz w roku ok 1998 czy 99- byłem na tej wystawie, ale roku nie pamiętam dokładnie.
Last edited by Łukasz on 26 Feb 2007, 15:49, edited 1 time in total.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No już bliżej niż dalej.Temat dalej otwarty.Pozdro. 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

1 wystawa była w 69r, a druga to 97 lub 98r ?
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Mogły byc ubezpieczone na kilka MLD dolarów, czytałem że tak ubezpieczyli to amerykanie. W wszystkich źródłach napisany jest rok 1969, jeżeli tak to Giedrys otrzymał ją w tym samym roku w którym było pierwsze lądowanie na księżycu.
Szczecinek
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No to pan Gasiul się nie popisał. :evil: Według jego relacji z Tematu,wystawa odbyła się w 1971r.Skała księżycowa została ubezpieczona na 2 miliony dolarów.A sama wystawa odbyła się w Powiatowym Ośrodku Kultury w Szczecinku.Pozdro. 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

To nie pierwszy błąd Gasiula w temacie :( Odszukałem gdzieś informator historyczny Dudzia i jest tam 1969 i w internecie też to jest.
Szczecinek
User avatar
Courtenay
Posts: 84
Joined: 26 Nov 2006, 21:44
Location: urodzony w Szczecinku

Post by Courtenay »

Gizio,ta wystawa byla w Powiatowym Domu Kultury i to nie byla skala,a maly "okruszek" skaly zalany w pleksiglasie w formie piramidy.
Widzialem na wlasne ocienta 8)
Pozdrowionka
W Kanadzie 30 cm.ryba juz sie wiaze z rekordami.
Poniewaz tak sie u nas mierzy ryby moj przyjacielu,to jest odleglosc pomiedzy oczami.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Tak jak wyżej mogłeś przeczytać opierałem się na artykule pana Gasiula.
Właśnie po to jest forum aby wyjaśnić nieścisłości,piracie. :lol: :lol: :wink: Pozdro. 8)
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

No i jak z poprawną odpowiedzią -tzn. II wystawa skały księżycowej ?
Stawiam na 97r . Byłem, widziałem to, ale pamięć zawodna :lol: i nie jestem pewien. IMHO Wystawa była jak pan s.p. Giedrys jeszcze żył (zmarł w grudniu 97r) .Rzeczywiście był to mały kawałek chyba zatopiony w przeźroczystym tworzywie o kształcie piramidy.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Pierwsza połowa lat siedemdziesiątych. Byłem wtedy z mamą. Nieduży kawałek, znajdował się na takich jakby potrójnych szczypcach, za szkłem. Później gdzieś widziałem zdjęcia tego eksponatu.

Robiło wrażenie na gówniarzu, jakim wtedy byłem: spora sala, a na środku - wysoki "katafalk", właśnie z tym kamykiem. Tak, jakby to był najcenniejszy w świecie diament.
Post Reply