Nowotki czy Kamińskiego?

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

WAldku, numeru dokładnie nie znam ale wiem że to te budynki które zaczynają sie za skrzyzowaniem z artykleryjską od strony centrum.
Szczecinek
Waldek

Post by Waldek »

Jak będe obskakiwał pompy to zajżę i w te miejsca o których wspominasz.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Z tymi starymi klimatami to bywa ciekawie. Miałem kiedyś dziewczynę 6 lat młodszą i tu wam dwie anegdoty z jej udziałem wkleję:

1. Stoimy z kolegą w sklepie i przyglądamy się namiętnie butelkom z oryginalnymi podróbami rosyjskich szampanów-bo trzeba się zastanowić czym się godnie wprowadzić w bajkowy nastrój. Szampanskoje igristoje, Carskoje Igristoje, Połsuchoje Igristoje, Katarina i reszta tym podobnych. Wszystkie nazwy cyrylicą rzecz jasna. Mija czas, wybieramy, wybieramy, wybraliśmy. Pani pakuje, my płacimy , dziewczę pyta: a skąd wy wogóle wiecie co tam jest napisane?

2. Wzięło mnie strasznie na kupienie Wołgi. Piękne auto, zresztą kto nie chciałby się poczuć jak dyrektor kopalni. Z przejęciem opowiadam o tym swemu dziewczęciu ale widzę, że ona czegoś nie jarzy. Wołga-mówię, kojarzysz , nie? Na co ona: Wołgi? Takie fajki?
Upadłem.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Ja pamiętam psychozę w Szczecinku"Czarna Wołga". :lol: :lol: :lol:
Pozdro. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Niewiarygodne:

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... ktualnosci

Gdyby to rzeczywiście powstało!
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

no faktycznie makietka....niezła, nie miał bym nic przeciwko zagospodarowaniu w ten sposób tego placu, w latach 90-tych odbywały sie na nich jeszcze jakieś imprezy typu lato z radiem itp teraz nawet karuzela tam nie staje tylko na Cieślaka...
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Nawiasem mówiąc Szczecinek ma szanse stać się prawdziwym imperium hotelowym :-) Hotelem stanie się także internat na 1 Maja, są plany znacznego powiększenia "Resi(e)dence"...
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

I Pojezierze w remoncie...

Image

Image
Bahnhofstraße
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

Ta dobudówka Pojezierza wygląda całkiem dobrze zasłania kawałek tego blaszaka naprawde całkiem przyzwoicie jak na nasze Szczecineckie hotele
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

Na żywo robi całkiem przyjemne wrażenie a fasada vis a vis mleczarni chociaż trochę daje temu hotelowi hotelowy wygląd.

Jeszcze jedno ujęcie, wybaczcie jakość...

Image
Bahnhofstraße
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Macie może jakieś dane, co znajdowało się na pl. Nowotki (obecnie Kamińskiego), zanim zrobili tam "plac defilad"? Oglądam sobie przedwojenny plan http://szczecinek.org/portal/staticpage ... neust5.jpg i widzę, że u wylotu z Matejki (wówczas Bugenhagenstrasse) oznaczono na żółto jakieś zabudowania. Zakładam, że były to jakieś zbudowane przez Rasę Panów budy, które jakoś dotrwały do czasów powojennych i dopiero Królewski Szczep Piastowy je rozebrał...
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

To była pewnie zabudowa podobna do ówczesnej Winnicznej ;)
Szczecinek
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re:

Post by Drahim »

Stach wrote:Macie może jakieś dane, co znajdowało się na pl. Nowotki (obecnie Kamińskiego), zanim zrobili tam "plac defilad"? ...
W latach 50-tych na tym placu składowano lód wyrąbany zimą z jeziora. Układany był w wysoki stos i przekładany suchą trzciną wyciętą też z jeziora oraz trocinami z tartaku. Lód wykorzystywała mleczarnia sąsiadująca z placem. Np. pyszne lody sprzedawane były z wielkiej kany wsadzonej do jeszcze większej beczki drewnianej i obłożonej dookoła lodem.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Nowotki czy Kamińskiego?

Post by Drahim »

Po likwidacji Wystawy Rolniczej przeniesiono tam karuzelę. Stała tam przez jeden sezon. Czasami ojciec pozwalał mi ją uruchamiać.
Post Reply