Nowotki czy Kamińskiego?

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Nowotki czy Kamińskiego?

Post by Krzysztof II »

Wiadomo że była kiedyś ulica Nowotki, obecnie Kamińskiego, ale poza ulica istnieje plac który nosił lub nosi nazwe Nowotki, ostatnio ustalając z kolegą miejsce spotkania powiedział mi "na placu nowotki".
Szczecinek
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

obecnie oficjalnie jest pl. Kamińskiego, ale stare przyzwyczajenia jeszcze są żywe w narodzie.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Oczywiście, że pl. Kamińskiego. Wraz ze zmianą ustroju po 89r pozmieniały się nazwy ulic, placów w całej Polsce. (u nas była np. 5-go grudnia, Żukowa, Świerczewskiego )
A Nowotko w skrócie to był taki komuszek, działacz PPR który pomagał rosjanom ustanowić u nas "demokrację ludową"
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Waldek

Post by Waldek »

A po drugie to starsze ludki i tak będą pamiętać starą nazwę, choć by ja. Bo plac Kamińskiego to do tej pory nic mi nie mówił. Oraz pamiętam Nowotkę na starych 20 złotówkach.
Attachments
obraz081ui5.jpg
obraz081ui5.jpg (108.66 KiB) Viewed 6213 times
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Ja również pamiętam Nowotkę z tych dużych monet 20zł :) . A gen. Świerczewskiego (komunista, nieudolny, mierny dowódca, radziecki sprzedawczyk, pijak, sadysta, wyniesiony na bohatera PRL-u ) pamiętam z banknotów 50zł.
Ja przez jakiś dłuższy czas też mówiłem plac Nowotki, ale już się przyzwyczaiłem do pl. Kamińskiego
Last edited by Łukasz on 10 Jan 2007, 23:10, edited 1 time in total.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Waldek

Post by Waldek »

A czy wiecie że ten teren jest prywatny?
Attachments
p1100031qq7.jpg
p1100031qq7.jpg (162.11 KiB) Viewed 6198 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

teran jest prywatny juz od kilku lat, i niedługo wg zapowniedzi nie będzie juz placem, zostanie zabudowany kompleksem hotelowym, być może jeszcze w tym roku.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Ja odnośnie jeszcze Świerczewskiego.Wszystko to prawda co napisał Łukasz o Świerczewskim.Dodam tylko,że jak ostatnio wyszły nowe fakty śmierci Świerczewskiego.Nie zabili go upowcy,a własni żołnierze.Pozdro. 8)
Waldek

Post by Waldek »

To ja jeszcze dodam że miał w plecach ślad po ruskim bagnecie czyli że nie dostał kulki lecz nadziali go jak prosiaka. Sam sobie zasłużył na taką śmierć.
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

Przyzwyczajenia są bardzo żywe, jakiś rok temu umówiłem się z kolegą, mieszkańcem Szczecinka, na spotkanie. On, młody w końcu człowiek, który w chwili upadku komuny miał może z 6 latek, jako miejsce spotkania proponował plac Nowotki. Nie będąc rodowitym mieszkańcem Szczecinka, po dłuugim namyśle doszedłem do wniosku, że chodzi o plac Kamińskiego i powiedziałem mu, że teraz taka jest jego nazwa. Nie wiedział o tym ;).
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Ja umawiałem się z młodszym o rok kolegą a też użył takiej nazwy.
A czy wiecie że na tyłach budynków przy obecnej Armi Krajowej jest tabliczka, typowa dla lat 70/80/90 z nazwą ul gen świerczewskiego czy jakoś tak polecam zobaczyć i zrobić fotę bo ja żadko jestem w szczecinku.
Szczecinek
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

A teren prywatny powstał zaraz po pryatyzacji firmy szkolącej kierowców.
Szczecinek
Waldek

Post by Waldek »

Podaj dokłednie gdzie a ja to napewno obcykam
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Pamiętam odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kamińskiego. Spora feta: przemarsz harcerzy, żołnierze, politycy... Była pierwotnie umieszczona na ścianie nieistniejącego już dziś budynku (który spalił się już ładnych pare lat temu). Wtedy przeniesiono ją na budynek mleczarni.
Z czasów wcześniejszych mam inne skojarzenia z tym placem, tak jak i pewnie inni forumowicze pewnie - spędy 1-majowe.
hammerstein-słomek

Post by hammerstein-słomek »

pffff a co to za sensacja xD ja mieszkam na ulicy 22-lipca , wczesniej mieszkałem na swierczewskiego w czarnem :P i sie nie chwale :P jakos nie jest mi zle z tymi nazwami , gmina chciała zmienic nazwy ale ludzie sie nie zgodzili bo szkoda kasy na nowe dokumenty a proboszcz jak fikał wtedy w kosciele ze co to ma znaczyc komuchów bedziem wysławiac xD dla mnie to historia a ze byla taka czy siaka to na to niema juz rady :P jak dla mnie dworcowa w czarnem mogłaby byc dalej adolf hitler strasse bo od czasów adolfa i tak nic sie tam nie stało z rak rady miejskiej oprócz połozenia ,,asfaltu,, i wymienienia rynien w budynku dworca xD
Post Reply