Wiatraki

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
Mieczysław
Posts: 1
Joined: 20 Dec 2006, 18:45
Location: Warszawa
Contact:

Wiatraki

Post by Mieczysław »

W 1962 r. byłem w Szczecinku. Była to bardzo krótka wizyta i niewiele pamiętam wasze miasto. Czy w Szczecinku lub okolicy jest jakiś wiatrak? Zrobiłem dwa modele (jaden jest na www) a chciałbym coś jeszcze. Proszę i informacje. Pozdrawiam
Mietek
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Niestety ani w Szczecinku,ani w okolicy nie ma już wiatraków.Piszę niestety,ponieważ kiedyś były dwa wiatraki w Szczecinku i jeden w okolicy,ale to już historia.Podejrzewam,że Bronx lub Wald podrzucą Ci jakieś fotki.Pozdro 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

A ten w Turowie Pom jeszcze nie istniał?
Szczecinek
Waldek

Post by Waldek »

beztytuusj1.jpg
beztytuusj1.jpg (43.13 KiB) Viewed 4095 times
normal91ae0.jpg
normal91ae0.jpg (147.11 KiB) Viewed 4090 times
normal121bq6.jpg
(168.6 KiB) Downloaded 2049 times
To tyle co udało mi się znaleźć.
Waldek

Post by Waldek »

Ten wiatrak powstał w latach 70- dziesiątych, są jeszcze fragmenty wiatraka Holenderskiego w Ostrowicach.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

był jeszcze wiatrak na Koszalińskiej w miejscu dzisiejszego osiedla, ostatnio w dwutygodniku Temat wiele o nim było.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Widzę ,że jak nie napiszę czarno na białym,to zaczną się niekończące opowieśći.Jak dobrze zrozumiałem chodziło o stare wiatraki ,jak zauważył Wald,ten w Turowie nie zaliczyłbym do starych i godnych na wzór modelu.Odnośnie tych o których wspomniałem,to jeden był na końcu ul.Koszalińskiej,a drugi zaraz koło szkoły nr 3.Natomiast trzeci zaraz za Trzesieką jak się jedzie na Mosinę.Kiedyś byliśmy z Waldem sprawdzić(stara mapa z naniesionymi wiatrakami i nie tylko)i rzeczywiście,są pozostałośći po tym wiatraku.Nie pamiętam tylko czy Wald zrobił zdjęcia.To tyle.Pozdro 8)

Ps Odnośnie twojego trzeciego zdjęcia Wald to nie jest wiatrak.Zresztą sam się przyjrzyj i będziesz wiedział,że mam rację.Podpowiem ,że ten budynek znajdował sie niedaleko brzegu naszego jeziora.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

GIZIO wrote:Ps Odnośnie twojego trzeciego zdjęcia Wald to nie jest wiatrak.Zresztą sam się przyjrzyj i będziesz wiedział,że mam rację.Podpowiem ,że ten budynek znajdował sie niedaleko brzegu naszego jeziora.
Wiatrak to był jak najbardziej, tylko może nie taki klasyczny, była to pompa wodna napędzana właśnie siła wiatru, także jak inaczej go nazwać, jak nie właśnie wiatrakiem, zasilał on w wode restauracje Seeblick chociaż pamięta jeszcze czasy jak ta reastauracja nazywala się Bellevue. Został zniszczony uderzeniem pioruna w 1937 roku.
Last edited by bronx on 21 Dec 2006, 09:39, edited 1 time in total.
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Post by urodzony_białym »

PYTANIE :)

Czy ktoś będzie tak uprzejmy i umiejscowi mi wiatrak z pierwszej fotki??
Chodzi mi o to gdzie stał by teraz gdyby istniał...
Ja się tak przyglądam i wychodzi mi ze w okolicach... hm... budynku z pizzerią Avanti?? Cholera wie...
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Mamy w Szczecinku plac Młyński, to właśnie od tego wiatraka jest ta nazwa. Właściewie po placu zostało niewiele, znajdował się on na zapleczu SP3 dzisiaj to chyba gimnazjum nr1, w miejscu jego boiska i garaży które tam są. Teren najbardziej się zmienił po wybudowaniu nowego skrzydłą w/w szkoły, w sam wiatrak spłonął jeszcze w latach 60-tych.
Druga fotografia przedstawia ten sam wiatrak.
Waldek

Post by Waldek »

Tyle zostało z wiatraka koło Trzesieki.
Attachments
wiatrakkootrzesiekiuu6.jpg
wiatrakkootrzesiekiuu6.jpg (33.56 KiB) Viewed 4078 times
GIZIO

Post by GIZIO »

No to jesteśmy w domu Wald zrobił zdjęcie.Pozdrocho 8)
Post Reply