PZPR w Szczecinku

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Post by urodzony_białym »

Czyli co??
Nici z pomocy??
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

cierpliwość jest jedną z cnót, która zawsze zostaje wynagrodzona

Będzie info, tylko trzeba troszkę poczekać.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Święta racja Bronx.Sam jestem ciekaw co masz w rękawie :lol: :wink:
Pozdro 8)
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Post by urodzony_białym »

ok to poszczekam....
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Witam

Niestety nie udało mi się uzyskać informacji o jakie nam chodziło. Udało się tylko dotrzeć do kierowników i zastępców Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w latach 1945-1957. Jest jeszcze szansa na dalszy ciąg tej tabelki z lat 1958-1975, gdyż ma się ukazać drugi tom tej publikacji.
Informację ta uzyskałem dzięki mojemu sympatycznemu koledze Torney-owi z sedina.pl. Tabelki pochodzą z książki Aparat bezpieczeństwa w Polsce. Kadra kierownicza, t.I, 1944-1956, pod red. K. Szwagrzyka, Warszawa 2005.
Nie dotarłem do informacji o sekretarzach, ale myślę że to kwestia czasu (jakiego nie wiem :) ).

W tabeli czytam kolejno nazwisko i imię, imię ojca, stopień, data sprawowania funkcji.

TABELA
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

No dobra,mała podpowiedź -archiwum w Szczecinku.Ja niestety w tym udziału akurat nie biorę.Pozdrocho 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

No to że archiwum będzie pomocne to jest oczywiste, ale mam do niego 180Km, a w Szczecinku bywam tylko w dni wolne od pracy to i archiwum zamknięte.
Ale Biały jakbys poszedł coś szperać to mam nadzieje że podzielisz się tutaj wiedzą. :)
GIZIO

Post by GIZIO »

Dlatego podpowiedź była dla Białego,aby ruszył d.......Ja komunistami się nie zajmuję i dlatego nie będę się wyśilał brrrrrrrrr.Pozdrocho 8)
User avatar
Krzysztof II
Posts: 578
Joined: 08 Apr 2006, 20:50
Location: Bromberg
Contact:

Post by Krzysztof II »

Komuniści, no tak. Ale przeciez ten okres to tez kawał histroii naszego kraju, Szczecinek również ma w tym swój wkład.
Szczecinek
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

ciąg dalszy listy TUTAJ
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

pzpr w Szczecinku

Post by izywec »

Jak będę w mieście to postaram się sprawdzić u kolegów ale prawie pewien jestem, że mieli oni siedzibę w obecnym chyba Banku naprzeciw zamku. Budynek na zdjęciu pokazany przez Bronx'a kojarzy mi się z Milicją i biurem dowodów osobistych gdzie w 1957-mym zdejmowano mi odciski wszystkich 10-ciu palców i podpisywałem formularz o wydanie dowodu, który tam też otrzymałem. Na pewno było to na ulicy Mickiewicza. izywec.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Nie wiem gdzie PZPR (nie mówiąc już o PZPR) miał siedzibę wcześniej, ale w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych Komitet Miejski i chyba Powiatowy (KP PZPR oczywiście do gierkowskiej reformy administracyjnej) mieścił się w budynku ze zdjęć zamieszczonych przez B.

Nawiasem mówiąc ciekaw jestem, czy ktoś przeglądał ich akta. Kilka lat temu przejrzałem kilka setek teczek KM i KP PZPR z innego miasta, w Polsce Środkowej. Jakieś 90 % to straszne nudy (zwłaszcza z czasów Gierka, gdy raporty były wręcz bezwstydnie ulizane), ale pozostałe 10 % - materiał palce lizać!
woti
Posts: 8
Joined: 22 Jun 2007, 18:25
Location: Szczecin
Contact:

Post by woti »

Krzysztof II wrote:Komuniści, no tak. Ale przeciez ten okres to tez kawał histroii naszego kraju, Szczecinek również ma w tym swój wkład.
Dzieciństwo spędziłem w innym miasteczku (Płoty). W mojej klasie był syn miejsko-gminnego I sekretarza - jego mama prowadzała całą nasza klasę do kościła (a właściwie parafialnych sal lekcyjnych) na katechezę. Byłĸo to ok. 1962.
Spiesz się kochać ludzi - tak szybko odchodzą...
POR'tal rodzinny (pamiętniki, wspomnienia, hobby i dużo więcej): por.home.pl
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

PZPR w Szczecinku

Post by izywec »

Potwierdzam poprzednią wypowiedź /byłem i sprawdzałem u moich rówieśników/.Na pewno do roku 1959 Komitet Powiatowy miał siedzibę w obecnym Banku PKO /róg Mickiewicza i Limanowskiego pozycja 18 na niemieckim planie z folderu drukowanego w 1939/. W pokazanym na zdjęciu w tym temacie przez Bronx'a budynku /obecnie US/ mieściła się Komenda Powiatowa MO, która została przeniesiona /kiedy?/ na 28-go Lutego.
Do kiedy PZPR "siedział" w tym budynku przy Mickiewicza/Limanowskiego też nie mam rozeznania.
Tak dodatkowo to "przedszkole" PZPR czyli Komitet Powiatowy ZMP był na ulicy 9-tego maja /za mostkiem na Niezdobnej po prawej licząc od Placu Wolności/
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Post by Tomisław »

Ustalenie listy sekretarzy PZPR w Szczecinku okazało się nie lada wyzwaniem. Bardzo trudno dotrzeć do dat, materiałów, świadków. Przedstawiam Wam listę stworzoną przez p. Józefa Sakrajdę. Wiele do poprawienia, ustalenia, weryfikacji. Z racji skąpego materiału źródłowego, często trzeba było się powołać na relacje ustne. Proszę też nie traktować tej listy jako pewnika, jedynie jako zaczątek do dalszych poszukiwań!


Sekretarze PZPR w Szczecinku:

Kijewski Władysław, Ziółkowski Antoni (?) od V 1945
Leski Witold od 15 III 1947
Chudecki Feliks od 1948
Kalemba Walenty
Ozga Tadeusz
Wiśniewski Roman II sekretarz!
Ciesielski Mieczysław 1959-1961 (prawdopodobnie od propagandy), 1965 sekretarz
Domka Tadeusz
Enerlich Hieronim
Kukulski Jerzy sekretarz od propagandy 1965-1971
Skorupski Tadeusz 1960-1961
Lelejko Bronisław
Winnicki Lubomir 1960-1973 (nie wiem czy propagandy i od kiedy)
Kotwa Jan 1967
Zimiński Marian
Kuczewski Henryk (?) 1958-1959
Basik (reszta nieznana)
Owczarek Marian
Grabka Eugeniusz (na 100% 2 poł. lat 80.)
Włodarczyk Włodzimierz
Borowski Arkadiusz
Orłowski Władysław
Grzyb Roman 1946 II sekretarz
Borys Bronisław od 1948
Koczy Jerzy od 1947
Czyżewski Waldemar
Walczak (reszta nieznana)
Wojtczak Jan X 1945 Grzyb Roman II sekretarz
Piechowski p.o. VIII 1945
Szemiel Wanda 1970-1975
Fijałkowski Józef 1964-1965
Jakubowski Bronisław ( I sekretarz po M. Owczarku)
Kania Władysław
Bratkowski Andrzej


Tyle i na razie tylko tyle. Pracuję dalej.
Pozdrawiam.
Post Reply