historia pewnego zdjecia

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
AgnieszkaZel
Posts: 10
Joined: 20 Oct 2017, 16:05

historia pewnego zdjecia

Post by AgnieszkaZel »

na zdjeciu widzimy Pana Milicjanta o nazwisku Kufel. Zdjecie przedstawia przywiezienie ciała pewnego zaginionego ukrainca, ktorego znaleziono w rzece. prawdopodobnie to jest na ulicy Łodzkiej
Attachments
IMG_20171020_0021.jpg
(322.26 KiB) Downloaded 331 times
pwk
Posts: 82
Joined: 04 Jun 2009, 20:24

Re: historia pewnego zdjecia

Post by pwk »

Ul,Pomorska
AgnieszkaZel
Posts: 10
Joined: 20 Oct 2017, 16:05

Re: historia pewnego zdjecia

Post by AgnieszkaZel »

pwk wrote:Ul,Pomorska


Mozliwe, mama juz nie pamieta dokladnie gdzie to bylo...
boguslaw88
Posts: 39
Joined: 27 Apr 2015, 11:52

Re: historia pewnego zdjecia

Post by boguslaw88 »

ul. Pomorska, mieszkałem tam 24 lata
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: historia pewnego zdjecia

Post by Stachu »

AgnieszkaZel wrote:na zdjeciu widzimy Pana Milicjanta o nazwisku Kufel. Zdjecie przedstawia przywiezienie ciała pewnego zaginionego ukrainca, ktorego znaleziono w rzece. prawdopodobnie to jest na ulicy Łodzkiej
Łódzkiej w tamtym czasie jeszcze nie było. Obecna Łódzka to było kawałek łąki za blokami: kolejowym i ruskim, trochę dalej były działki obsadzone warzywami. Pomiędzy tymi działkami była ścieżka, którą chodziło się na Kwiatową. Zimą w związku z tym, że ta ścieżka prowadziła przez niewielki wzgórek, urządzaliśmy tam ślizgawkę. Ponieważ z tej ścieżki korzystali także dorośli to często ślizgawkę zasypywano nam popiołem, którego wówczas było w bród, gdyż wszyscy mieli ogrzewanie piecowe. Znajdował się też tam niewielki dół (jakieś 100-150 m od bloków), który był wykorzystywany jako nielegalny śmietnik, a dla niektórych podrostków jako palarnia.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: historia pewnego zdjecia

Post by Stachu »

Stachu wrote:
AgnieszkaZel wrote:na zdjeciu widzimy Pana Milicjanta o nazwisku Kufel. Zdjecie przedstawia przywiezienie ciała pewnego zaginionego ukrainca, ktorego znaleziono w rzece. prawdopodobnie to jest na ulicy Łodzkiej
Łódzkiej w tamtym czasie jeszcze nie było. Obecna Łódzka to było kawałek łąki za blokami: kolejowym i ruskim, trochę dalej były działki obsadzone warzywami. Pomiędzy tymi działkami była ścieżka, którą chodziło się na Kwiatową. Zimą w związku z tym, że ta ścieżka prowadziła przez niewielki wzgórek, urządzaliśmy tam ślizgawkę. Ponieważ z tej ścieżki korzystali także dorośli to często ślizgawkę zasypywano nam popiołem, którego wówczas było w bród, gdyż wszyscy mieli ogrzewanie piecowe. Znajdował się też tam niewielki dół (jakieś 100-150 m od bloków), który był wykorzystywany jako nielegalny śmietnik, a dla niektórych podrostków jako palarnia.
Jeszcze jedno chciałbym dodać, że w latach 50-tych gdy mieszkałem w bloku kolejowym na Słowiańskiej, na te pola i zaczątek skrzyżowania Słowiańskiej i obecnej Łódzkiej mówiło się, że tam powstanie ulica Różana. Nie wiem kiedy zmieniła się koncepcja zmiany nazwy, na Łódzką. Na łące za blokami rozgrywaliśmy mecze( nim powstał plac zabaw tam gdzie jest obecnie kościół), jak to się wtedy mawiało "ulica na ulicę", tam też uprawiało się inne sporty, a szczególnie namiastkę lekkiej atletyki.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: historia pewnego zdjecia

Post by bronx »

Z tą Różaną to była taka historia, że było to dosłowne tłumaczenie z niemieckiej nazwy Rosengarten Weg, tak się nazywała Kwiatowa i była planowana jeszcze przez Niemców do rozbudowy w stronę cmentarza. Ostatecznie z tego co wiem, to kawałek obwodnicy nazwany został ul. Różana a chwilę później (lata 80-te) przemianowany na ul. Cieślaka i stan ten mamy do dziś.
Post Reply