Szczecinek -Wybudowanie

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Szczecinek -Wybudowanie

Post by Stachu »

Który rejon Szczecinka określano mianem "Wybudowanie"? Ciekawe czy obecnie jeszcze funkcjonuje ta nazwa. Dla ułatwienia dodam , że dzieci z "Wybudowania" chodziły do SP 3. U mnie w klasie w latach 50-tych ubiegłego wieku :shock: , z "Wybudowania" było dwóch kolegów. Jeszcze jedno , którędy się tam jechało (mam na myśli najkrótszą drogę od SP3)? Podejrzewam , że dla :"Drahima" i "IZYWEC(A)" to będzie "pryszczyk" , a może dla młodszych kolegów takowo też , bo być może ta nazwa dalej funkcjonuje , tylko sposób dojazdu uległ zmianie.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by britneykiller »

Chodzi o okolice ulicy Leśnej? Chyba do dzisiaj funkcjonuje taki przystanek jak Leśna/wybudowanie.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by bronx »

Jak działał przejazd kolejowy pomiędzy obecną Armii Krajowej a Leśną, to z Wybudowania było najbliżej właśnie do SP3. Pewnie ten przejazd masz na myśli.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by Polelum »

Stachu wrote:Który rejon Szczecinka określano mianem "Wybudowanie"?
Jest na wszystkich planach, więc to chyba "oficjalna" dzielnica Szczecinka?
Attachments
wybudowanie.jpg
wybudowanie.jpg (155.78 KiB) Viewed 10379 times
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by Stachu »

bronx wrote:Jak działał przejazd kolejowy pomiędzy obecną Armii Krajowej a Leśną, to z Wybudowania było najbliżej właśnie do SP3. Pewnie ten przejazd masz na myśli.
Tak jest tamtędy było najbliżej. Bardzo często moi koledzy z klasy wracali po lekcjach furmanką , jedną z wielu w owym czasie , które rozwoziły węgiel i nie tylko węgiel dla indywidualnych odbiorców . Furmanki wówczas były nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego Szczecinka . Z bardziej znanych wówczas furmanów zapamiętałem pana Czabana z Wiejskiej , pana Muryna z Wybudowania.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by andrzejs »

Jak Wybudowanie i furmanki, to koniecznie trzeba pamiętać o tych, co rano dowożących do miejskich domów świeże mleko. Wieczorem na schody za drzwiami wystawiało się litrowy słoik z przykrywką, taki do weków. Tuż po siódmej w jakiś tajemniczy sposób słoik napełniał się mlekiem! W sam raz na śniadanie aby zdążyć na pierwszą lekcję. W szkole przez pewien czas też była akcja pod szumną nazwą "Szklanka mleka dla każdego ucznia". Wprawdzie zamiast szklanki był obity fajansowy kubek ze szkolnej stołówki a mleko było gotowane i z kożuchem ale wówczas rzadko który z chłopaków był "obrzydliwy". (Dziewczynki wręcz przeciwnie ale w tym wieku nie zwracaliśmy na nie najmniejszej uwagi).

Gdy jakimś trafem udało się wstać trochę wcześniej można było jeszcze usłyszeć stukot końskich kopyt i skrzypienie kół oddalającej się furmanki. Wieczna chwała i pamięć tej Pani z Wybudowania!

Wszystko to w okresie, kiedy słowo "kapitalizm" zaliczano do najgorszych obelg.

P.S.
Latem zamiast jednego wystawiało się dwa słoiki do weków. Jeden do natychmiastowego spożycia, drugi "na zsiadłe" a właściwie "na siadłe", bo w języku dzieci tak się to właśnie nazywało. Górną, centymetrową warstwę śmietany zbierało się z tego mleka łyżką i zużywało osobno, stosownie do potrzeb. Przepraszam za przydługi wtręt ale nostalgia mnie napadła...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by bronx »

Dodam jeszcze, że pamiątką tego przejazdu kolejowego jest obecnie nazewnictwo ulic. Obecne ulica Leśna nazywała się tak na całej długości czyli również na odcinku obecnej Armii Krajowej. Było to dokładne tłumaczenie jeszcze z niemieckiej nazwy Forststrasse.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by izywec »

Stachu wrote:Który rejon Szczecinka określano mianem "Wybudowanie"? Podejrzewam , że dla :"Drahima" i "IZYWEC(A)" to będzie "pryszczyk" , a może dla młodszych kolegów takowo też , bo być może ta nazwa dalej funkcjonuje , tylko sposób dojazdu uległ zmianie.
Nie byłem przed świętami w portalu ale po takim "wstępie" milczałbym jak zaklęty aby nie psuć zabawy. :lol:
Szczególnie, że idąc dalej Leśną dochodziłem przed lasem po prawej do zabudowań gospodarstwa Ojca mojego maturalnego kolegi Bolka S. u którego to bywałem bawiąc się w strzelanie z wiatrówki do różnych /martwych!!!/ celów.
Fotka zrobiona przez B.S /ja na brzuchu mam swoją pierwszą "Smien'ę"/: Na ulicy Leśnej z wiatrówką Bolka idzie nasz kolega Edmund Z. - chyba to wiosna 1957.
Attachments
ogólniak004zmn.jpg
ogólniak004zmn.jpg (48.81 KiB) Viewed 10044 times
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by Stachu »

izywec wrote:
Nie byłem przed świętami w portalu ale po takim "wstępie" milczałbym jak zaklęty aby nie psuć zabawy. :lol:
Szczególnie, że idąc dalej Leśną dochodziłem przed lasem po prawej do zabudowań gospodarstwa Ojca mojego maturalnego kolegi Bolka S. u którego to bywałem bawiąc się w strzelanie z wiatrówki do różnych /martwych!!!/ celów.
Fotka zrobiona przez B.S /ja na brzuchu mam swoją pierwszą "Smien'ę"/: Na ulicy Leśnej z wiatrówką Bolka idzie nasz kolega Edmund Z. - chyba to wiosna 1957.
Jeżeli na twojej fotce jest Mundek Z. z Wybudowania to znaczy , że jest to brat kolegi z mojej klasy . Kiedy czasami przebywałem na Wybudowaniu u moich kolegów , jego starszy brat był dla nas pewnego rodzaju wyrocznią i autorytetem. Wiele się do nas nie wtrącał , ale miał nad nami delikatny nadzór. Poza tym był on dla nas bardzo poważnym człowiekiem ponieważ robił dla nas rzeczy nieosiągalne - pracował na gospodarstwie (np. obrządzał konie , rąbał drzewo do palenia itp. ). W/g tego co pamiętam pasuje mi ta postać , do tego co zapamiętałem z pobytów u moich kolegów z Wybudowania. Oprócz brata Mundka Z (imię niestety umknęło mi z pamięci) , chodził z nami do szkoły Tadek L. , który był synem sąsiadów państwa Z.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by robot humano »

Ruska Góra.jpg
Ruska Góra.jpg (222.13 KiB) Viewed 9806 times
Pierwsze słysze taką nazwę. Domyślam się jej pochodzeia (w końcu tuż obok baza paliw krasnoarmiejców) ale o takiej górze nigdy nie słyszałem, a to w końcu drukowana mapa.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by bronx »

A Kozia Góra, wiesz gdzie jest? :)
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by Stachu »

Nazwa "Wybudowanie" w latach 50-tych i 60-tych była powszechnie używana i znana. Przyczyny były dość oczywiste , pisałem, o nich zarówno ja , jak i "andrzejs" : furmanki z węglem oraz produktami rolnymi , mleko jak kiedyś mawiano "prosto od krowy" , łatwy dojazd przez nieistniejący obecnie przejazd , koledzy szkolni z rodzin Z. L,. i D. Dzisiejsze czasy spowodowały kompletną zmianę struktury zaopatrzenia w produkty żywnościowe ,każdy się pcha do sklepów wielkopowierzchniowych , a w latach 50-tych np na takiej Słowiańskiej był jeden sklep spożywczy (p.Więcławskiej) , a mleko brało się "prosto od krowy" przywożone przez gospodarzy m.in z Wybudowania . Ponadto furmanki z Wybudowania np.furmanka pana Z. jeśli się nie mylę był on dziadkiem Mundka Z.(patrz wpis "izyweca"), były takimi ówczesnymi taksówkami bagażowymi , a podstawowym towarem przez nie przewożonym był węgiel. Mieszkańcy Słowiańskiej , Wiejskiej , Kwiatowej znali dobrze mieszkańców Wybudowania przede wszystkim z racji kontaktów związanych z zakupem u nich płodów rolnych. Co do nazwy prawdopodobnie powstała w związku z tym , że gospodarstwa były oddalone kilkaset metrów od miasta i jak to kiedyś określano były "za torami' , albo "za przejazdem" , albo na Wybudowaniu . Nie wiem jak ten rejon nazywał się za Niemców , być może nazwa jest tłumaczeniem nazwy niemieckiej , ale tu już widzę rolę "bronxa".
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by bronx »

Tak, tak ale robota nagle zadziwiła zaznaczona na mapie nazwa Ruska Góra czym trochę odbił od tematu "Wybudowania".

A co do niemieckiej nazwy, to już wcześniej jej trochę szukałem i za bardzo nic nie znalazłem, takie najbliższe tego terenu znane mi niemieckie nazwy to Schönthal czyli Raciborki no i Stadtwald czyli Czarnobór.

A co do Ruskiej Góry to Niemcy nazywali ją Gross Ziegen Berg czyli jakby nie patrzeć góra Wielkich Kóz :) Co ciekawe obecnie Kozia Góra jest w innym miejscu.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by Polelum »

Na mapie z 1911 roku używana jest nazwa Abbaue zu Neustettin, co od biedy można przetłumaczyć jako Wybudowanie. Abbaue pojawia się na tej mapie wielokrotnie przy pojedynczych zabudowaniach lub małej grupie zabudowań leżących w pewnej odległości od miejscowości: np. Abbaue zu Lottin, Abbaue zu Trabehn, etc...
Attachments
wybudowanie.jpg
wybudowanie.jpg (299.87 KiB) Viewed 9761 times
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Szczecinek -Wybudowanie

Post by Stachu »

Polelum wrote:Na mapie z 1911 roku używana jest nazwa Abbaue zu Neustettin, co od biedy można przetłumaczyć jako Wybudowanie. Abbaue pojawia się na tej mapie wielokrotnie przy pojedynczych zabudowaniach lub małej grupie zabudowań leżących w pewnej odległości od miejscowości: np. Abbaue zu Lottin, Abbaue zu Trabehn, etc...
Tak jest , następnym przykładem wielokrotnego występowania nazwy Abbaue zu Neustettin jest występowanie tych określeń na: http://www.amzpbig.com/maps/2266_Neuste ... e_1893.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; oraz http://www.amzpbig.com/maps/2266_Neuste ... e_1893.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; i na innych mapach. Dlatego warto by rozszerzyć tytuł o podparcie go konkretną lokalizacją : moja propozycja "Szczecinek-Wybudowanie ok.ul.Leśnej. Proszę "bronxa" o rozpatrzenie tej propozycji , albo inna możliwość pozostawienie tak jak jest ,ale rozszerzenie tematu o inne istniejące (?) "Wybudowania". Gdybyśmy przyjęli drugą propozycję wystarczy wprowadzić liczbę mnogą i wówczas będzie Szczecinek-Wybudowania.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Post Reply