Filia WUML w Szczecinku

Dyskusje na temat najnowszej, powojennej historii Szczecinka.
Post Reply
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Filia WUML w Szczecinku

Post by Tomisław »

Postanowiłem podzielić się skanami paru dokumentów, które obrazują rozkład zajęć i zainteresowania dydaktyczne Filii WUML w Szczecinku. Kierował nim Rejonowy Ośrodek Pracy Partyjnej w Szczecinku, zaś bezpośrednie zwierzchnictwo należało do WUML przy KW PZPR w Koszalinie.

1. Pytanie egzaminacyjne.

2. Organizacja zajęć dydaktycznych dla II roku (rok szkolny 1984/85).

3. Plan praktyk dla II roku.


Archiwum Państwowe w Koszalinie, sygn. 1126/11.
Attachments
Image00017.jpg
Image00017.jpg (137.24 KiB) Viewed 2871 times
Image00016.jpg
Image00016.jpg (167.19 KiB) Viewed 2818 times
Image00015.jpg
(1.6 MiB) Downloaded 199 times
Image00014.jpg
Image00014.jpg (219.06 KiB) Viewed 2799 times
Image00013.jpg
Image00013.jpg (208.38 KiB) Viewed 2818 times
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Filia WUML w Szczecinku

Post by Drahim »

Chciałbym usłyszeć "mądre i rzeczowe" odpowiedzi na te pytania egzaminacyjne :shock:
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Filia WUML w Szczecinku

Post by Tomisław »

Te pytania, które załączyłem zostały wykorzystane do egzaminu z przedmiotu "Podstawowe zasady funkcjonowania przedsiębiorstw w reformie gospodarczej" dla owego II roku na kierunku "Polityka społeczno-gospodarcza PRL". Słuchacz losował jeden zestaw, na który składały się dwa pytania. Na ocenę końcową składały się: ocena znajomości literatury, dyscypliny studiów oraz egzaminu (tych dwóch pytań). Nie będę prezentował protokołu, gdyż są na nim nazwiska słuchaczy wraz z ocenami. Na szczęście wszyscy zdali - komisja stawiała same 4 i 5 :) Myślę jednak, że wbrew sformalizowanej formule całość miała charakter... bardziej elastyczny/umowny?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Filia WUML w Szczecinku

Post by Stach »

Wykładowca Kazimierz Kania był wówczas chyba dyrektorem którejś ze szczecineckich szkół średnich, której?
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Filia WUML w Szczecinku

Post by Tomisław »

Stach wrote:Wykładowca Kazimierz Kania był wówczas chyba dyrektorem którejś ze szczecineckich szkół średnich, której?

http://zs1ken.pl/o-szkole/historia-szkoly/1961-80/" onclick="window.open(this.href);return false;



Dodam jeszcze parę szczegółów. Szkolenia partyjne miały także swoją inaugurację (wrzesień-październik). W roku 1988/89 aż w ośmiu miejscach: Rejonowym Ośrodku Pracy Partyjnej, KM PZPR w Szczecinku i Grzmiącej, KMG PZPR w Białym Borze, Barwicach, Bobolicach, wreszcie KG PZPR w Silnowie i Szczecinku. Cały obszar pod kuratelą Szczecineckiego Komitetu Rejonowego PZPR. Lektorami ośrodka byli przedstawiciele władz państwowych, dyrektorzy szkół, emerytowani żołnierze LWP, członkowie Egzekutywy KM PZPR, dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych i PGR-ów.

Lektorem, tyle że KW PZPR w Koszalinie, pod koniec lat siedemdziesiątych był m.in. Tomasz Jan Czarnik, późniejszy lider struktur NSZZ "Solidarność" w Szczecinku i członek Krajowej Komisji Porozumiewawczej.

Z kolei kierownik WUML przy KW PZPR w Koszalinie, Marian Szewłoga, przed awansem do stolicy województwa był I sekretarzem KM PZPR w Czaplinku i I sekretarzem KG PZPR w Szczecinku: http://katalog.bip.ipn.gov.pl/showDetai ... baId=23472&" onclick="window.open(this.href);return false;

Wynika też z tego, że zastępcy kierowników ROPP (tak w Koszalinie, jak w Szczecinku) zostawali (z automatu?) kierownikami WUML-ów.
Dislav
Posts: 171
Joined: 08 May 2011, 20:57

Re: Filia WUML w Szczecinku

Post by Dislav »

Przywołany został Pan Kazimierz Kania. Całe 5 lat był wychowawcą mojej klasy. Z perspektywy wielu lat oceniam, że był to pedagog bardzo dobry. Również podobną opinię o tym, że to "porządny belfer", mieliśmy już w czasie nauki. Był bardzo wymagający, ale sprawiedliwy. Nieliczni wiedzą, że Jego pasją była numizmatyka. Zrozumiałe: historyk. Dostąpiłem kiedyś zaszczytu i w swoim domu pokazał mi kolekcję monet. Jeżeli przywołana została Jego obecność na WUMLu - jako wykładowcy - nie ma co się dziwić. W "tamtych" czasach osoba na poważnym stanowisku kierowniczym nie miała prawa być "bezpartyjna", a jak do tego człowiek był fachowcem, nie uchronił się przez mackami PZPRu.
Mówiąc o wartości zawodowej pedagoga, powiedzieć należy, że była tam grupa naprawdę wspaniałych nauczycieli, że wspomnę tylko jednego - Pana Stanisława Lechowicza, choć lista tutaj powinna być długa.
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Filia WUML w Szczecinku

Post by Tomisław »

Dislav wrote:Przywołany został Pan Kazimierz Kania. Całe 5 lat był wychowawcą mojej klasy. Z perspektywy wielu lat oceniam, że był to pedagog bardzo dobry. Również podobną opinię o tym, że to "porządny belfer", mieliśmy już w czasie nauki. Był bardzo wymagający, ale sprawiedliwy. Nieliczni wiedzą, że Jego pasją była numizmatyka. Zrozumiałe: historyk. Dostąpiłem kiedyś zaszczytu i w swoim domu pokazał mi kolekcję monet. Jeżeli przywołana została Jego obecność na WUMLu - jako wykładowcy - nie ma co się dziwić. W "tamtych" czasach osoba na poważnym stanowisku kierowniczym nie miała prawa być "bezpartyjna", a jak do tego człowiek był fachowcem, nie uchronił się przez mackami PZPRu.
Mówiąc o wartości zawodowej pedagoga, powiedzieć należy, że była tam grupa naprawdę wspaniałych nauczycieli, że wspomnę tylko jednego - Pana Stanisława Lechowicza, choć lista tutaj powinna być długa.

Bardzo dobry pedagog i historyk, niezwykle porządny człowiek. Nie mam co do tego jakichkolwiek wątpliwości. W żadnej mierze nie podejmuję się oceny jego poglądów czy zapatrywań w tamtym okresie. To, co załączyłem to źródła. Należy im postawić odpowiednie pytania. Ja jedynie scharakteryzowałem przebieg egzaminu, jak i dopisałem parę szczegółów odnośnie samej instytucji WUML. To za mało danych, aby odpowiedzieć na rodzące się wątpliwości - w jaki stopniu uniwersytet kształtował postawy społeczne, rozwój ideologiczny szeregów partyjnych, pomagał w awansie zawodowym zgodnie z ówczesnym systemem nomenklatury? Wykładowcami byli ludzie o różnych życiorysach, doświadczeniach, często i bezpartyjni. Samo znalezienie się na liście lektorów nie powinno piętnować człowieka czy stanowić przyzwolenia do ataku. Taka postawa jest zaprzeczeniem tego, czym zajmuje się historia.
boguslaw88
Posts: 39
Joined: 27 Apr 2015, 11:52

Re: Filia WUML w Szczecinku

Post by boguslaw88 »

Kilka razy byłem na Szczecineckim WUMLu jako wolny słuchacz, zaskoczenie ze strony organizatorów było tak duże, że Pani sekretarka prosiła mnie abym wczesniej uprzedzał, że bedę obecny. A jeżeli chodzi o Pana Kanię to pamietam go doskonale z okresu kiedy uczyłem się w Technikum Mechanicznym. Dobrze go oceniałem jako człowieka.
User avatar
Stachu
Posts: 506
Joined: 14 Dec 2010, 11:26

Re: Filia WUML w Szczecinku

Post by Stachu »

Stach wrote:Wykładowca Kazimierz Kania był wówczas chyba dyrektorem którejś ze szczecineckich szkół średnich, której?
Był także dyrektorem Szkoły Kolejowej. Uczyłem tam "Rysunku Technicznego" przez 2 lata i miałem parę razy okazję być wizytowanym przez pana Kanię. Wspominam go bardzo dobrze.
Przed poddaniem się operacji chirurgicznej zatroszcz się o bieżące sprawy.Możesz przeżyć.
Ambrose Bierce
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Filia WUML w Szczecinku

Post by Tomisław »

Stachu wrote:
Stach wrote:Wykładowca Kazimierz Kania był wówczas chyba dyrektorem którejś ze szczecineckich szkół średnich, której?
Był także dyrektorem Szkoły Kolejowej. Uczyłem tam "Rysunku Technicznego" przez 2 lata i miałem parę razy okazję być wizytowanym przez pana Kanię. Wspominam go bardzo dobrze.

To nie był przypadkiem Władysław Kania?
Post Reply